zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » אילת - צומת הדרכים בין ישראל, ירדן ומצרים

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: הרי אילת

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

אילת היא הקצה הדרומי ביותר של מדינת ישראל, והנגיעה היחידה שלנו עם הים האדום, הלא הוא ים סוף. מפרץ אילת נשפך לים סוף, שמהווה חלק מהאוקינוס ההודי. עובדה זו מעניקה למקום חשיבות כלכלית ומדינית, שכן מכאן אפשר לסחור עם המזרח.

מאז שנפתחה תעלת סואץ על ידי צרפת ובריטניה בשנת 1869, נוצר חיבור ימי נוסף חשוב - אל הים התיכון.

 

גבול ישראל-מצרים

בסוף המאה ה- 19 שלטה בריטניה הן בתעלה והן במצרים. הם קראו לעצמם "מגיני התעלה". באותו זמן, שלטה בארץ ישראל האימפריה העותומנית, וכאשר החלו הטורקים במפעלי בניית מסילות הרכבת במזרח התיכון, נבהלו הבריטים, שמא יתערער שלטונם באזור כתוצאה מפיתוחים אזוריים של הטורקים, והחליטו לזרז את ההחלטות לקביעת גבול ברור באזור. היה קשה לקבוע קו גבול, היות והיו הרבה נתונים שהיה צריך לקחת בחשבון כמו שבטים בדואים שגרים בשטח, מקורות מים ועוד. היות והבריטים היו אלו שחקרו את האזור ומיפו אותו, לטורקים לא היו קלפי מיקוח, הם היו בנחיתות במשא ומתן, והם הסכימו לכל דרישות הבריטים למעט אחת: הם דרשו "נגיעה" בים האדום, וכך נותר שטחה של העיר אילת בצד שלנו.

הסימון של קו הגבול בפועל היה קשה: מזג האוויר יבש וחם, וקשה שלא לטעות בדרך, שהיתה גם ככה קשה להליכה ותלולה. כך סומן הגבול בין ישראל למצרים (סיני) לראשונה (1906): בתחילה באמצעות עמודי טלגרף מעץ - עד שהם הועלמו לצרכי הבערה על ידי הבדואים. לאחר מכן עברו לסמן באמצעות תלי אבנים (רוג'ומים), ועד היום קיימות בשטח אבני הגבול - מהאבן הראשונה שברפיח (ליד עזה) ועד למעבר גבול טאבה (אבן מס' 91).

השתלשלות האירועים בגבול ישראל-מצרים לאחר מכן:

  • 1948 - מלחמת השחרור, מבצע עובדה בו נכבשת העיר אילת. (הרחבה בנושא בפריט מידע "מבצע עובדה").
  • 1956 - מבצע סיני (מבצע קדש) - ישראל כבשה מידי המצרים את חצי האי סיני, ונסוגה לאחר שהתיישבו בו חיילים מטעם האו"ם.
  • 1967 - נאצר (נשיא מצרים באותה עת) גרש את האו"ם מסיני ונכנס חזרה לשליטה מלאה בשטח. פרצה מלחמת ששת הימים, שבמהלכה ישראל כבשה שוב את סיני, והגיעה עד לקו תעלת סואץ.
  • 1973 - מלחמת יום כיפור, במהלכה ישראל נסוגה מתעלת סואץ, אך לא מסיני.
  • 1977 - נשיא מצרים סאדאת מגיע לארץ לעשות הסכם שלום עם בגין, ראש ממשלת ישראל דאז. ההסכם נחתם בקמפ דייוויד ובעקבותיו החלה הנסיגה מסיני לקו הגבול הבינלאומי בטאבה. הנסיגה הושלמה בסוף שנת 1981 מאז ועד היום נשמר קו הגבול כמות שהוא.

 

גבול ישראל-ירדן

ירדן קיבלה עצמאות ב- 1946 ושנתיים אחריה נוסדה גם מדינת ישראל. בעקבות מלחמת השחרור נקבע קו הגבול בין שתי המדינות לפי הגבול הבריטי שהיה קיים קודם לכן. אלו היו שנים לא שקטות (1948-1970). בירדן ישבו גורמים עויינים לישראל, ובמשך שנים רבות היו חדירות מירדן לישראל. מצב זה הסתיים ב"ספטמבר השחור". בספטמבר 1970, חוסיין מלך ירדן, טבח בהמוני פלשתינאים בארצו. מי שלא מת ברח צפונה לכיוון הגבול עם סוריה ומשם ללבנון (שם הוקמו בהמשך הארגונים הפלשתינאים כדוגמת אש"ף). כתוצאה מכך השתרר שקט בגבול ירדן ישראל, היות ולא נותרו בו פלשתינאים שיכולים ליצור פעולות איבה כנגד ישראל,ואלו שכן נותרו, חיו בסתר ובפחד מפני חוסיין, שמא ימותו גם הם.

  • משנת 1970 קו הגבול עם ירדן היה שקט, יישובי הערבה הלכו והתפתחו, והיה "סיפוח זוחל" של שטחים ירדנים אל ישראל, כדי לנצלם לחקלאות. הירדנים הגישו קובלנות לאו"ם אך המצב לא השתנה.
  • 1994 - הסכם השלום בין ישראל וירדן נחתם בעין עברונה שבערבה ב- 26.10.94. על ההסכם חתמו ראש הממשלה דאז יצחק רבין ז"ל ומלך ירדן חוסיין ז"ל. הסכם השלום לא גרר אחריו שינויים דרסטיים בקו גבול, רק הזזות גבול של כמה מאות מטרים בכמה מקומות. במסגרת ההסכם הוחזר גם האי "נהריים" שמדרום לכנרת.
  • מאז התחלף השלטון בירדן בידי בנו של חוסיין, עבדאללה אך השקט נשמר משני צידי הגבול גם היום (2003).

הר צפחות הוא נקודה מצוינת לתצפית על כל הגבולות, ובייחוד על הגבול עם ירדן ועל עיר הנמל הירדנית עקבה. ממסלול נחל גישרון רואים מצוין את אבן הגבול עם מצרים ואפשר לעשות תצפית יפה על סיני. גם הר חזקיהו הוא מקום נהדר לתצפית על הגבול עם מצרים, במקום ישנה אבן גבול. מתצפית מעלה עמרם רואים יפה את הגבול עם ירדן ואת עין עברונה - המקום בו נחתם הסכם השלום עם ירדן.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים