zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » חרבת ב"ק

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: הגליל העליון

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

פתח תקווה נתפרסמה כאם המושבות, אך האם באמת היו גוטמן, שטמפפר, ברנט וסלומון ראשוני המתיישבים? כ- 20 שנים לפני פתח תקווה, הקימו רבי יחזקאל יהודה וגיסו רבי יהושע לוין את מוצא על שטח אדמה שרכשו בסמוך לירושלים, אולם גם למוצא קדם ליישוב אחר, במרומי הגליל, 25 שנים לפני ההתיישבות במוצא.

המדפיס היהודי ישראל ב"ק (בן קדושים - לזכר אחד מבני המשפחה שהועלה על המוקד, על קידוש השם) קיבל מאת איברהים פאשא (מושל מצרי בארץ בשנים 1840-1832) את חורבות היישוב ג'רמק, שעל הרי מירון.

רבי ישראל ב"ק היה בן למשפחה מפורסמת ובעלת שם בהוצאת כתבי קודש. הוא ניהל את בית דפוסו בברדיצ'ב (אוקראינה). בשנת 1832 עלה רבי ישראל ארצה והקים בצפת את בית הדפוס העברי הראשון בארץ ישראל בזמן החדש (לאחר הפסקה של כ- 250 שנה, אף בית הדפוס הקודם היה בצפת).

רבי ישראל ב"ק תיאר בעיתון "החבצלת" בשנת תרל"ב (1872) את הסתערות חיל הכיבוש של איברהים פאשא: "בראשית שנת תקצ"ב באתי אל העיר הקדושה צפת, אשר איויתיה למושב לי. לא ארכו הימים ואיברהים באשא, פחה מצרים, בא כנחל שוטף לכבוש גם ארצנו. בעכו החל מעשהו ובירושלים כלה. וה' נתן את חיני בעיני השר הזה ואת אשר שאלתי ממנו לא אצל מאיתי". (כלומר הוא ביקש מהפאשא זכויות וזה נתן לו, שכן מצא חן בעיניו). נראה שב"ק ביקש מאת הפאשא זכויות ועזרה בהבטחת בית דפוסו. רבי ישראל ב"ק עסק גם ברפואה, וישנה גרסה הטוענת שקשרי הידידות שלו עם הפחה נוצרו כיוון שהצליח לרפאו ממחלה קשה שתקפה אותו.

בשנת תקצ"ד (1834) ארעה ביזה בצפת בה נחרב בית הדפוס של ב"ק והוא הוכה על ידי הפורעים. באותה שנה פרץ מרד בערים ובכפרים הסמוכים לצפת. המרד דוכא. ב"ק קיבל מאת הפחה את הכפר ג'רמק שמול צפת ובסמוך למירון: "התנפלתי לרגליו ואבקשהו חסד ורחמים את עמי ביקשתי ונפשי ונפש בני ביתי בשאלתי. והשר חמל עלי וייתן לי כפר קטן הנקרא זארמיק לאחוזה. הכפר ההוא על ראש הר תבור (כך כינו את הכפר יושבי צפת) ומעיינות מים סביב לו, איננו רחוק מכפר מיראן (מירון) כי אם חצי שעה. לפנים היו בכפר הזה גם גינות ופרדסים, אך בעת הזאת אין שם כי אם יער אבנים גדולות וכל מזרע הארץ ההיא..."

ג'רמק היה כפר דרוזי שננטש עקב קשיים. רבי ב"ק תיקן את בית הדפוס שלו, ואילו בנו ניסן יצא עם כמה משפחות לג'רמק לעבד את האדמה. הם בנו בתים, נטעו עצי אגוז וזרעו שדות וגינות, וכך נמנו עם היהודים הבודדים שעסקו בעבודת אדמה בארץ ישראל.

ברעש האדמה בשנת תקצ"ז (1837) נחרב בית הדפוס בצפת ורבי ישראל עבר לג'רמק.

בפרעות ומהומות תקצ"ט, כעבור שנתיים, נעזב ג'רמק בלית ברירה. קומץ היהודים בג'רמק התקשו להחזיק מעמד ועזבו, מי לצפת מי לירושלים. לאחר עזיבת ג'רמק עבר רבי ב"ק לירושלים, שם הקים את בית הדפוס העברי הראשון בירושלים. ישראל ב"ק ספר: "לולא הנסיבות הרבות והצרות השונות אשר באו עלינו בשנת צ"ט מחמת המלחמה הנוראה בין אדוננו הסולטן ובית פחת מצרים אשר בעבורן הוכרחתי לעזוב את הכפר הנחמד ההוא ולבוא ירושלימה, כי עתה הייתי מאושר." (והוא מתכון לצרות שנתגלעו בין הסולטן העות'מני לשליט מצרים, שבגללן נדחק מחמת עלי למצרים חזרה בשנת 1840).


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים