zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » רמת חובב - אתר פסולת כימית

מאפייני הפריט
נושא הפריט: איכות הסביבה
אזור: הנגב, הערבה, הרי אילת

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

הקמת האתר, מטרתו והפעילות בו

רמת חובב - איזור תעשייה למפעלים כימיים ואתר לטיפול ולאחסון של פסולת כימית, הממוקם בלב הנגב. אליו מוזרמת כל הפסולת הכימית המסוכנת של מדינת ישראל.

ראשיתו של האתר בהחלטה ממשלתית. הוא הוקם בתחילת שנות השבעים, עקב הצורך בפינוי פסולת משני מפעלים באזור באר שבע: מפעל מכתשים ומפעל ברום לחומרי הדברה, וכן בעקבות מספר ארועים של דליפת חומרים מסוכנים ותלונות על ריח רע, ממנו סבלו תושבי באר שבע. אתר רמת חובב נבחר לצורך זה ממספר סיבות: ממוקם 15 ק"מ מקיבוץ משאבי שדה ו- 12 ק"מ מבאר שבע, כלומר מספיק קרוב לשמש כמוקד תעסוקה נוח, נמצא על ציר דרכים נוח, לא היה שייך לאף רשות מקומית אחרת, הרוחות בו מנשבות בדרך כלל לכיוון ההפוך ומבאר שבע, וכן - כך חשבו אז - הקרקע בו מתאימה להטמנת פסולת.

לאורך השנים היו בעיות רבות באתר, שכן לא היה גוף אחד שהיה אחראי על תפקודו מכל הבחינות. האתר להטמנת פסולת נפתח, נסגר ונפתח, וניהולו עבר מיד ליד. בשנת 1989 הוקמה מועצה מקומית תעשייתית, שמפקחת על הפעילות ומפקחת על עמידה בתקנים. במועצה מכהנים נציגי משרד הפנים, משרד המסחר והתעשייה ומשרד הבריאות, נציגי המפעלים, נציגי הרשויות המקומיות הגובלות ברמת חובב ומשקיף שהוא נציג משרד לאיכות הסביבה. מועצה זו אחראית על כל ההיבטים הסביבתיים והתפעוליים של האתר.

ברמת חובב עובדים כ- 1500 עובדים. בתוך המתחם של רמת חובב יש שבעה עשר מפעלי תעשייה כימית, וגם מעט מפעלים של תעשייה שונה, וכן ישנם בורות אגירה לשפכים מסוכנים והטמנת פסולת מוצקה.

 

מהם חומרים מסוכנים?

ועדה באו"ם חילקה את החומרים הרעילים לקבוצות לפי מצב פיזיקלי, הרכב כימי ורמת פגיעה שהם עשויים לגרום. כל החומרים שהוגדרו כחומרים מסוכנים, כגון: חומרים נפיצים, גזים דחוסים (כמו ספריי), נוזלים אשר מתלקחים בחום גבוה, מוצקים דליקים, חומרים מחמצנים, חומרים רעילים ומדבקים המכילים בתוכם חומרים וחיידקים מסוכנים לבריאות, חומרים רדיואקטיביים (מסרטנים) וחומרים מְאַכְּלִים, מועברים לאתר.

 

תהליך הטיפול בחומרים המסוכנים

את השפכים הרעילים הנוזליים של המפעלים מסננים מהמוצקים, ומעבירים אותם בצינורות לבריכות איזון. תפקיד בריכות אלו הוא לאזן את כמות הכימיקלים השונים בנוזלים: בהן מדללים את הנוזלים, על מנת לאפשר את שקיעת המרכיבים הרעילים שבשפכים. אחר מכן הנוזלים מועברים למיכל (ריאקטור) שבו יש בקטריות וחרקים הניזונים מהחומר האורגני בנוזלים האלה. בתחתית ה"אמבטיה" נוצרת בוצה, המורכבת מהמרכיבים שהחיידקים והבקטריות לא אכלו, ששקעו בקרקעית. את הבוצה שורפים, והנוזל שנותר שוב מגיע לריאקטור. נוזל שנשאר אחרי כן הולך לבריכות אידוי, ואת החומר שנותר מהבוצה השרופה קוברים ("מטמינים").

 

ההשפעה הסביבתית

האזור של רמת חובב הוא אזור של סלעי קירטון, שלפי מה שחשבו, לא מחלחלים דרכו נוזלים. אולם, מכיוון שכוחות הבלייה פועלים, נוצר סידוק בקירטון, וחומרים מסוכנים מבריכות האידוי מחלחלים לאדמה, למי התהום. חילחול זה מסוכן מאוד.

בשנת 2000 דווחו 60 ארועים מסוכנים ברמת חובב.

בעבר, 45,000 טון פסולת אורגנית בשנה היתה מוטמנת באדמה ברמת חובב, מה שגרם לזיהומי קרקע ומי תהום. כיום שורפים את הפסולת, מה שמוביל לזיהום אוויר חמור. כמו כן, ישנן תלונות חמורות על הריח בסביבות האתר, גם במרחק רב ממנו (כ- 20 ק"מ!).

התקדמות משמעותית מבחינת ההתייחסות לסביבה הושגה בשנת 1993. אז נחקק "חוק ההגנה מפני חומרים רעילים", לפיו כל אדם וכל מפעל שמעוניין להשתמש ברעלים צריך לקבל אישור מהמשרד לאיכות הסביבה, וכל החומרים הרעילים מכל הארץ חייבים להגיע לרמת חובב.

על מנת להקטין את הנזקים יש לייצר ייצור ידידותי, לצרוך פחות, למחזר ולהפריד חומרים.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים