zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » עורבים

מאפייני הפריט
נושא הפריט: חי וצומח
אזור: רמת הגולן, הגליל העליון, הגליל התחתון והעמקים, הכרמל, מישור החוף, ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה, עין גדי ומדבר יהודה, הנגב, הערבה, הרי אילת

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

העורבים הנפוצים בארץ הם: עורב אפור, עורב המזרע, עורב חום עורף, עורב קצר זנב והעורב ההודי.

הנפוץ ביותר בארץ הוא העורב האפור שהשכיל לנצל את תנאי הסניטציה הלקויים בישראל, וחי לרוב בתחומי ישובים, בצדי כבישים ובשדות חקלאיים.

בנגב נפוצים מאוד גם עורב חום עורף וקצר זנב, ולאזור הערבה חדרו לפני מספר שנים פרטים של העורב ההודי ותוך שנים אחדות אוכלוסייתם גדלה פלאים. העורב ממין זה התגלה כמזיק רציני לאדם ולגידולם החקלאים וכן לאיזון הטבעי.

הראש, הגרון וצדי הצוואר הכנפיים והזנב הם שחורים כולם. הגב, סוככת הכנף והגרון בגוון אפור. קשה להבדיל בין צעירים לבוגרים או בין זכרים לנקבות.

במשך השנה העורבים שוהים בלהקות וזוגות מעטים בלבד. הם טריטוריאליים (טריטוריה=שטח). במשך היום הם מתפזרים ללהקות משנה לצורך חיפוש אחר מזון, ולקראת ערב מתכנסים יחדיו, מסתחררים באוויר וקוראים בקולי קולות. הם לנים בדרך כלל בחורשה קבועה.

כבר במקרא הבחינו במין זה של ציפורי שיר כי יש בהם מגוון רחב "ואת כל עורב למינו" (ויקרא י"א 5). לפי האגדה, במקור העורב היה לבן, אך נוצותיו השחירו כיוון שלא שב לתיבת נוח לאחר שזה שיחררו. עורבים נוהגים להחביא ולאחסן מזון, ויתכן שזהו הבסיס לדברי המקרא המספרים על אליהו הנביא "והעורבים מביאים לו לחם ובשר בבוקר ולחם ובשר בערב" (מלכים א').

ישנן דעות קדומות על העורב: ספנים בימי קדם האמינו שהעורבים ניחנים בחוש למציאת יבשה ולכן נהגו לקחת עורב בספינתם. בגלל צבעו השחור, צווחותיו והרגליו לנקר פגרים, נחשב כמבשר רעה והפך באמונה הנוצרית לסמל השחיתות והשטן. מאידך יש כאלה הסבורים שהוא מבשר טובות ולכן לעיתים מקושר עם קדושים נוצרים. בגלל נאמנותם הרבה של העורבים בקשרי זוגיות, העורב שימש כסמל לנישואין בתרבות מצרים העתיקה.

העורבים מפגינים רמה שכלית מאוד גבוהה. חוקר עורבים (ברנד) מתאר: "הראתי להם איך אני מכניס צפרדע דרך אחד הקצוות של צינור. העורבים הציצו תחילה אל תוך הקצה שאליו נכנסה החיה ואז רצו מסביב כדי לחכות בצד השני - כלומר, הם מתכננים ומבינים תהליכים מורכבים. עורבים נוהגים למשוך בזנבות של טורפים בתקווה לחלוק איתם בטרף שצדו. כאשר הם מוצאים בעצמם פגר קשה מידי לביתור, הם משמיעים קריאות רמות כדי למשוך זאבים שיעשו עבורם את העבודה.

העורבים הם אוכלי כל: תולעים, חרקים, מכרסמים, הם מטיחים אגוזים על הסלעים, מטיחים גושי אדמה בציפורים על מנת לגרש אותן מקניהן ואז עטים ואוכלים את הביצים שבקן.

הגידול של אוכלוסיית העורבים בארץ הינה בעיקר עקב כמויות הזבל האדירות שהאדם מייצר, וכן עקב קיומם של שדות חקלאיים שמהווים מזון מוצלח עבורם.

ההתרבות אינה פרופורציונלית ומשפיעה על המערכת האקולוגית לשלילה: אוכלוסיית ציפורי השיר וצב היבשה נפגעים באופן ישיר. כיום מותר לצוד עורבים באופן מבוקר על ידי פקחי רשות שמורות הטבע על מנת לדלל את האוכלוסייה הזו ולצמצם את הנזק שהם גורמים.

דילמות מעניינות לדיון עם חניכים:

  • האם מותר להרוג בעלי חיים עבור איזון אקולוגי מבחינה מוסרית, אידיאולוגית, מדעית?
  • דילול אוכלוסיות מול השבות לטבע (פראים, ראמים, יחמורים) - האם חיובי או שלילי, לפי תפיסת שמירת הטבע של החניכים בקבוצה.

 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים