zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » גמלא

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: רמת הגולן

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

את סיפורה של גמלא אנחנו מכירים מספריו של יוספוס פלביוס, הרי הוא יוסף בן מתתיהו. לאחר שרמת הגולן נכבשה על ידי ישראל בשנת 1967 נערך סקר ארכיאולוגי ובו אותרה העיר גמלא. השם גמלא מתאר את צורתה – כמו דבשת של גמל.

בשנת 80 לפני הספירה גיע אלכסנדר ינאי, מלך יהודה, מיד לאחר מרד החשמונאים, וכבש את אזור גמלא. על המצוק נבנו בתים בצורה מדורגת (כמו המלון בזיכרון יעקב על צלע ההר). הבתים כיסו את כל המפנה המערבי של המצוק.

בשנת 66 לספירה פרץ המרד הגדול של היהודים נגד הרומאים, ואנשי העיר עברו לצד המורדים. המורדים הסתמכו על יתרונם הטופוגרפי והחלו להתארגן למרד.

לאחר שאגריפס, המלך היהודי מטעם הרומאים, נכשל בניסיונו לדכא את המרד, הוא קידם צבא שמנה 60,000 חיילים לכיוון רמת הגולן. הצבא הגיע עד לאזור גמלא בלי בעיות בדרך, אך משהגיע הבין את הבעיה הטופוגרפית שעומדת בפניו. אספסינוס, מנהיג הצבא, כבש את במת ההר המתרומם מעל שלוחת גמלא ושם הקים מחנות צבא. אגריפס הגיע לגמלא בכדי לשדל את תושבי גמלא להיכנע, בתגובה זרק מישהו מתוך העיר אבן ופגע באספסינוס הרומי. עלבון זה גרם להגברת העבודות של חיילי הלגיון בבניית הסוללות ובהכשרת השטח לקירוב מכונות המלחמה אל החומה.

לאחר מצור של שישה חודשים הרומאים התחילו להתקיף את העיר על ידי שימוש במכונות קלע. כתוצאה מכך נאלצו תושבי העיר לנטוש את החומה ולסגת לתוך העיר. בשלב זה נכנסו בהסתערות החיילים הרומים והבקיעו את החומה באילי ברזל בשלושה מקומות. דרך הפרצות נכנס הצבא הרומי והסתער על העיר. תחילה ניסו היהודים לבלום את החדירה אך משהבינו את האסון החלו התושבים לסגת לכיוון פסגת המצוק. לפתע שמו לב היהודים כי הפורצים הסתבכו בין הבתים שנבנו על מדרון תלול ובתוך הסמטאות הצרות. הם התאוששו, חדלו מהנסיגה ופתחו בהדיפת הליגיונרים המתאמצים לעלות בעקבותיהם. הרומאים, שהבינו כי הם מוקפים, פנו אחורה והחלו לברוח. הבעייה של הרומאים היתה שהם נסוגו אל אותם פתחים מהם נכנסו בו בזמן חיילים נוספים. החל בלאגן בעיר, המפקדים הרומאים איבדו שליטה על חייליהם ובבהלה קפצו הרומאים על גגות הבתים אשר התמוטטו מרוב כובד והחלו הרס ומפולת בעיר. רבים מהחיילים מצאו את מותם תחת ההריסות של העיר, אחרים נפלו מחיצי הקשתים היהודים. זו היתה המפלה הראשונה שנחל אספסינוס וצבאו במסעו להכנעת הגליל.

ימי השמחה של היהודים היו קצרים ואת מקומם תפסה הדאגה למזון שהלך ואזל, למי שתייה ולטיפול בפצועים.

למתקפה השנייה התכונן הצבא הרומי היטב. בטרם עלות השחר, התגנבו שלושה חיילי לגיון רומי למגדל השמירה של העיר ומוטטו אותו ברעש גדול.

כאשר שמעו שומרי החומה את רעש דרדור האבנים אחזה בהם בהלה והם רצו וברחו מן החומה אל העיר. הרומאים לא הצליחו לחדור באותה שעה לעיר אך בבוקר למחרת התקרבו אל הפרצות 200 רוכבים מלווים בחיל רגלים בפיקודו של טיטוס. הלוחמים היהודים נשברו, מפקדם נפל בהתקפה יום קודם לכן, לא נשארו לוחמים רבים ותושבי העיר ברובם היו זקנים נשים וטף, פצועים ורעבים. החלה מנוסה לעבר הרכס אולם רבים מבין הבורחים נפלו חלל בידי חייליו של טיטוס. אלה שלא הצליחו להגיע לרכס נרצחו על ידי הלגיונות. התושבים שהגיעו לרכס ירו חצים לכיוון הרומאים, אלא שבאותה שעה נשבה רוח חזקה שהחזירה את החיצים לכיוונם. בשלב זה כל מי שנותר בחיים קפץ מהרכס לנחל. לפי יוספוס פלביוס, נרצחו 4,000 יהודים ו- 5,000 מצאו את מותם בנפילה לתהום.

גמלא נפלה בשנת 67 לספירה וירושלים נפלה בשנת 70 לספירה.

סיפור זה, שיכול להזכיר את סיפורה של מצדה, קרה 6 שנים לפני מצדה ולפני שירושלים נפלה. ללוחמים היתה מטרה לנגד עיניהם, עצירת הרומאים בדרכם לירושלים. מצדה נפלה בשנת 73, שלוש שנים לאחר שירושלים כבר חרבה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים