zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » צבוע מפוספס

מאפייני הפריט
נושא הפריט: חי וצומח
אזור: מישור החוף, עין גדי ומדבר יהודה, הנגב, הערבה

דירוג הגולשים
הפעילות טרם דורגה על-ידי הגולשים
דרג/י את הפעילות

שימושי

הצבוע שייך למשפחת הטורפים. שמו המלא של הצבוע החי בארץ הוא צבוע מפוספס. ישנם עוד שני מינים של צבועים: צבוע פורטל וצבוע נקוד, אך לא בארץ.

גובהו בממוצע 109 ס"מ. משקלו נע בין 50-32 ק"ג (יש הטוענים שאפילו יותר) בשל מבנהו - קדמת הגוף גדולה ומסיבית יותר מאחורי הגוף. נראה הבדל גם בכפות רגליו, בעקבות. כפות רגליו הקדמיות גדולות מהאחוריות ובעקבה נראה ציפורניים.

אם תראה עקבה גדולה שצמודה לעקבה קטנה קרוב לוודאי שמדובר בצבוע.

בעבר היה הצבוע נפוץ בכל הארץ, כיום הצבוע נדיר ונמצא אותו בנגב, בבקעה, במדבר יהודה ויש הטוענים שבאזורים נוספים כמו שפלת החוף, אך שם הם נכחדים.

כמו כן, בשנות השמונים הם נראו דרוסים בסביבות תל אביב, וזאת משום שהם חיפשו פגרים שנדרסו על הכביש, ובעקבות כך גם הם נדרסו. תמותת הצבועים נבעה מפיזור רעל שנועד לתנים וכלבים משוטטים ומידי פעם הם נהרגו מיריות.

הצבוע ניזון לרוב מפגרים והוא אוכל גם את עצמותיהם. לכן בגללי הצבוע נראה את הצבע הלבן ושערות.

הצבוע גם טורף בעלי חיים קטנים, חולים ואיטיים, ואף אוכל פירות וירקות. הוא מסוגל לאכול כמויות גדולות של אוכל - נצפה צבוע שאכל 10 ק"ג בשר! לצבוע לסת חזקה מאוד ושיניים חזקות, הדבר משמש לנשיאת הטרף למאורתו.

חוש הראיה אינו מפותח אצל הצבוע, אך חוש השמיעה והריח מאוד מפותחים.

הצבוע הוא בעל חיים שזקוק למים והוא יכול ללכת יותר מ- 10 ק"מ בלילה. הצבוע ניחן בחוש למציאת מים, הבדואים נוהגים ללכת אחר עקבותיהם של הצבועים ולמצוא את חפירותיהם שבדרך-כלל מסמנות מקור מציאת מים.

אצל הצבועים נמצא היררכיה חברתית, הדבר מתבטא בעיקר כאשר הצבועים סועדים - הפרט (הצבוע) השולט סועד ראשון.

ההבדל בין זכרים לנקבות הוא בגודל - הזכר גדול מהנקבה. הצבועים שומרים על קשר מונוגמי קבוע - קשורים זה לזו לנצח (או לפחות ברוב הזמן). הזדווגות הצבועים ארוכה ויכולה להימשך כ- 10 דקות. בשל העובדה שלזכר חסרה עצם הפין באגדות עמים שונות מסופר שהצבוע מסוגל "לשנות" את מינו. ציטוט מן התלמוד: "צבוע זכר נעשה נקבה" (ירושלמי שבת פרק א' פסוק ג'). יתכן כי מקורן של אגדות אלה הוא במראה הדגדגן הגדול של הנקבה דומה לאיבר מינו של הזכר. משך ההריון הוא כ- 90 ימים בכל שגר (המלטה) יש 1-5 גורים, ההמלטה מתרחשת בכל חודשי השנה.

מיתוסים, אגדות וסיפורים

הצבועים נחשבים בעיני אנשים רבים לחיות דוחות - ראו בסרט "מלך החיות"... יש הסוברים שזה בגלל העובדה שהצבועים נראו אוכלים גוויות אדם. יתכן שהמנהג להקים מצבות קברים נבע מן הרצון למנוע מצבועים לפתוח קברים (ישנו מנהג יהודי להניח אבנים על מצבות).

עקב דימויו הדוחה של הצבוע נוטים לייחס לו תכונות מרתיעות כגון: לכלוך וצחנה. למעשה ריחו חריף פחות משל הכלב ופרוותו נקייה מאוד.

ישנה אגדה נפוצה המספרת שהצבוע מסוגל להפנט בצחוקו בני אדם ולטורפם. בשנות השמונים נמצאה בעמק יזרעאל גוויית ילד אשר ראשה ניתק מהגוף ומייד החשוד העיקרי היה הצבוע, אולם למעשה הצבוע נוהג לגרור את טרפו בשלמותו אל מאורתו ושם טורף אותו בשלמותו.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים