zofim.org.il
  
 


 
תמונה של השבט
מרכז ההכנה לטיולים דף הבית » מרכז ההדרכה הוירטואלי » מרכז ההכנה לטיולים » מאגר מידע לטיולים » קטלב מצוי

מאפייני הפריט
נושא הפריט: חי וצומח
אזור: הגליל העליון, הכרמל, ירושלים, הרי ירושלים ושפלת יהודה

דירוג הגולשים
הגולשים העניקו לפעילות ציון 4 מתוך 5.

אגדת הקטלב
באחד מכפרי ההר התגוררה נערה יפיפייה, שכל בחורי הכפר חפצו לשאתה. ויותר מכולם אהב אותה מחמוד, בנו של העשיר והתקיף בפלחים. ויחזר אחריה בסתר בעת שהלכה לשאוב מים מן המעיין לביתה, וישא חן בעיניה ותשב לו אהבה.

ויבוא מחמוד אל אביו ויגלה לו את צפונות ליבו, ויבקשו ללכת אל הוריה ולבקש את ידה.

והאב סירב, ולא נימק סירובו לבנו. וסיבת הסירוב הייתה תאוותו המושחתת, כי חפץ הזקן לקחת לעצמו את היפיפייה לאישה שנייה, למען יחם חיקו בעת זקנתו.

והבחור מחמוד שיקע צערו בעבודה קשה, ויהי בשדה יומם ולילה עם צאן אביו. ובאחד הימים, הגיע האב לבקר את צאנו הרועה בשולי החורש, פנה אליו הבן שנית ויחזור על בקשתו, והאב ברוע ליבו דחה את משאלו ואמר: "לא אובה למלא בקשתך, כי חפצתי אני לשאת את הנערה לאישה, והיא תהיה אמך החורגת".

הבחור הנדהם ניסה להרך את לב האב, אך זה היקשה עורפו. ותפרוץ ביניהם מריבה קשה, ומריב שפתיים עברו לתגרת ידיים.

ובחמתו הניף הבן את מקלו על אביו, ויכהו בראשו מכה אדירה, ויהרגו. ומן המקל המוכתם בדם הרצח, צמח עץ אדום, הוא העץ הנקרא "קאתיל"- ההורג או הקוטל- ובעברית נקרא שמו קטל-אב.

בכמה כפרים ערביים מסופרת אגדה שונה מעט, ולפי בוצע הרצח הנורא בצילו של עץ ענף, ודם האב הנרצח ניתז על גזעו, ומייד הפך העץ כולו אדום כדם. ובמקומות אחרים יסופר כי הרצח אכן היה סמוך לעץ, אך הדם לא ניתז; אלא העץ הסמיק מזעם ומבושה על המעשה הנתעב שבוצע בסמוך לו. (דור פוזנר , גבעתיים , גבעתיים)

לכל הביקורות
דרג/י את הפעילות

שימושי

עץ ירוק עד, בעל קליפה חומה - אדומה, המתקלפת בלוחיות קטנות וחושפת את הגזע הירוק. צבע קליפתו שימש מקור לאגדות הנפוצות עליו. עליו גדולים ומבריקים. גובהו של הקטלב נע בין 8 - 3 מ', אם כי הוא עשוי להתנשא עד לגובה של 12 מ'. תפוצתו של העץ היא במזרח התיכון בלבד.

המקור לשמו: קטלב, הוא צירוף של המילים קטל - אב. לפי האגדה האדימה קליפתו של העץ מדמו של אב שנקטל בידי בנו.

העץ עצמו חזק מאוד, ועמיד כנגד ריקבון. זו הסיבה שהוא נכרת בעבר יותר מכל עץ חורש אחר ושימש כחומר גלם למחרשות, ידיות של כלי מלאכה, ובעיקר לקירוי גגות. כתוצאה מכך הוא אינו גדל היום בכמה מבתי הגידול המתאימים לו. לאחר שהוקצו שמורות טבע באזור ים תיכוני, וצומצמה הכריתה החל הקטלב מתאושש וגדל במקומות העונים לדרישותיו המיוחדות, וזרעי הקטלב זמינים בהם.

בית הגידול של הקטלב הם סלעי החוואר הבהירים, שנמצאים בגליל העליון, בכרמל ובהרי יהודה. זו הסיבה שעל אף יופיו של העץ, כאשר ניסו גננים לאקלם אותו בגינות נוי, כמעט ולא הצליחו בכך.

העץ בעל שלכת חלקית בעונת הקיץ. העלים הגדולים, מאורכים ומבריקים בצידם העליון. עלים צעירים הם משוננים ושעירים.

פריחת הקטלב מתרחשת באביב, בין החודשים מרץ לאפריל. הפרחים קטנטנים בצורה דמוית כד. צבעם קרם בהיר והם תלויים בקצות הענפים, כשפתחיהם מכוונים כלפי מטה. זבובים ודבורים נמשכים לפריחה בשל הצוף הנוזלי.

הפירות עגולים, בעלי קליפה מחוספסת ובקוטר ס"מ אחד. הפירות מבשילים בין החודשים ספטמבר לאוקטובר, אז מקבלים הפירות צבע אדום בוהק והם מתוקים וטעימים. ציפורים נמשכות אל הפרי ולאחר אכילתם, הן מסייעות בפיזור הזרעים באמצעות הלשלשת שלהן.

התחדשותם של הקטלבים לאחר כריתה או שריפה, מתחילה מגזע העץ. עשרות חוטרים מבצבצים משרידי העץ, עד שלאחר מספר שנים, מתגברים חוטרים אחדים על האחרים, ויוצרים גזעים. כמו שאר העצים ירוקי העד שבחורש הים תיכוני, גם חורש קטלבים המתחדש לאחר שריפה או כריתה, יוצר סבך צפוף של עצים דקים.


 עיצוב גרפי: ASD interactive   תיכנות וניהול הפרוייקט: עילי אבניכיתבו לנוכניסת מנהלים
התאמת האתר לגולשים בעלי צרכים מיוחדים