zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » צמחיית נחלים: קנה, ערבה, הרדוף הנחלים, פטל קדוש

מאפייני הפריט
נושא הפריט: חי וצומח
אזור: רמת הגולן, הגליל העליון, הגליל התחתון והעמקים, הכרמל, מישור החוף, ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו לפעילות ציון 2 מתוך 5.
דרג/י את הפעילות

שימושי

ברוב הנחלים בהם תבקרו תופיע אותה צמחית נחלים: קנה, הרדוף, פטל וערבה. בחורף יש בגולן שיטפונות אדירים, כולם נוסעים לראות שיטפון בנגב אבל המקום האמיתי לראות שיטפון הוא בגולן. זרם מים חום שוטף את הנחל וסוחף איתו בולדרים (אבנים ענקיות) עצומים. המים עולים לגובה רב וניתן לראות לכך שרידים על הצמחיה בנחל. אם תרימו את הראש בעת ההליכה בנחל תראו כי צמחים שונים, למשל קנים, תקועים בצמרות של עצים אחרים, למשל, ערבה.

בכדי לשרוד את השיטפון פיתחו הצמחים שקרובים לנחל מנגנון הישרדות. חלקם מתרבים על ידי רבייה וגטטיבית, כלומר רבייה עצמית. לחלקם שורשים עמוקים וחלקם פשוט טפילים שנתקעים באחרים כדי לשרוד.

את צמחיית הנחלים ניתן לראות כל השנה ולכן, לא משנה מתי תסעו לגולן, תפגשו את הצמחים הבאים:

קנה

קנה פרושו מקל או גבעול חלול. צורתו כמקל ארוך עם שער בקצהו או בתיאור יותר מדעי, צמח זה נושא עלים מאורכים על קנים זקופים גבוהים, חזקים וגמישים. בראש הקנה יש תפרחת דמוית מברשת (בניגוד לסוף שבקצהו תפרחת בצורת נקניקיה חומה. בגולן כמעט ואין סוף, ולכן לא צריך לנחש אם הצמח שאנו רואים הוא קנה או סוף). צמחי הקנה גדלים בקבוצות צפופות לאורך גדות הנחלים. הקנה חלול לאורכו אך במפרקים הוא סתום בחומר רך. קנים לחים ומפוצלים משמשים לקליעת סלים ומחצלות וקנים שלמים משמשים לבניית גדרות ומחיצות לסוכות ולגגות. כמו כן עושים מהם חצים וחלילים. הם מתרבים מהר וברבייה רגילה וגם וגטטיבית. הקנה צומח בכל הארץ.

ערבה

זהו עץ נמוך שחי על גדות מים, לרוב חסר גזע מרכזי ובעל גוף דמוי כיפה. כל שבירה של הענף מביאה לפריצת ענף חלופי ארוך ודק. הערבה נכללת בין 4 המינים של חג סוכות. היא מתרבה באמצעות רבייה וגטטיבית, כך למעשה על ענף שלה שנשבר יכול לטעת שורש במקום אחר. את הערבה קל לזהות משום שזהו עץ נמוך לעומת שאר צמחיית הנחלים שהיא שיחים (למעט התאנה). ענפיו ארוכים ונפולים, ניתן לשחק איתם ולגלות שהם גמישים מאוד. עליו ירוקים וצורתם מארכת. הערבה צומחת בכל הארץ.

הרדוף נחלים

זהו שיח ירוק תמיד, רעיל. חי בגדות הנחלים ובמיוחד בגדות נחלי האכזב. הוא בולט בנוף בזכות פריחתו הוורודה (עלי תפרחת ורודים). מקור שמו מגיע מלטינית ופירושו גדל בלחות או ליד מים. מכיוון שהוא רעיל לא צומחים מתחתיו צמחים אחרים, משום שעליו מכילים חומר חומצי שמונע צמיחה אחרת (כמו אורן). גבעוליו והפריחה שלו מכילים חומר חלבי רעיל מאוד לאדם ולבהמה, המגן על הצמח מפני רעייה. הרעל של ההרדוף גורם להאצת קצב הלב עד מוות. מדענים משתמשים בו כחומר גלם לתרופות נגד מחלות לב. הוא מתרבה באמצעות רבייה וגטטיבית. אפשר למצוא את ההרדוף בכל הארץ וברוב הערים כקישוט בצידי הדרכים או בגנים ציבוריים.

פטל קדוש

שיח ירוק עד, קוצני היוצר סבכים בגדות הנחלים. השם שלו נובע מזיהוי הצמח עם הסנה הבוער לפני משה בהר סיני. ענפיו ועליו מצוידים בבליטות קוצניות מאונקלות, המסיעות להיאחזותו בצמחים אחרים בשעת שיטפון ומונעים רעייה. ענפיו יכולים להכות שורש, שעה שהם מתכופפים ונוגעים במים או בקרקע לחה. כדאי לטעום את הפירות שלו. אם הפרי שחור סימן שהוא בשל, הפירות האדומים חמוצים וקשים. הפטל צומח בגדות נחלים ובביצות.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים