zofim.org.il
  
 


 
אתר דעות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר דעות » כתבה: תובנות ומחשבות לקראת חנוכה דרום

תמונת מגזין תובנות ומחשבות לקראת חנוכה דרום פורסם על ידי שחר ברטל
בתאריך 22/12/2016
בכתבה זו צפו 3450 גולשים

תובנות ומחשבות לקראת חנוכה דרום


היי

חשבת פעם על עצמך? על מה שאתה אוהב, מה שאתה רוצה לעשות בחיים?
חשבת מה תרצה לעשות כשתהיה גדול?
התשובה הקבועה היא להשתחרר מהצבא, לעבוד באיזה חלטורה לעשות כמה שיותר כסף שאפשר, לטוס להיזרק איפה שהוא כמה חודשים (ואפילו שנים?), לחזור ואז "להתחיל את החיים" (כאילו שעד עכשיו לא התחלת אותם).

כמובן שלעשות פסיכומטרי מהר  (ואם אפשר אז לפני הצבא), "לגמור עם זה", ואז, אחרי הטיול הגדול ללמוד. לא אין סיכוי שתלמד משחק. או אמנות, או תקשורת. אסור! בטח לוחצים עליך ללמוד רפואה, או מנהל עסקים, או חשבונאות. אתה יודע, משהו עם כסף, משהו בטוח. כסף בטוח ועבודה בטוחה. לרכוש מקצוע. אין מה לעשות צריך להביא כסף הביתה. וזהו, אתה מתחיל לפרנס משפחה ולהשתקע בחיי הבגרות. וכמובן שחייבים תעודת בגרות מלאה עם עשרים אלף יחידות.

שמע אל תזרוק את הדף הזה, תן לי שניה לסיים. מבטיח לא לגזול יותר מדי מזמנך.
לפני כמה זמן חשבתי לעצמי מה עושה בן אדם מאושר, מה אנחנו מחפשים בעצם בחיים. לדעתי התשובה היא שאנחנו צריכים לבחון כל יום מחדש במה אנחנו מתעסקים.

והתשובה היא לא חינוך, עריכת דין, ניהול, כספים וכיוצא בזה, זה כללי מדי. בעיניי התשובה היא: לדבר עם אנשים, לעזור לאנשים, לפתח את הטכנולוגיה במדינה, להשפיע על בני אדם להגן על הצדק, לקדם את המקצועיות במדינה וכדומה.

בן אדם צריך מטרות.

בן אדם צריך לדעת לעצור. אחת לכמה זמן. לעצור את הגלגל ורגע לחשוב. (רצוי גם ללכת למדבר על הדרך). להיות אמיתיים עם עצמנו ולהגיד אם טוב לנו או רע לנו, לחשוב למה אנחנו נמצאים במקום שאנחנו נמצאים, מה הביא אותי לכאן, האם זה עונה על הציפיות שלי? האם הדברים שאני מתעסק בהם ביום יום מספקים אותי וגורמים לי אושר?

שחררו מחויבויות, אין דבר כזה עבודה בטוחה. מרוב שפעם עריכת דין היה מקצוע "בטוח" היום מרוב סטודנטים למשפטים המבחן הסופי שלהם קשה כמו מסלול לוחמים בסיירת מטכ"ל, הרופאים מתלוננים על יותר מדי עבודה (כי אין מספיק רופאים, אין לאנשים "זמן" ללמוד 7 שנים, הם פשוט כבר עשו טיול גדול אתם מבינים... "צריך" להתחתן ולהביא ילדים), כל מי שאין לו מושג מה לעשות עם החיים שלו לומד מנהל עסקים בשביל להשתיק את ההורים, וכל אחד שחושב שהוא ישנה את העולם לומד חינוך (אבל יודע שבן/בת הזוג יצטרכו לעבוד בהיי-טק). שלא ייצא שאני מזלזל, חלילה. כל מי שמחליט ללמוד ועושה משהו חיובי עם החיים שלו זה מבורך, השאלה מה הסיבה שאתה בא ממנה. אם היא באמת שילוב של המציאות ושל הלב שלך.

עזבו אתכם שטויות. בסוף יש אנשים שכל כך ממהרים עם החיים שלהם שהם מתחילים ללמוד ישר אחרי הצבא, ועוזבים את הלימודים באמצע או שאחרי כמה שנים הם מחליטים לשנות כיוון. קחו את הזמן, תחשבו.

תחשבו מה עושה אתכם מאושרים. תחשבו במה אתם רוצים להתעסק ביום יום. איך אתם רוצים ללכת לישון ועם איזה מחשבות וחלומות לקום בבוקר. אל תפחדו ללכת נגד המוסכמות. מי שלא חולם לא מגשים. יש לכם את הזמן ויש לכם את היכולת. העולם מלא בסיפורים של אנשים שהלכו אחרי הלב שלהם והצליחו. והצלחה זה לא תמיד כסף. יש עשירים שסובלים. הצלחה היא מה שאתם מגדירים לעצמכם הנאה, סיפוק ומשמעות. ועוד מעט אתם מסיימים יב, ועוזבים את הקונכייה של נס ציונה והמשפחה, ומתחילים לגבש זהות משל עצמכם, ממש כמו שגיבשתם בצופים. לעצב את האופי והרצונות שלכם.

הינה אתם במדבר, אין מקום יותר טוב מזה. לעצור את הגלגל. לעצור את המשימות, המטלות והלו"ז. ולחשוב.

במה אני רוצה להתעסק ביום יום? איך אני רואה את החיים שלי מתנהלים? מה עושה לי טוב?       מי אני רוצה להיות? למה אני נמצא במקום שאני נמצא? ובעצם, כל דבר. עוד לא מאוחר לשנות.

אנחנו הרבה פעם עובדים לפי איך שהסביבה שלנו מצפה מאיתנו. עכשיו הגיע הזמן לעבוד לפי איך שאנחנו מצפים מעצמנו. תזכרו : מי שלא חולם לא מגשים.

ולגבי שאר הדברים? הניהול חשבונות והמנהל עסקים? הפסיכומטרי וכל שאר הכללים? שמישהו יסביר להורים שזה כמו שיאיר לפיד אמר פעם באיזה טור מעניין, זה סתם משחק של מבוגרים, ואנחנו לא חייבים להשתתף.

 

*מנוסח בלשון זכר אך הכוונה היא לגמרי לנשים וגברים כאחד/ת.

נכתב ע"י שחר ברטל, מרכז שבט "סהר" נס ציונה, לחנוכה שמיניסטים 2013-14.

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה