zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » הגבול עם מצרים - השתלשלות היסטורית

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: הנגב

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

 

1948 – חזית במלחמת העצמאות
1956 – מבצע סיני – הוחלט בעקבות סגירת מיצרי טיראן ותואם עם בריטניה וצרפת. - ראש ממשלת ישראל, דוד בן-גוריון, הסכים, בעקבות הלחץ של שתי המעצמות, לפנות את חצי האי ועזה במרץ 1957, אך הודיע שכל סגירה של מצרי טיראן תהווה עילה למלחמה נוספת.
1967 – ששת הימים
1968 - ההתשה
1973 – יום הכיפורים
1975 – הסכם הפרדת הכוחות - המדינות התחייבו שלא לנקוט באיום בשימוש בכוח והצהירו כי הסכסוך ביניהן ובמזרח התיכון לא ייפתר בכוח אלא בדרכי שלום, ישראל התחייבה להעביר למצרים את שדה הנפט באבו רודס. בהצבעה בכנסת 70 ח"כ תמכו בהסכם זה ו-43 התנגדו, בראש המתנגדים עמד מנחם בגין.
19.11.77 – ביקור סאדאת בישראל - כמו כן, נבע הצעד של סאדאת ממשבר כלכלי חמור במצרים, שדרש סיוע כספי דחוף ובכמות גדולה מארצות הברית - מטרתו של סאדאת היתה להחזיר למצרים את חצי האי סיני בכל מחיר, ולשם כך הוא שיחק בין האופציות של מלחמה ומדיניות שלום. גיבוש ביקורו של סאדאת מבחינה מעשית החל עם התמנותו של משה דיין כשר חוץ בממשלת בגין לאחר המהפך. דיין יצא בתחפושת למרוקו לפגוש שם את שליחו של סאדאת, תוהמי. לפי עדויות שונות כבר אז נתן דיין לסאדאת להבין כי חצי האי סיני יובטח לו בשלמותו - מניע נוסף של סאדאת היה התקרבותו למערב על חשבון ברית המועצות. כתוצאה מההסכם הפכה מצרים להיות בת ברית של ארצות הברית וזכתה בסיוע צבאי ואזרחי בשווי מיליארדי דולרים.
5.9.78 – תחילת השיחות עם מצרים בקמפ דייויד
10.12.78 – מנחם בגין ואנואר סאדאת מקבלים את פרס נובל לשלום
26.3.79 – חתימת ההסכם בבית הלבן - ההסכם מורה על סיום מצב המלחמה בין ישראל למצרים, קובע את הגבול הקבוע בין שתי המדינות, מורה על פירוז אזור הגבול ועל דילול כוחות הצבא בסיני, וכן על כינון יחסי שכנות נורמליים כמקובל במשפט הבינלאומי. כמו כן מורה ההסכם על הקמת כוח צבאי רב-לאומי שיפקח על ביצוע ההסכם בסיני. ההסכם מכיל נספח העוסק במתן שלטון עצמי לפלסטינים ברצועת עזה ובגדה המערבית. נספח זה הוא החלק היחיד בהסכם שלא יושם בסופו של דבר. רצועת עזה נשארה בידי ישראל, אף על-פי שהייתה בשליטת מצרים לפני מלחמת ששת הימים. ההסכם התקבל בזעם במדינות ערב. מצרים נודתה בעולם הערבי ומהליגה הערבית שמוסדותיה היו בקהיר. גם בתוך מצרים עצמה התפתחה המחתרת של הג'יהאד האיסלמי. סאדאת נלחם במחתרת זו וב-1981 הוא עצר 1,600 פעילים שלה. בסוף אותה שנה, בעת שצפה במצעד השנתי שציין את "נצחון מלחמת אוקטובר" נרצח סאדאת ע"י אנשי הג'יהאד האיסלמי אשר השתתפו במצעד כשהם לובשים מדי צבא, וכשהגיעו לבימת הכבוד קפצו מן המשאית הצבאית בה נסעו והתנפלו ביריות על בימת הכבוד. סאדאת נהרג אך סגנו חוסני מובארק שישב גם הוא על בימת המצעד לא נפגע וירש את מקומו כנשיא. -1989 התקבלה מצרים בחזרה אל הליגה הערבית וגם מוסדות הליגה הוחזרו לקהיר. - מבחינה מדינית וצבאית ההסכם נחשב להצלחה, כיוון שהוא סיים לחלוטין את מצב המלחמה בין ישראל למצרים. מאז חתימת ההסכם הגבול בין המדינות שקט. דרך מעברי הגבול (בייחוד המעבר הדרומי בטאבה) עוברים אנשים וסחורות בקלות יחסית.

 


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים