zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » מין בטבע (בעלי חיים)

מאפייני הפריט
נושא הפריט: חי וצומח
אזור: עין גדי ומדבר יהודה, הנגב, הערבה, הרי אילת

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

את ההדרכה אפשר להתחיל מהשאלה : מדוע קוראים לאדם חרמן "בעל ראש כחול"?

התשובה טמונה בזוחל מדברי הנקרא "חרדון סיני" שבתקופת החיזור משנה את צבע ראשו לכחול...

-         דורבן: יונק מכרסם ממשפחת הדורבניים. בעל חיים לילי, היוצא לפעילות רק בחשיכה מוחלטת (אפילו לא בליל ירח מלא). נוכל אולי למצוא עדויות המצביעות על הימצאותו בשטח כגון מקבץ גללים דמויי חרצני תמר המסודרים בצורה של צמה, קוצים ארוכים ומפוספסים בשחור ולבן, ובעיקר גומות קטנות החפורות בקרקע. הדורבן הוא גדול המכרסמים בארץ ומגיע עד לגודל של 70 ס"מ ומשקל של 18 ק"ג.

משום שהדורבן קוצני, דרך ההזדווגות שלו מאד מעניינת, איבר המין שלו מגיע לאורך של עד 40 (!!) סנטימטרים... מבחינה יחסית אם נשווה את הדרבן לאדם נמצא כי איש בגובה של 1.80 מ' יהיה בעל איבר מין באורך 1.20 מ' – ותחשבו על זה...

חוץ מזה, החרדון הוא טיפוס מונוגמי, ברגע שמוצא את בת זוגו, לא יעזוב אותה לעולם.

-         יעל: יונק שסוע פרסה. בעל חיים מוצק ושרירי בעל רגליים קצרות יחסית וחזקות. הזכר גדול וכבד בהרבה מהנקבה. קרניו של הזכר הבוגר ארוכות, כפופות לאחור ומתעגלות בקצה. היעלים חיים בנופי צוקים נישאים וסלעים תלולים, ונעים בקלילות רבה הודות למבנה מיוחד של טלפיהם (שפת הפרסה נוקשה ובתחתיתה כרית גמישה). היעלים חיים לרוב בעדרים נפרדים (זכרים בוגרים, זכרים צעירים ונקבות עם גדייהן).

תהליך החיזור אצל היעלים משעשע ביותר. בעונת החיזור (סתיו), הזכרים מתחילים לסבוב סביב הנקבות ולרחרח את אחוריהן, הנקבות מפרישות חומר אשר מסמן לזכרים כי "הן מוכנות" ורק אחרי שהזכר ליקק את פי הטבעת של הנקבה וגילה שהיא אכן מוכנה, הוא מזנק עליה מאחור ו"מבצע את זממו..."

-         נמר: יונק מסדרת טורפי היבשה. עובדת מציאותם של נמרים במדבר יהודה ידועה ומוכרת. פחות ידועה ומוכרת היא אוכלוסיית הנמרים בהר הנגב, אך היר קיימת. ב-1986 נמצאו בהר הנגב 10 נמרים לפחות. הנמר הוא הגדול  ממשפחת החתוליים בארץ, אך נמרי הנגב קטנים בהשוואה לנמרי צפון הארץ. צבעם חום צהבהב, ופרוותם מנומרת. הנמרים חיים בבדידות ולכל פרט תחום מחיה שגודלו מאות קמ"ר. הנמרים במדבר ניזונים בעיקר משפנים, יעלים, דורבנים, ארנבות ועופות.

הנמר הוא אחד מבעלי החיים היותר פעילים מבחינה מינית. לא סתם נאמר על גבר אשר מקיים יחסים רבים עם אישה כי הוא "נמר". הנמר יכול לבצע פעילות מינים כ-300 פעמים ביממה אחת בעונת ייחום הנמרה, שנמשכת כשלושה ימים. איך הוא מצליח ? אתם ודאי שואלים, התשובה טמונה באיבר מינו אשר באופן מוזר – עשוי עצם!!

 

     (הקטעים הבאים לקוחים מתוך אנציקלופדיה של החי והצומח בארץ ישראל – מומלץ מאד לבחור מתנדבים מהקבוצה, להקריא את הקטעים בעוד הם מציגים וממחישים...) - -- שפני סלע: הפעילות הקשורה ברבייה מתחילה בחודשים מרץ-אפריל כאשר זכרים בוגרים יושבים להם על סלעים בולטים ופותחים בשירה כדי להכריז על תחום המחיה שלהם ועל בעלות עת העדר. שירה זו מורכבת מקריאות צרחניות עולות ויורדות הנשמעות למרחקים, הזכרים קורים זה לזה ועונים. לעיתים ניתן לשמוע שירה של זכרים אחדים מכיוונים שונים.

בקיץ מתחילים הזכרים הבוגרים להתקוטט בניהם, המפגש בין שני הזכרים לרוב מתחיל בחשיפת שיניים הנעשית על ידי מתיחת השפתיים לאחור.

בעת ביצוע חשיפה זו יושב השפן על גבוה רגליו, בטנו מוגבהת וגופו מתוח. בשעת הקטטה מפנים הזכרים גב זה לזה והודפים זה את זה באחוריהם תוך כדי נסיונות לנשוך את היריב בראשו או באחוריו כשהם מפנים את ראשם אחורה ימינה ושמאלה. במהלך הקטטה הם משמיעים צווחות גרוניות דומות לנביחה צרודה והזוכה מזדווג.

- עקרבים:

מה קורה בתהליך החיזור של העקרבים?

1.      הזכר מתייצב פנים אל פנים מול הנקבה, ומנסה לתפוס בצבתותיו את צבתותיה.

2.         אם הנקבה אינה נכונה לקבל את הזכר היא מגיבה בהנפת צבתות ועלולה לעוקצו.

3.         הזכר מחזיק בצבתו את הצבת הנגדית של הנקבה ולפעמים הוא מחזיק בשתי צבתותיו את שתי הצבתות של הנקבה כשהחלק הצינורי של הבטן מופשל כלפי מעלה, מעל הגב כך נעים בני הזוג הלוך ושוב לעיתים במשך שעות ארוכות. ("ריקוד העקרבים")

4.        לעיתים מפותלים קצוות הבטן של בני הזוג מעל לגבם, והם נוגעים בעוקציהם זה בזו.

5.        כאשר מגיע הזכר לשטח מוצק (סלע או אבן), מרעיד כל גופו ברעידות תכופות והחלק הצינורי של ביטנו נע מעלה ומטה בדומה לתנועות שאיבה.

6.        מפתח המין של הזכר הולך ונפרש, נרתיק זרע מוארך המודבק בקצהו האחד למצע המוצק שמתחתיו.

7.         בשלב זה נסוג הזכר לאחור ומושך עימו את הנקבה עד לעמדה שבה נמצא פתח המין שלה, מעל הקצה החופשי של נרתיק הזרע. קצה הנרתיק מתכופף או נשבר, הזרע עובר פנימה אל תוך גוף הנקבה. אח"כ הם מרפים מאחיזתם.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים