zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » חי וצומח בגליל העליון

מאפייני הפריט
נושא הפריט: חי וצומח
אזור: הגליל העליון

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו לפעילות ציון 5 מתוך 5.

עוזר...מאוד
זה עוזזזזזזזזזמאו (שקד , עידן , קריית מוצקין)

דרג/י את הפעילות

שימושי

חי

בשנים 1863-1864 ביקר החוקר הנוסע וחובב הטבע טריסטראם בארץ. יומנו מספק לנו חרך הצצה אל עולם החי העשיר של ארץ ישראל במאה ה- 19. את התיאור הבא מתוך יומנו הוא כתב בטיילו בגליל:

" מעולם לא פגשנו חיות בר כה רבות כמו באחד משלושת הימים האלה. הראשון הופיע חזיר בר מתוך הסבך, על ידינו, בשעה שהיינו מטפסים במעלה הנחל... אחר כך הוחרד איל למטה, רץ במעלה הצוק וחלף סמוך לנו, בשביל המתפתל, הנטוי על פי תהום. אחר כך כמעט  דרכה נמיה גדולה על רגלי ונמלטה לתוך נקיק. בעודני מתאמץ לעקוב אחריה ראיתי להפתעתי דב סורי חום יורד בכבדות, אך במהירות, על פני הסלעים וחוצה את האפיק... מלמעלה יכולנו לראות צבאים טופפים בגיא למטה". (טריסטראם, מסע בארץ ישראל - יומן, 1863-1864).

חלקם של המינים שהזכיר טריסטראם ביומנו נכחדו מנופי ארצנו, רובם בשלהי המאה ה- 19 ובתחילת המאה ה- 20 . בין מיני בעלי החיים הגדולים שנכחדו אפשר למנות את האיילים, הדב הסורי, הנמר הגלילי, וישנם עוד.

נתחיל מן הנציגים הקטנטנים של אזורנו: היערון החי בחורש, ונברן השדה, החי בשדות. היערון דומה בצורתו לעכבר, והוא בן לאותה משפחה. הוא ניזון בעיקר מבלוטים אותם הוא אוכל על גבי משטחי אכילה. אל הקטנטנים האלו מצטרף החולד, שאנו מכנים בטעות בשם חפרפרת. החולד הינו מכרסם החי מתחת לפני הקרקע. הוא עיוור, ועיניו מנוונות. גופו גמיש ביותר, ושיניו וציפורניו חדות. הוא חופר מחילות באדמה, ודוחף ומגביה את העפר שחצב באמצעות מצחו. העפר שהחולד דוחף יוצר תלוליות מעל מחילותיו. החולד והנברן נחשבים למזיקים בחקלאות. בעל חיים נפוץ, אותו נראה לרוב באזורים סלעיים, הוא שפן הסלעים.

נמנמן הסלעים הוא בעל חיים קטן, החי בהר מירון. ישראל היא גבול התפוצה הדרומי שלו. בארצות הצפון הוא אוגר שומן בגופו ונם במהלך החורף, ומכאן שמו. בארץ הוא פעיל ככל הנראה משך כל השנה, ומרבה לשהות על העצים, על גביהם הוא גם בונה את קינו. בין היונקים הקטנים מצויים בגליל מיני עטלפים רבים, חלקם אנדמיים (כלומר מינים, שקיימים רק בסביבה גאוגרפית מצומצמת) ומצויים בסכנת הכחדה.

בין היונקים הגדולים נמנה את השועלים, את חזירי הבר, את הדורבנים ואת היחמורים. חזירי הבר נפוצים בחורש, ואת עקבותיהם ניתן לזהות על פי סמני נבירותיהם באדמה ועל פי הלעוסיות, אותן נמצא באביב - מעין "מסטיק" עשב לעוס, שהחזירים יורקים לאחר שמיצו את המיץ מן העשב. את עקבותיו של הדורבן - הגדול שבמכרסמי ארצנו, נמצא על פי חפירותיו באדמה – הוא חופר מעין בור משולש, בחפשו אחר מזון. את קוציו של הדורבן ניתן למצוא לעיתים על השבילים. היחמורים שנכחדו מנופי ארצנו, הושבו בהצלחה אל החורש בנחל כזיב. היחמורים הם איילים בינוניים בעלי פרווה חומה אדמדמה וקרניים בולטות.

בגליל המזרחי חיים צבאים בקבוצות גדולות בהרי נפתלי ובנחל דישון.

זוחלים – בחוף הגליל המערבי עולות מדי שנה נקבות צבי הים להטיל את ביציהן. הן חופרות בור בחול, מטילות לתוכו עד מאתיים ביצים ומכסות בחול נוסף. הביצים הינן רכות וחסרות קליפה מוצקה, והבור אמור לשמש כמעין אינקובטור עד לבקיעת הצבונים. על צבי הים מרחפת סכנת פגיעה כל העת, עם התרחבות השימוש בטרקטורונים, כריית החולות המואצת, ואורות היישובים הפוגעים ביכולתם של הצבונים לנווט אל הים.

מיני זוחלים נוספים שאותם נמנה הם הלטאה הירוקה, אותה נראה חומקת בחורש, והקמטן - לטאה גדולה ושחורה בעלת רגליים מנוונות וקמט לצידי גופה. הקמטן מגיע לאורך של כמטר, ונראה כנחש. בגליל גם מיני נחשים רבים וביניהם זעמן המטבעות הדומה לצפע, אך אינו ארסי (הוא מתחזה), הזעמן השחור שאינו ארסי גם הוא, הצפע הנפוץ והארסי, ועוד.

בין העופות ניתן למצוא את רוב המינים החיים בארץ. בחורש נבחין ונשמע את קריאותיהם הקולניות של העורבני והשחרור בעל המקור הצהוב-כתום. בין העופות הדורסים נציין את החיוויאי, האוכל נחשים, ומכאן שמו (חיויא= נחש בארמית).

דו-חיים - בגליל ניתן למצוא את כל ששת מיני הדו-חיים הקיימים בישראל:

  • מסדרת חסרות הזנב: צפרדע הנחלים, הקרפדה הירוקה, האילנית והחפרית. הצפרדע חיה במקורות מים בהם יש מים כל השנה, למשל בצד מעיינות.
  • מסדרת בעלי הזנב: טריטון הפסים והסלמנדרה. שני מינים אלו מגיעים למקומות בהם יש מים בכדי להטיל את ביציהם. הסלמנדרה בעלת הצבעים העזים, נפוצה באזור מרום הגליל. גופה שחור עם כתמים כתומים, ולה צורת לטאה. הסלמנדרה פעילה בעיקר בשעות הלילה ובתנאי לחות גבוהה. בקיץ מצויות הסלמנדרות תחת לאבנים וסלעים בקרקע.

הסלמנדרה, הטריטון והחפרית הינם מינים מוגנים.

צומח

שטחים נרחבים מן הגליל העליון והגליל התחתון מכוסים חורש ים תיכוני. חורש הוא צורת צומח שאותה ניתן לדמות לבית קומות. בכל קומה דר לו מרכיב מן החורש. בקומה הראשונה מצויים העשבוניים - צמחים נמוכים, חלקם חד שנתיים (פורחים בעונה מסוימת ונובלים) ואחרים הינם רב שנתיים. בקומה השניה נמצא את השיחים. ככל שרבים השיחים הם מצלים על העשבוניים שמצויים בקומה התחתונה, ואלו הולכים ומתמעטים מחוסר אור. בקומה השלישית והאחרונה מצויים העצים. אל מרפסת השמש שעל הגג מגיעים המטפסים, ואפשר לדמותם למעלית, העוברת את כל קומות הבית בדרכה אל האור. כל בית הקומות של החורש יוצר צמחיה סבוכה, צפופה ולעיתים גם בלתי עבירה בכל הקומות, כלומר בכל ממדי החורש.

החורש הים תיכוני התפתח משך אלפי שנים לצד בני האדם. האזור הים תיכוני מיושב משך אלפי שנים, וההתפתחות בצד בני האדם הביאה ל"התמודדות" הצמחייה עם גורמים כמו שרפות, רעייה וכריתה. בחורש ניתן למצוא כמה מאפיינים של הסתגלות לחיים בצמוד לבני האדם. למכלול המאפיינים הזה קוראים "הסינדרום הים תיכוני" (סינדרום - "תסמונת" בעברית, או למעשה קבוצת סמנים מאפיינת. פירוט נוסף בפריט המידע על יער ברעם).

חורשי הגליל העליון הינם מגוונים ומתאפיינים בשפע של מינים, חלקם ייחודיים לאזור זה. ביניהם ניתן לציין את האדר הסורי (קרוב של המייפל הקנדי), שזיף הדב ואגס סורי (מאבות המינים המתורבתים שאנו אוכלים, האגס מופיע גם בכרמל), פטל לביד, אדמונית החורש, יקינטון מזרחי ועוד.

החורש מחולק לחברות-צומח, מעין קבוצות צמחים בעלות מאפיינים מסוימים שנפוצות כל אחת על גבי מסלע וקרקע בהרכב מסוים. כלומר אנו יכולים ללכת ברובו של הגליל העליון ולדעת על איזה מסלע או קרקע אנו נמצאים על פי חברת הצמחים שאנו רואים.

חברת הצומח הבולטת והנפוצה ביותר בגליל העליון היא חברת האלון המצוי - האלה הארץ ישראלית, על גבי סלעי גיר ודולומיט וכן על סלעי קירטון מגילאים גיאולוגיים מסוימים. חברה זו מתחלקת לחברות בת, בעלות מרכיבים שונים.

נציין כאן גם מספר חברות צומח אחרות, ובהן חברת הקטלב המצוי הצומחת על גבי חוואר חרסיתי, חברת אורן ירושלים, על גבי קירטון, וחברת האלון המצוי ובר זית בינוני, הגדלה בקרקעות טרה רוסה.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים