zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » מבצע עובדה

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: הנגב, הרי אילת

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

כיבוש אילת מרץ 1949

מבוא
מבצע "עובדה" הוא האחרון במבצעי מלחמת העצמאות.
במהלכו השתלט צה"ל על הנגב הדרומי והגיע עד חוף מפרץ אילת ובכך הבטיח את צירופו של אזור נרחב וחשוב זה למדינת ישראל.
 
החלטת החלוקה מכ"ט בנובמבר 1947, שבה נקבע כי הנגב הדרומי נועד בשלמותו להיכלל בשטח המדינה היהודית אשר תוקם, שימשה יסוד להחלטת ישראל לממש את תביעותיה הצודקות לריבונות מלאה על הנגב כולו. מבצע חורב קדם למבצע "עובדה" ובמהלכו נהדף הצבא המצרי מהנגב המערבי למעט רצועת עזה. לפני מבצע "עובדה" לא קיים צה"ל נוכחות בנגב הדרומי בשל ריחוקו מבסיסי צה"ל ובשל הצורך לרכז כוחות בנגב המערבי כנגד מצרים. ירדן ניצלה עובדה זו וכבר ביוני 1948 נאחז הלגיון הערבי במשטרת או"ם רשרש (אילת), בעין חוסוב (חצבה) ובעין וויבה (עין יהב).
 
ההתארגנות למבצע
התוואי הנוח ביותר דרומה עבר בערבה - הוא הציר המזרחי בדרך לאילת, אך באזור זה הוחזקו כוחות לגיון ירדני בעין חוסוב (חצבה) ובעין וויבה (עין יהב) שהרבו לסייר באזור. לעומת זאת, אזור הר הנגב אשר ממערב לערבה היה "נקי" מכוחות אזיב, אבל היה אחד האזורים הבלתי מוכרים בארץ ישראל בגלל המבנה הטופוגרפי, והעבירות בו הייתה קשה ובעייתית לכל כוח צבאי. מתכנני המבצע ניסו לפשר בין שתי האפשרויות בצורה שתאפשר פעולה בטוחה יחסית ומפתיעה גם יחד. התכנון הסופי קבע תנועת מלקחיים שזרועותיה נועדו להסגר במפרץ אילת.
 
על גדוד פלמ"ח מחטיבת "הנגב" הוטל לנוע ככוח עיקרי מבאר-שבע דרומה בקו העובר בין שני הגבולות הבינלאומיים בין מצרים וירדן לתפוס את השטח שנועד לשמש כשדה תעופה באזור ה"קעות" ממזרח לכונתילה, להתקינו ולחפות על נחיתת מטוסי התובלה שיטיסו את הכוח הרגלי, בדרך הערבה לאילת ככוח משני, אשר הופעתו תגרום להטעיה ולרתוק הכוחות הירדנים בדרום הנגב וע"י כך יאובטח האגף המזרחי של חטיבת הנגב.
שני הכוחות שנעו באורח בלתי תלוי זה בזה נועדו להתלכד במפרץ אילת עצמו.
 

המבצע

בשעות הבוקר המוקדמות של ה- 5 למרץ, יצאו שני הטורים לדרך.
האחד, חטיבת הנגב בכביש עוג'ה בדרך לעובדת חצתה את רמת הנגב והגיעה למכתש רמון, פנתה מערבה, הקיפה את הר רמון וירדה לוואדי ערוד ובו המשיכה מזרחה. בדרך לא דרך, תוך פיצוץ התוואי והגיעו ביום ה- 6 למרץ לאזור אשר יועד להקמת מנחת המטוסים, לימים יכונה שדה תעופה זה "שדה אברהם". ביומיים הבאים הוכשר השדה וב- 8 למרץ, בטרם שחר, הונחת הכוח ועזב במטוס האחרון את השדה.
הטור השני של הכוח, מחטיבת גולני, יצא בבוקר היום מכורנוב ממשית בשיירה ארוכה לעבר הערבה. ב- 7 למרץ כבר הגיע החוד לעין חוצוב והמשיך לעין יהווה ומצא להפתעתם את המקום שומם מכוחות אויב.
 
עד סוף ה- 8 למרץ עברו שני הכוחות ק"מ רבים בשטח קשה, בלתי מוכר להם ובקצב מהיר יחסית ונמצאו קרובים מאוד לאום רשרש, היא אילת. ממשלת ירדן אשר גילתה את חדירת הכוח הישראלי לשטח, הבריקה למשלחת שיחות שביתת הנשק ברודוס, שאם לא תחדל ישראל מתנועת כוחותיה בשטח, יופסקו השיחות. על רקע זה הוחלט להקדים ככל שאפשר את כיבוש אילת וכתוצאה מכך התחדדה "היריבות" והחלה תחרות בין שני הכוחות שפניהם ליעד אחד כיבוש אילת.
 
משעות הבוקר של ה- 8 למרץ ואילך הפך מבצע "עובדה" למעין מרוץ תחרותי בין שתי הזרועות המתקדמות, מי מהן תזכה ותקדים להגיע לאילת: חטיבת הנגב שנמצאה כ- 50 ק"מ מצפון לעילת אך נתקלה במכשולי שטח ועבירות קשים. או חטיבת גולני אשר נמצאה כ- 120 ק"מ מאילת בדרך נוחה אשר בגזרתה צפויים כוחות אויב.
 
ב- 8 למרץ השתלט "גולני" על עין עמאר הנמצא 10 ק"מ מדרום לעין יהב תוך הברחת כוח הליגיון באיגוף, וללא קרב אש. הכוח הגיע אל מוצא הג'רפי הוא נחל פארן הנשפך לערבה מתוך הר הנגב, המשיך לבאר מנוחה והגיע עד נחל חיון. למחרת בבוקר המשיך כוח גולני בערבה תוך עקיפת כוחות האויב שבשטח והגיע עד מוצבי ערנ'דל לרגלי הר קטורה אשר נמצאו נטושים. הכוח עמד כ- 35 ק"מ מאילת.
 
במקביל המשיכה חטיבת הנגב בהתקדמותה הקשה בציר ההר, חצתה את בקעת סיירים, המשיכה דרומה וחיפשה מעבר באזור מצוקי הרי נשף.
 

כיבוש אילת

ב- 10 במרץ בבוקר, נתקבלה ידיעה האומרת שהלגיון פינה את ראס-אל נאקב ואת משטרת אום-רשרש והעביר את כוחותיו לעקבה.
 
מיד יצאה פלוגה מחטיבה הנגב ברגל לתפוס את משלטי ראד-אל נאקב ובתנועה מאומצת וזריזה נעו אנשיה בדרך, ובצהרים הגיעו למצוק ממנו השקיפו לראשונה על פני מרץ אילת. חלק מאנשי הפלוגה המשיכו בדרכם למפרץ. בשעה 16:00 הגיעה הפלוגה אל שלוש בקתות תמר, שהשם "משטרה" התנוסס לידן בשלוש שפות: ערבית, עברית ואנגלית.
 
דגל לא נמצא בידם ואחד מהחבורה נטל סדין לבן וציין עליו בדיו מגן דוד ושני פסים לאורכו. מפקד הפלוגה אברהם אדן (ברן) טיפס על תורן מאולתר והניף את הדגל, שנקרא מאז "דגל הדיו", כסמל לכיבוש אילת ע"י צה"ל. שעתיים בלבד לאחר מכן הגיעה חטיבת גולני לאי לאילת ולמטה חזית הדרום נשלח מברק:
"העבירו לממשלת ישראל: ליום הגנה, י"א באדר, מגישות חטיבת הנגב וחטיבת "גולני" את מפרץ אילת למדינת ישראל".
 
 
חידון – מבצע "עובדה"
 
1)     מתי התקיים מבצע "עובדה" ? מרץ 1949
2)     מה הקשר בין המבצע להחלטת האו"ם על חלוקת א"י ? המבצע נועד לכיבוש הערבה ומפרץ אילת שאמורים היו להיות חלק מהמדינה היהודית עפ"י תונית החלוקה.
3)     מה היה מבצע "חורב " ? מבצע שקדם ל "עובדה" שבו כוחות צה"ל הדפו את הכוחות המצריים אל מחוץ לתחומי א"י ונכנסו לתוך סיני.
4)     מי היה הרמטכ"ל במלחמת העצמאות ? יעקב דורי. לקראת סיום המלחמה מחליף אותו יגאל ידין.
5)     מי היה שר הביטחון במלחמת העצמאות ? דוד בן גוריון
6)     ניתן לחלק את מלחמת העצמאות לשלוש פרקים, מה הם ? 29/11/47 – 14/5/48 – מאבק נגד ערבי א"י. 14/5/48- הפוגה ראשונה יולי 48 – שלב הבלימה. הפוגה ראשונה- סיום המלחמה – שלב הכרעה.
7)     מה שם המבצע המרכזי הראשון של הגנה במלחמת העצמאות ? מבצע נחשון
8)     מה שמות שלושת חטיבות הפלמ"ח ? יפתח, הראל, הנגב.
9)     מנה שני קיבוצים בדרום הארץ שהדפו את התקפת צבא מצרים ? יד מרדכי, נגבה
10)היכן התקיימו שיחות הפסקת האש בין ישראל למדינות הערב ? רודוס
11)מתי הסתיימה סופית מלחמת העצמאות ? 20 ביולי 1949, חתימת הסכם שביתת נשק עם סוריה.
12)מה הבדל בין "קו ירוק" ל"קו סגול" ? קו סגול – קו גבול בינ"ל, קו ירוק- קו הסכם שביתת נשק.
13)מי הגיע ראשון לאום רשרש ? חטיבת הנגב
14)איך קוראים לחייל שהניף את דגל הדיו ? אברהם אדן ( ברן )
15)באיזה תאריך הוכרז כיום ההגנה ? י"א האדר
16)איזה אירוע היסטורי התרחש בתאריך זה ? קרב תל-חי
 
את ההפעלה מומלץ להעביר כמשחק בין שתי קבוצות שמדמות את חטיבת הנגב וחטיבת גולני ב" מירןץ לאום רשרש ". יש להכין על בריסטול משחק לוח שבו שתי הקבוצות באמצעות מענה נכון על שאלות החידון מתקדמות דרומה אל מפרץ אילת. רצוי לשלב הסבר על אירועי המבצע תוך כדי השאלות.
מצורף – תרשים האזור והתקדמות הכוחות, תמונה של דגל הדיו, ומברק " הגשת" מפרץ אילת.

 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים