zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » הסכם השלום עם ירדן ונאומו של יצחק רבין

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: הערבה, הרי אילת

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

הסכם השלום עם ירדן

 

20 ביולי, 1951, הגיע עבדאללה לירושלים במטרה להתפלל את תפילת השישי שלו עם נכדו הצעיר, הנסיך חוסיין. מתנקש בודד ירה לעברו, ורצח את המלך. שולחי המתנקש היו בני משפחת חוסייני, מהמשפחות המובילות והמכובדות באוכלוסייה הפלסטינית. חוסיין אמר שהוא ניצל מיריית הרובה בזכות סיכת מדליה שסבו נתן לו והתעקש שילבש אותה. אירוע זה היה אירוע מעצב בחייו של הנסיך הצעיר, וזכרו ילווה אותו כל חייו.הבן הבכור של עבדללה, המלך טלאל, הוכתר, אך לאחר כשנה נאלץ להתפטר בגלל מחלת הנפש שממנה סבל. בנו הנסיך חוסיין הוכרז כמלך ירדן ב־11 באוגוסט, 1952, והומלך ב־2 במאי, 1953.

הסכם השלום בין ישראל לירדן (26 באוקטובר 1994) התגבש לאחר שבמשך עשרות שנים נפגשו מנהיגי ישראל בחשאי עם חוסיין מלך ירדן, שלא הסכים לקיים איתם שיחות גלויות. באמצע 1994 נשבר הקרח. ראש הממשלה יצחק רבין ושר החוץ שמעון פרס קיימו מספר פגישות עם חוסיין והבהירו לו, כי לאחר שנחתם ההסכם עם אש"ף, עלולה ירדן להישאר "מחוץ למשחק".חוסיין נועץ בנשיא מצרים חוסני מובארק ונשיא סוריה חאפז אל אסד. הראשון עודדו, והשני - באורח מפתיע למדי - אמר לו: דבר איתם, אך אל תחתום על חוזה שלום. ממשל נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, שהיה זקוק להישג מדיני במזרח התיכון, לחץ על חוסיין להצטרף לעגלת השלום. בין השאר הבטיחה וושינגטון את מחיקת חובותיה התופחים של ירדן. בחודשי הקיץ נערכו שיחות בין ישראל לירדן, שהפכו עד מהרה לגלויות, עם פגישת רבין חוסיין וקלינטון בבית הלבן ופרסום "הצהרת וושינגטון" ב25 ביולי שסיימה את מצב הלוחמה בין שתי המדינות.אבני הנגף העיקריות בשיחות השלום היו שטח של כ-400 קמ"ר בערבה, שהירדנים טענו כי ישראל סיפחה במהלך השנים, והתחלקות הוגנת במשאבי המים של נהר הירדן, שרוב מימיו שמגיעים מההכנרת נעצרו בסכר דגניה והוטו למפעל המוביל הארצי. ישראל הסכימה להחזיר את רוב השטח ולהקצות מים ממקורותיה לירדן, ובכך למעשה נפתרה הבעיה הטריטוריאלית.הציבור הישראלי תמך בהסכם כמעט ללא סייג. מצרים בירכה, סוריה התעלמה ואילו מחבלי החיזבאללה, בדרום לבנון, הביעו את דעתם בירי פצצות מרגמה לעבר אצבע הגליל, עשרים דקות לפני החתימה בערבה. תושבי האזור שמיהרו למקלטים לקחו איתם מכשירי טלוויזיה ניידים כדי לא להחמיץ רגע חשוב והיסטורי זה - רגע חתימת הסכם השלום השני בתולדות ישראל שנחתם עם מדינה ערבית.

 

 

נאומו של רבין -   (בטקס החתימה על הצהרת וושינגטון, שקדמה להסכם השלום)

 

"הוד מעלתו המלך חוסיין, הנשיא וויליאם ג' קילנטון...

אנו חיים באותו חבל ארץ. אותו גשם מפרה את אדמותינו. אותו שרב מייבש את שדותינו. זו אותה תאנה שבצלה אנו חיים, וזו אותה הגפן שאת פריה אנו אוכלים. אנו שותים מאותה באר... רק 70 דקות נסיעה מפרידות בין ירושלים לעמאן. 70 דקות ו – 46 שנים. וכשם שהיינו אוייבים גדולים, כך אנו יכולים להיות שכנים טובים.....

אדוני המלך, שנינו ראינו הרבה בחיינו. ראינו בחיינו יותר מדיי סבל. מה תוריש לילדיך? מה אשאיר אני אחרי לנכדי? אין לי נכסים, יש לי רק חלומות: להוריש לדורות הבאים  עולם טוב יותר, מפוייס יותר, עולם שנעים לחית בו. אין זה הרבה מדיי.

מדינת ישראל מודה לך על היענותך לידינו המושטות לשלום, על תבונתך המדינית, על אומץ ליבך, על התקווה החדשה  שנטעת היום בלבותינו, בלב נתינך הירדנים, בלבם של רודפי  השלום....

מחר אני חוזר לירושלים, בירת מדינת ישראל ולבו של העם היהודי. בצדי הדרך העולה לירושלים מונחים שלדי מתכות מפוחמים, קרים ואילמים. אלה הם שרדי שיירות הרכב, המזון והתרופות, שעלו לירושלים הנצורה במלחמה לפני 46 שנים. בעבור רבים מאזרחי ישראל זהו ספור גבורה וחלק מאגדה. בעבורי, ובעבור רעי הלוחמים, כל פיסת ברזל קרה בדרך לירושלים היא  זכרון מר.

אני זוכר כאילו היה זה היום, את האנשים הצעירים שהיו בשלדי המתכות האלה... הייתי מפקדם במלחמה. בעבורם הטקס הזה איחר את המועד. נותרו הבנים, נותרו החברים, נותרו הנכדים.

ואני, מספר אישי 30743, רב אלוף במילואים יצחק רבין, חייל בצבא ההגנה לישראל וחייל בצבא השלום, אני ששלחתי גייסות אל האש וחיילים אל מותם, אומר לך, מלך ירדן, ואומר לכם ידידים אמריקנים: אנו יוצאים היום למלחמה שאין בה הרוגים ופצועים ולא דם ולא סבל. וזו המלחמה היחידה שתענוג להשתתף בה – המלחמה על השלום.

ומחר בדרך העולה לירושלים, אלפי פרחים יעטפו באהבה את חלקי המשוריינים החלודים, אלה שלא הגיעו אל העיר. מחר, אלפי פרחים יחייכו שלום אלינו משלדי המתכת.....

אלוהים, ברך את השלום."


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים