zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » הנבטים

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: הנגב

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

הנָבָּטִים הינם שבטים נוודים קדמונים, פָּגָאנים (עובדי אלילים) באמונתם אשר ראשית תקופתם בתקופה ההלניסטית (37-332 לפנה"ס). הנבטים היו סוחרים במור ולבונה, שהם מיני בשמים מיוחדים העשויים משרף של השיחים הללו. שיחים אלה גדלים באזור מאוד ספציפי בהרים הגבוהים של תימן, שם שכן שבט מסוים שידע להפיק את השרף ולייבשו. שבט זה הכין את גושי המור הלבונה לנוודים הנבטיים, אשר העמיסו אותם על גמלים והלכו דרך המדבריות הגדולות עם סחורה זו עד לנמל עזה, שם העמיסו אותם על ספינות ונשלחו לאירופה, לרומא, למטרת ייצור קטורת ובושם משרף זה.

הנבטים מיסדו דרכי בשמים עם תחנות מסודרות (חאנים) בהם יכלו לנוח, להאכיל את הגמלים, ולקחת עוד צידה לדרך. בנוסף חאנים אלה שמרו על הנתיב מפני שבטים עוינים אחרים במרחב. דרך הבשמים הנבטית הראשית חוצה את הר הנגב בקטע מכתש רמון-עבדת-נחל הבשור. הוקמו תחנות דרכים ויישובים בעבדת, שבטה, ניצנה, חלוצה, רחובות וממשית. הנבטים השכילו למצוא דרכם ולנווט, וכן למצוא מקורות מים ו"לייצר" לעצמם מים על ידי חפירת בורות מים לאגירת מי שטפונות ומי גשמים.

ההתארגנות למסע נדידה שכזה, עם מטען כה רב ויקר ערך, היתה כדלהלן:

  1. ריכוז הון שאיתו אפשר לצאת למסע
  2. בחירת מנהיג לשיירה
  3. ריכוז המטענים והסחורות
  4. גיוס גמלים ורוכבי גמלים אשר יוכלו לרכב את הדרך כיאות
  5. מינוי מורה דרך לשיירה
  6. מינוי שומרים לשיירה
  7. הסדרת "הסכמי מעבר" עם השבטים הנמצאים באותו אזור.

התקופה הנבטית התיכונה היא התקופה הרומית הקדומה (37 לפנה"ס עד 70 לספירה הנוצרית) – בתקופה זו פטרה כבר קיימת, והיא עיר הבירה של הנבטים, בה קבורים כל מכובדי הקהילה הנבטית. בה ישב המלך של אותה חברה. פטרה היתה מפוארת ויפיפייה, אליה הצטבר ההון הגדול שהנבטים הרוויחו באותה תקופה.

זו היתה תקופת השיא של הנבטים. דרך הבשמים הראשית מפטרה לעזה נשאה פירות ונמצאה בשיאה, וכל יישובי הנבטים גדלו והתפתחו. בקרבתם נוצרו פרברים וחוות חקלאיות.

השיא הגיע לקיצו בשנת 106 לספירה. בשנה זו הרומאים החליטו לספח את האזור לשליטתם, כי נמאס להם לשלם לנבטים כסף כה רב עבור המור והלבונה, והם היו מעונינים לייבא אותם בעצמם. עקב חוסר ניסיון שלהם בלחימה בשטח מדברי, הם נכשלו מספר פעמים, אך לבסוף השתלטו על הנבטים וכבשו את כל האזור, וספחו אותו ל"פרובינקיה ערביה" (המחוז הערבי בשליטת רומא).

הנבטים ירדו מגדולתם, והפכו לשכירים ישירים של הרומאים באזור. הם נטמעו בתוכם, וכשההתנצרות הגיעה לאזור (בתקופה הביזאנטית, 640-324 לספירה), הם התנצרו ואבדו כל צביון של נוודים פאגנים שהיו בעבר.

כיום, אין שרידים לתרבות ייחודית וקסומה זו של הנבטים. ישנו שבט בדואי אשר טוען שהם צאצאיהם של הנבטים אך עוד לא הוכח שכך הדבר. זוהי דוגמא להיעלמות של תרבות שלמה עם עולם קסום של נוודות, מסחר, קשרים בין שבטים, מלוכה והקמת מקום קסום כפטרה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים