zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » העיר אילת

מאפייני הפריט
נושא הפריט: כללי
אזור: הרי אילת

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

אילת נוסדה בשנת 1949 על חורבות הכפר אום רשרש. היא נכבשה בשלהי מלחמת השחרור, במבצע "עובדה" (ר' פריט מידע), בו היו שותפים חיילי חטיבת "הנגב" וחיילי חטיבת "גולני". באותו מעמד, בו צורפה "אום רשרש" אל מדינת ישראל, הניף אברהם אדן (ברן), מפקד חטיבת הנגב, את דגל הדיו המפורסם, שאולתר מסדין לבן ובקבוק דיו שהיה ברשותם. דגל הדיו המפורסם הונף מעל תחנת המשטרה של הכפר. כיום יש במקום פסל של החיילים כשהם מניפים את הדגל, ובצמוד לו, איך לא, קניון " mallהים".

בראשיתה היתה אילת כפר דייגים קטן. לאחר מבצע סיני (1956) החל הנמל להתפתח במהירות. לא היו עובדי נמל ולכן בכל פעם שהגיעה אוניה, היו מגיעים כל אנשי הכפר לעזור לפרוק. חלק מהאנשים התפרנסו מעבודה ככורים במכרה בתמנע הסמוכה לאילת.

בשלב מסוים הגלו לאילת פושעים, ואלו השתלבו יפה במקום... מספרים על אחד, רוצח בעברו, שלא הפסיק לבכות כששחטו עבור קומזיץ גמל שהיה מסתובב במקום והוא הכיר אותו אישית...

בשנות ה- 50 הצטרפו למקום עולים חדשים משתי עליות: העליה ההולנדית והעליה ממרוקו - וכך היישוב החל לגדול.

ראשוני אילת עוד מספרים, שלא היה רופא מיילד בשנים הראשונות, ובשנת 1953 נולד בתנאים אלה הילד הראשון של אילת. ומי בא להיות הסנדק? דוד בן גוריון!

עם השנים נבנו בה בתים, נפתחו בתי ספר וחנויות, ונסלל כביש מהיר המוביל ממרכז הארץ לאילת דרך הערבה. לפני כן לקח 12 שעות להגיע מהמרכז לאילת, והדרך היתה קשה. הפיגוע במעלה עקרבים (1954) (ר' פריט מידע) היה באוטובוס שהיה בדרך לחגיגות השנה החמישית של אילת. מאז סלילת הכביש, הדרך הפכה בטוחה יותר ומהירה בהרבה.

משנות ה-70 ועד היום, פותחו השירותים השונים בעיר והוקמו בתי מלון רבים. טיסות יומיות החלו מקשרות בין העיר הצעירה לבין שאר חלקי הארץ .כך הפכה העיר למוקד תיירותי עיקרי בארץ. כיום מונה העיר כ- 50,000 תושבים והיא ממשיכה להתפתח בצעדי ענק. באילת פועלים כיום כחמישים מלונות.

אילת, העיר הדרומית ביותר במדינת ישראל, היא מקום מפגש בין 3 מדינות: ישראל, ירדן ומצרים (ר' פריט מידע) ומהווה בנוסף את החיבור היחיד שלנו לים סוף, ומכאן גם לאוקיינוס ההודי. זה מציב אותה בעמדה חשובה. עם חתימת הסכמי השלום עם מצרים (1979) וירדן (1994) אפשר לצאת ולהגיע אליה מסיני, דרך מעבר טאבה, ומעקבה, עיר הנמל של ירדן בצד השני של המפרץ.

הים האדום, ים סוף, נחשב לאחד מאתרי הצלילה היפים ביותר בעולם כולו. מימיו שקטים, צלולים וטומנים בחובם הפתעה נעימה - שוניות אלמוגים מרהיבות ביופיין . אפשר לשנרקל או לצלול בשמורת חוף אלמוג, שם נשמרו כיום השוניות היפות של המפרץ ללא פגע, מפני שזו שמורת טבע מוכרזת. שוניות אחרות נהרסו באופן חלקי או מוחלט עם השנים, היות והן לא בתחום השמורה ולכן יותר קשה לפקח על הנעשה בהם.

בעיות אקולוגיה נוספות בעיר:

  • מס' המלונות הרבים (יחסית לגודל השטח) "תורם" ביוב רב שיש להיפטר ממנו ודורש אספקה רבה של מים. לעיר מדברית כמו אילת, שאין בסביבתה הרבה מקורות של מים מתוקים והאיזון האקולוגי מאוד עדין, זו בעיה רצינית. יש לפתור אותה לטווח הארוך על ידי התפלת מים, דבר שקיים בפועל היום בקנה מידה מסוים, וטיהור מי הביוב (מתקן הטיהור, שהוקם לפני שנים אחדות, נמצא בכניסה לעיר).
  • כלובי הגידול של דגי הדניס: מגדלים דגי דניס בים בתוך כלובים. לטענת החברה להגנת הטבע, זה גורם נזק רב לשוניות האלמוגים והם מנסים לגרום להוצאת הכלובים. נושא זה נמצא במאבק רציני ממש בימים אלו (2003). פירוט נוסף ב: http://www.zalul.org.il, http://www.dafni.com/gulfsave/Ardag.html

 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים