zofim.org.il
  
 


 
מחלקת קשרים בינלאומיים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » מחלקת קשרים בינלאומיים » כתבה: מיליארד שעות

תמונת מגזין מיליארד שעות פורסם על ידי איתן הלון
בתאריך 2/7/2018
בכתבה זו צפו 35637 גולשים

 

כאשר הוריקן מת'יו הכה בהאיטי באוקטובר 2016, והשאיר יותר מ-500 תושבים בלי רוח חיים ו-175,000 במקלטי חירום, בנג'מין אנטוין היה בבית בעיר הבירה פורט-או-פרנס.

האזור מסביב לעיר ג'רמי לכוון מזרח הוכה חכי חזק אבל קווי טלפון הופלו וכבישים נהרסו. אנטוין, שהצטרף לתנועת הצופים כצופה צעיר בשנות ה-90 ועכשיו הייתה לו הכשרה מיוחדת בתקשורת לוויינים, מיד הציע לעזור.

תוך שעות הוא היה במסוק של האו"ם עם עוד צופה בשם סטיב פאוליוס בדרך ללב האסון. בהגעתם לזירה היה הרס – יותר מ-80% מהבניינים נהרסו.

שניהם העבירו 10 ימים בג'רמי, עוזרים להחזיר תקשורת חיונית שתאפשר לסוכנויות הסיוע לתאם תגובות יעילות לאסון. צופים מקומיים היו גם בשטח, אוספים רשימות של כל מי שמעורב, מעניקים עזרה ראשונה היכן שנדרשת ומעבירים אוכל וציוד לתושבים בלי מים או מקלט.

מייסד תנועת הצופים, רוברט באדן-פאוול, ראה את התנועה כ-"אחדות עולמית של שירות" ונתונים מראים שחניכי הצופים תרמו ביחד בשנים האחרונות למעלה ממיליארד שעות בפרויקטים המיועדים לעזור לקהילות שלהם ולתקן את העולם, כחלק מתוכנית עולמית בשם Messengers of Peace.

ולא מדובר רק על האסונות הגדולים כמו ההוריקן בהאיטי או רעידת האדמה בשנה שעברה במקסיקו – הצופים פועלים בכל מקום בו הם נמצאים. הרבה מהשעות שנספרו בתוך "מיליארד השעות" נתרמו בפרויקטים קטנים יותר – בניית גשר במבוק לכפר יוה באינדונזיה, ניהול בית תמחוי בדרום אפריקה, טיול חברות עם פליטים באוסטרליה או אפילו איסוף זבל באקוודור.

כל שעה שנרשמה באתר הצופים העולמי מאז שנת 2012 מהווה זמן שחניך בתנועת הצופים עבד כדי לעזור לאחרים. זה לא עניין של מספרים אלא העוצמה של שינוי קולקטיבי.

פרויקטים יותר שאפתניים, שהופכים צופים לשליחים של שלום, הם פרויקטים קבוצתיים של צופים העובדים ביחד לתכנן, לפתח וליישם פרויקט שמיועד לעזור לאחרים. פרויקטים אלה הם חלק מהמסגרת לעולם טוב יותר ("Better World Framework") של ארגון הצופים העולמי ולעיתים קרובות קשורות ל-17 המטרות לפיתוח בר קיימא של האו"ם (SDGs).

יש צופים, כמו ספידי רנדריאמיטנטסוה שהוא פעיל בתנועה מאז שהיה ילד, שמתרכזים בסוגיות שנשכחו ע"י אחרים. בשלוש שנים האחרונות, ספידי עבד כדי לשבור את השקט מסביב להיגיינה ויסתי ובריאות מערכת הרבייה במדגסקר, במקומות בהם תחבושות היגייניות וטמפונים עולות יותר מדי עבור נשים רבות.

בתור גבר היה לספידי קשה ביותר להתמסר לנושא כל-כך רגיש, אבל הוא התעקש והוביל קמפיינים לעודד מודעות עבור הצורך לשפר סטנדרטים של בריאות מינית של בנות ונשים במדגסקר ולגייס כספים כדי לספק ערכות תברואה שעולות פחות ממוצרים רגילים.

כעת הוא מגביר מאמציו עם קריאה לגיוס כספים בפלטפורמת תרומות של תנועת הצופים כדי להרחיב את העבודה ליותר קהילות באחת המדינות הכי עניות בעולם.

חזרה לאיים הקאריביים, רשת החירום הארצית של צופי האיטי הייתה מוכנה 24 שעות לפני שהוריקן מת'יו היה אמור להגיע ליבשה. היו צופים – כמו אנטוין – שעזרו להביא סיוע באסונות קודמים – ההוריקנים של 2004 ו-2008, ורעידת האדמה שהרגה כ-300,000.

ביחד, צופי המדינה עזרו למדינה נהרסת להשתקם כמו שבאדן-פאוול חלם בכנס הצופים העולמי ה-1 לפני כמעט 100 שנה. מיליארד שעות זה הישג ששווה לציין, אבל ההישג האמיתי הוא העבודה המשותפת של מיליוני צופים צעירים למען עולם טוב יותר.

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה