zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » מבצר המונפורט (נחל כזיב)

מאפייני הפריט
נושא הפריט: הסטוריה
אזור: הגליל העליון

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו לפעילות ציון 3 מתוך 5.

ענק
מבצר מושלם (בעע , קרית גת)

לכל הביקורות
דרג/י את הפעילות

שימושי

מבצר המונפורט הינו מבצר צלבני הנגלה לעין המטייל מתוך סבך החורש. הוא ידוע גם בשמו הערבי "קלעת קוריין" - "מבצר הקרן הקטנה" - אולי על שם השלוחה שעליה הוא יושב. מבצר המונפורט היה בעל ערך אסטרטגי מוגבל. ניתן לראות שהמבצר שולט על שטח מצומצם, ומתגלה לעין רק כשמגיעים סמוך לחומותיו. הוא מרוחק מדרכים ראשיות, והדרכים שקשרו אותו למרכזי יישוב חשובים - מעיליא ומנות- היו דרכים בעלות חשיבות משנית בלבד. ניכר שבוני החווה הזו, שהיתה למבצר, בחרו בכוונה מקום מוצנע וקשה לגישה.

 במאה ה- 12 נבנה המבצר מחדש על ידי הצלבנים על חורבות ביצורים רומיים, ושמש להגנה על נחלות מבצר המלך במעיליא. המסדר הטבטוני רכש את המקום במאה ה- 13, ואז נזכר המקום לראשונה, בכתבים מהשנים 1226-1229 בהם נאמר שגרמנים ממסדר האבירים הטבטונים בונים מבצר בשם מונפורט. בתעודות משנת 1229 נקרא המקום "המבצר החדש" - שם המעיד על חידושו והרחבתו של המבצר. ידוע שבשנת 1230 פנה האפיפיור גריגוריוס ה- 9 לעמים הנוצרים בבקשה לתרום כסף לביצור המבצר, והמקום הפך למטה טבטוני. יתכן שהאבירים של המסדר הטבטוני העדיפו מקום מרוחק ובעל הגנה מקסימלית, כיון ששיכנו במבצר את המטה, את הארכיון ואת האוצרות של המסדר.

המונפורט בנוי על שלוחה צרה ותלולה, שכיוונה מערב- מזרח. ערוץ הנחל העמוק מספק לו הגנה ומקשה על ההגעה אליו מצפון, מדרום וממערב. המבצר בנוי ב- ¾ גובה השלוחה לשם הגנה והסואה מרבית. למבצר חומה חיצונית, חומה פנימית ומגדל עוז. ממזרח תוחם את המבצר חפיר ענק ברוחב 20 מטרים ובעומק של 11 מטרים. כ- 50 מטרים ממזרח לחפיר זה נמצא חפיר נוסף שחציבתו לא נשלמה.

 עוביה של החומה החיצונית הוא שני מטרים. לאורכה של החומה עבר שביל פנימי בו השתמשו המגינים. בחצר שבין החומה החיצונית לפנימית הוחזקו ככל הנראה בעלי החיים, ושם שהו מגיני המבצר. בחצר הפנימית היו המגורים, נפחיה, כנסיה, ספריה וגת ליין.

מגדל העוז הוא המבנה המבוצר ביותר בחצר הפנימית. הוא בנוי בחלקו המזרחי של המבצר, וחולש על הצלע החלשה של המבצר, כיון שמכיוון מזרח ניתן להגיע אל המבצר על גבי השלוחה. מגדל העוז בנוי אבנים גדולות ומסותתות בשוליהן, קירו המזרחי מעוגל, ובתחתיתו מאגר מים. לאורך חומת המבצר ישנם מגדלים נוספים.

ממערב למגדל העוז נמצא המבנה המרכזי של המבצר. צורתו מלבנית ושטחו הוא כ- 50 מטרים אורך על 20 מטרים רוחב. בקיר המערבי ישנם חרכי ירי, עדות לכך שבתחילה היה זה חלק מן הקיר החיצוני של המבצר. משערים כי בתחילה היה המבצר מורכב רק ממגדל העוז ומהמבנה המרכזי, ולאחר מכן נבנתה התוספת המערבית יותר.

ברחבי המבצר מצויים בורות וברכות לאגירת מים. מחוץ לחפיר העיקרי נמצאה בריכה אחת פתוחה שנקזה ככל הנראה מי גשמים. לרגלי המבצר נמצא סכר.

ישנן מספר סברות בנוגע למיקום השער הראשי של המבצר. בעבר סברו שהשער הראשי של המבצר היה בחזית המזרחית של מגדל העוז, וממנו נמתח גשר נע מעל החפיר. גשר "נע" - כלומר גשר שלא היה נייח אלא הורד בשעת הצורך והועלה לאחר מכן, כדי שלא לאפשר מעבר למבצר. בנוסף שיערו שהיה ככל הנראה שער משנה בין המבנה המרכזי למגדל העוז. ישנם גם ממצאים המעידים על כך שהשערים היו במקומות אחרים.

בשנת 1266 החל מסעו של המצביא המונגולי בייבארס לכיבוש הגליל. הוא תקף את המונפורט והטיל עליו מצור ממושך. צבאו של בייבארס הכניע את האנשים שהתבצרו במבצר בשנת 1271, והרשה להם לצאת לבסוף ללא רכושם. צבאו של בייבארס הרס את המקום ולקח את הנשק שנמצא במקום כשלל.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים