zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » דרוזים

מאפייני הפריט
נושא הפריט: דתות עדות ומיעוטים
אזור: הגליל העליון

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו לפעילות ציון 3 מתוך 5.
דרג/י את הפעילות

שימושי

הדת הדרוזית נוסדה במאה ה- 11, לפני כ- 1000 שנה, במצרים הפאטימית (תחת שלטון מוסלמי). בכתבי הקודש של הדת מתואר שהחַליף הפאטימי אלחאכם באמר אללה התגלה כשליח האלוהים ומינה אדם בשם חמזה בן עלי להפיץ את תורתו. מפיץ נוסף של הדת היה אלדַרַזי, שעל שמו קרויים הדרוזים עד היום. חמזה בן עלי ואלדרזי נחשבים למייסדי הדת.

לפי המסורת לדרוזים חמישה נביאים:

 • יתרו
 • סבלן (זבולון)
 • יעפורי
 • חאדר (אליהו)
 • אַיוב

חמשת הנביאים שלחו שליחים להטיף לדת החדשה.

במשך 24 שנים ניתן היה להצטרף לדת. לכל אדם שחי אז ניתנה ההזדמנות להדּרז, כלומר להפוך לדרוזים (גם לנו עצמנו ניתנה הזדמנות זו. בשל האמונה בגלגול נשמות מאמינים שנשמתנו חייתה אז, וניתנה גם לה ההזדמנות להידרז). שערי הכניסה לדת נסגרו כעבור 24 שנים, ומי שלא בחר להדרז עד אז אינו יכול לעשות זאת עוד. כלומר, בניגוד ליהדות אליה אפשר להצטרף על ידי התגיירות, לאסלאם אליו אפשר להצטרף על ידי התאסלמות ולנצרות אליה אפשר להיות מוטבלים, לדת הדרוזית אין מצטרפים מאז נסגרו שעריה אי שם במאה האחת עשרה.

דרוזי הוא רק מי שנולד לשני הורים דרוזים. כלומר מי שנולד לאם יהודית ולאב דרוזי נחשב ליהודי, ואינו דרוזי. אדם שנולד לאם מוסלמית ולאב דרוזי הינו חסר דת לפי הגיון זה, כיון שבאסלאם דת היילוד נקבעת על פי האב, ואצל הדרוזים לפי שני ההורים גם יחד. נוצרת בעיה – כיצד ישמרו הדרוזים על מספרם, לנוכח היותם עדה קטנה, ובעבר גם נרדפת, ולנוכח התבוללות אפשרית?

לדרוזים שלושה עיקרי אמונה ידועים:

 • אמונה באל אחד.
 • אמונה בעולם הבא.
 • גלגול נשמות - בכל רגע בו מת דרוזי נולד דרוזי אחר במקומו. לפיכך מאמינים הדרוזים שמספר חברי העדה קבוע. ישנן עדויות מרתקות של דרוזים שחשו שנולדו עם "זכרון" של נשמתם הקודמת. האמונה בגלגול נשמות מסבירה מדוע יש מסורת הטוענת שגם לנו היתה הזדמנות להפוך לדרוזים, שהרי אנו חיינו אז, בגלגול אחר.

אלו הם עיקרי הדת הידועים, אך רוב עיקריה של הדת הדרוזית אינם ידועים והם סוד שמור. הסוד הוא כה שמור עד שחלק גדול מאנשי העדה אינם יודעים את סודות הדת. מי בכל זאת יודע את סודות הדת? דרוזי עד גיל 15 אינו דתי ואינו חילוני. בגיל 15 הוא יכול להחליט שברצונו להיות דתי. העדה הדרוזית נחלקת ל"עקאל" (שפירושו חכמים או נבונים) ול"ג'האל" (בורים). בתוך מסגרת העקאל, שהם האנשים הדתיים, ישנן שתי דרגות "דתיות": דתי חכם הוא מי שלמד 5 שנים במכללת חאצביא שבלבנון, והוא מובא בסוד עיקרי הדת השמורים ולומד אותם. לדרוזי הדתי החכם כובע לבן עם עגול כתום מלמעלה. דתי פשוט הוא אדם דתי שלא למד לימודי דת במכללת דת, והוא חובש כובע מכוסה כאפיה לבנה. הדתיים קוראים את כתבי הקודש והם מחוייבים לשמור בקפדנות על ערכי המוסר ולהימנע משתייה חריפה ומעישון. חילונים אינם יודעים דבר על הדת, אינם רשאים לקרוא וללמוד את כתבי הקודש, ואינם מצווים לקיים מצוות מעשיות. לעיתים הם חובשים כיפה לבנה. הדרוזים מצווים להתהלך בלבוש צנוע. כאמור הדרך אל העקאל פתוחה בפני כולם. בבית דרוזי ניתן למצוא בתוך אותה משפחה עקאל וג'האל, שדרים בכפיפה אחת.

 הדרוזים מקיימים תשע דיברות, כלומר את כל הדברות פרט לדיבר השבת. דרוזי דתי אינו מעשן, אינו אוכל חזיר ואינו שותה אלכוהול. לדרוזי אסור לשקר, ולכן אסור להיות עורך דין או פוליטיקאי...

מנין הגיעו לידי העולם הידיעות על הדת הדרוזית? ידיעות וממצאים שמהימנותם אינה ברורה נתגלגלו לארכיונים ומוזיאונים באירופה. מקורן בכמאה כתבי יד שנעזבו על ידי הדרוזים בשנת 1860 בלבנון, במהלך בריחה מפני השלטונות העות'מניים. כמה מכתבי היד שנמצאו במקום וכתובים בערבית של ימי הביניים, משויכים למיסד הדת ולתלמידו, והם נמנים על ספרי היסוד של הדת. במרבית כתבי היד הללו נמצאו דברי פרשנות ודרש על כתבי הקודש, וניכרת בהם התפלמסות והתעמתות עם נוצרים ומוסלמים ועם בני כיתות אחרות.

 האישה, על פי המסורת, שווה בכל, ואין כופים עליה דבר (להתחתן למשל). ערכים חשובים לעדה הדרוזית הם כבוד (כיבוד ההורים וכבוד האשה), אדמה ודת, לפי סדר חשיבות.

אצל הדרוזים נפוץ מנהג ה"תַקִיָה" - בשעת חירום ולצורך התגוננות יש להסתיר את הדת האמיתית ולהדמות לבני הדת השלטת. זוהי תוצאה של היותם של הדרוזים נרדפים במשך שנים על ידי הרוב המוסלמי שבתוכו ישבו.

לדרוזים אין שאיפה למדינה, יש דרוזים כמעט בכל ארץ בעולם, והם מקבלים עליהם את חוקי המדינה שבה הם חיים. יש המסבירים את מסורת הנאמנות הדרוזית לשלטון ב"תקיה", שהיא הסתרה של הדת ונאמנות לריבון השליט. כלומר הזדהות עם המדינה, בה הם מהווים מיעוט, למען המשך קיומם כעדה. הציות לשליט הינו בדרגת מצווה דתית.

אף שאין לדרוזים שאיפות לאומיות, יש להם דגל. בדגל חמישה צבעים, וכל צבע הוא בעל משמעות סמלית. ישנן פרשנויות שונות לסמליות הצבעים, והנה אחת מהן:

 • כחול - מים ושמים
 • ירוק - טבע וחיים
 • אדום - לב ואהבה
 • צהוב - חיטה וזהב
 • לבן - שלום וטוהר

חמשת הצבעים שקולים כנגד חמשת נביאי הדת. הדגל אינו בעל צורה אחידה, אלא מופיע במספר צורות: בעיקר כמלבן עם חמישה פסים או ככוכב.

לדרוזים אין יום שבת, זאת כיון שהם מאמינים שבריאת העולם נעשתה במילים "ויהי אור", ולא בשבעה ימים. הדרוזים מאמצים בכל מדינה את יום המנוחה הלאומי. כך בלבנון נחים הדרוזים ביום ראשון, בסוריה ביום שישי ובארץ השבת היא יום המנוחה.

הדרוזים בישראל משרתים שירות חובה בצבא.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים