zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » צבי ארץ ישראלי

מאפייני הפריט
נושא הפריט: חי וצומח
אזור: רמת הגולן, הגליל העליון, הגליל התחתון והעמקים, הכרמל, ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה, עין גדי ומדבר יהודה, הנגב

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו לפעילות ציון 2 מתוך 5.

השמטת פרט חשוב
מה עם צבי השיטים? גם הוא מין של צבי שנפוץ בארצנו (אוריה , רעות)

לכל הביקורות
דרג/י את הפעילות

שימושי

הצבי הוא יונק. הנקבות קטנות במימדי גופן מהזכרים, אך לשני המינים יש קרניים - קרניה של הנקבה קצרות ודקות יותר מקרני הזכרים.

בעולם כולו קיימים 11 מינים של צבאים, ובארץ ישנם שניים: צבי ארץ ישראלי וצבי הנגב.

הצבי בעל פרסות המותאמות לריצה מהירה ואכן, הצבאים רצים היטב ומסוגלים לפתח מהירות של 80 קמ"ש. הם יכולים אף לדלג לגובה של 2.40 טרים, אך הם יעשו זאת רק במקרה של בהלה גדולה (הצבאים בד"כ יעדיפו לחצות גדרות בזחילה מתחתן).

הצבאים חיים בישראל בשטחים ההררים. פעילותם מתמקדת בעיקר בשעות היום. הם מתחילים לרעות עם אור ראשון, נחים ואוכלים לסירוגין במשך היום ושוכבים לישון בשעה מאוחרת. הצבאים נחים כאשר הם רובצים על הקרקע.

בשעת סכנה, שוכבים הצבאים על בטנם הלבנה שאינה נראית, והפס הכהה המפריד בין הבטן הלבנה לגב החום נראה כצל של הגוף. במצב כזה קשה מאוד לאתר את הצבי, מאחר והוא נראה כסלע, והפס הכהה הוא צילו של הסלע. גם האחוריים הלבנים מודגשים על ידי פס כהה בצידם, ועל ידי הזנב השחור המתנועע על הרקע הלבן. הזנב גם משמש להתקשרות תוך מינית עם שאר הצבאים ולאיתות על סכנה מתקרבת.

הצבאים בעלי חוש ראיה מפותח. הם מסוגלים להבחין בתנועה ממרחק של ק"מ אחד, ואף יותר. הם מסוגלים להבחין בין טרקטור חורש, ממנו הם מתעלמים, לג'יפ של ציידים ממנו הם בורחים. גם חושי השמע והריח מפותחים למדיי, אך החוש העיקרי המנחה את הצבאים הוא חוש הראיה.

חוש הריח מסייע בזיהוי מזון ובאיתור טריטוריות של זכרים אחרים. הטריטוריות מסומנות באמצעות ערמות גללים ושתן. שיטת סימון נוספת היא חיכוך בסיסי הקרניים בשיחים או בעצים נמוכים פעולה שמשאירה ריח בו יכולים לחוש שאר הצבאים.

הצבאים הם בעלי חיים חברותיים, החיים בעדרים של זכרים, עדרים של צעירים (בין גילאי חצי שנה לשנתיים) ובעדרי נקבות עם הצעירים עד גיל חצי שנה.

הזכרים הבוגרים נלחמים על הטריטוריות המוצלחות ביותר. בשעת מאבק בין שני זכרים הם משלבים את קרניהם ודוחפים זה את זה. כאשר אחד מהם מרגיש כי הוא עומד להפסיד, הוא מנתק מגע ובורח.

הזכרים בעלי הטריטוריות מזדווגים עם הנקבות שנמצאות בשטחם. עונת ההזדווגות מתרחשת בסתיו, וההריון נמשך 6 חודשים בממוצע. ברובם המוחלט של המקרים מדובר בהריון של ולד אחד. העופר נולד פקוח עיניים ומכוסה פרווה. העופר מחפש לעצמו מקום מסתור שם הוא מתחבא, עד בואה של האם להניק אותו. האם עוקבת אחר העופר מרחוק, ובמקרה של טורפים מתקרבים היא מנסה למשוך אותם ממנו והלאה. היו מקרים רבים בהם מטיילים ראו עופר בודד, חשבו כי הוא ננטש, ואספו אותו על אף העובדה כי האם שמרה עליו ודאגה לו. בגיל חצי שנה עוזב העופר את אימו ומצטרף לעדרי צעירים.

תוחלת חייהם של הצבאים בטבע אינה עולה על 8 שנים. בשבי נמצאו מקרים של צבאים שחיו עד גיל 13. ההשמדה העיקרית של אוכלוסיית הצבאים בארץ, היתה בין שנת 1940 לשנת 1950, צייד בלתי מבוקר שבוצע גם ע"י אנשי צה"ל, גרם כמעט להיכחדותם של הצבאים. אולם כיום ניכרת התאוששות גדולה בקרב הצבאים.

גידול בשבי:

צבאים אינם מסתגלים לשבי בקלות כמו יעלים. צבי שנלכד בהיותו בוגר, חייב להיות מוחזק בשטח גדול ופתוח. עופר שגדל בשבי מלידה, מקבל "הטבעה" על המטפל שלו, כלומר העופר רואה במטפל בן מין שלו - חושב שהוא צבי. כשהוא גדל הוא עלול תקוף את המטפל שלו או אנשים אחרים כשם שהוא תוקף כל צבי זכר.

באזורים מסוימים בארץ התרבו הצבאים והפכו למטרד לחקלאות. הצבאים אכלו יבולים בשדות וגרמו נזק לעצי פרי צעירים. ניתן להתגבר על הנזקים הללו, באמצעות גדרות חשמליות או קשירת כלבים לגדרות השדות.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים