zofim.org.il
  
 


 
אתר דעות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר דעות » ארכיון הכתבות » כתבה: האם זהו באמת המדריך האידיאלי?

תמונת מגזין האם זהו באמת המדריך האידיאלי? פורסם על ידי בעילום שם
בתאריך 21/10/2015
בכתבה זו צפו 2104 גולשים
בא לי להזכר ולהזכיר לרגע משהו שחזר אליי לפתע משנותיי בצופים.
מתודה שעברתי לא פעם, בה השתתפתי ו"תרמתי" ועניתי בדיוק את התשובות ה"נכונות".
המדריכים פורסים במרכז המעגל פלקט עם ציור ילדי של בחור. צעיר, תמים, חסר פרטים ומוכן למילוי.
והשאלה שנשאלנו היא-  (תופים תופים....)
                      מי הוא המדריך האידיאלי?

ובכן, בתור חניכה צופיפניקית למופת כמובן שהתשובה כבר מתפצפצת לי בקצה הלשון, מחכה להיאמר, ומחכה עוד יותר לליטוף הראש (והביטחון) שאקבל על שעניתי תשובה כה נהדרת ונפלאה במהירות כה מרשימה מבלי להסס ולו לשניה.

אז צעקתי:      כריזמטי!

ויחד עם תשובתי צפו בן רגע תשובות מרובות ומוכרות שכולן כמובן נכונות וכולן נרשמות ומצויירות בסימבוליות על גוף הילדון התם המצוייר על הפלקט המונח במרכז המעגל.

ואז השתרר שקט קט.
לכל הבנות באחווה, גם הליצניות וגם הביישניות וגם המופגנות והנחבאות לכלים כאחת, אשר לכל אחת מהן חלום להדריך בעתיד אחווה מוצלחת ולהיות מדריכה מוצלחת עוד יותר- יש דוגמא מפורטת של המדריך המושלם.

המדריך המושלם הוא:

כריזמטי,
מנהיגותי,
מוביל,
מסודר,
מרשים,
אחראי.

כמובן שלרשימה הזו יש המשך אך אלו התשובות הראשונות שצפו והן גם חזרו ונשמעו בעודי עוברת את אותה המתודה גם בכיתה ז, גם בכיתה ח, וגם בקורס חמישיות כהכנה ישירה להדרכה וכניסה לשכבג.
אני בעצמי העברתי את אותה מתודה לחניכות כיתה ד' שהדרכתי בשנה שעברה.
אני בעצמי שמעתי מהן ועודדתי אותן על תשובות מסוג זה.

 אבל רק עכשיו אני מבינה את הבעיה.

האם כריזמה היא תכונה הכרחית למדריך טוב? האם זוהי התכונה הראשונה שעליו להכיל אם ברצונו להיות משמעותי לחניכיו?

למה אנחנו דוחפים כל כך ליצירת דמות ה-'פרינס צ'ארמינג' לכל אלו המבקשים להדריך?

ומה עם ילד\מדריך מופנם שמדבר בשקט וחוסך זמן מחשבה בעזרת גמגום קל על מנת לברור טוב טוב את מילותיו, שייצגו כראוי את רעיונותיו? הוא לא מתאים לתדמית המדריך המושלם שציירנו בכיתה ו' על הפלקט!  משמע הוא לא מתאים להדרכה משמעותית? הדרכה פורצת דרכים? יצירתית?

במשך שנה שלמה של הדרכה נאבקתי בצורך שלי לדבר בצורה שקולה ואיטית אל מול 12 החניכות שהיו לי. פשוט כי פחדתי לאבד את תשומת ליבן. פחדתי שלא יקשיבו לי יותר. פחדתי לא להיות דמות 'משמעותית' בשבילן.

אז הנה אני מגלה לעצמי ולכם סוד:
כאשר דיברתי בצורה פזיזה יותר ממה שנוח לי, מהירה ו(משתדלת קשות להיות)כריזמטית יותר מכפי שהייתי רגילה - כך יצא ששמרתי על תשומת ליבן של החניכות, כך יצא שהן נשאו אליי עיניים מאזינות, כך גם יצא שלא היה לי דבר אמיתי להגיד.

אז הנה אני, מסתכל אחורה על אותה "אני" שעמדה ודיברה עם הידיים ועם הווליום ועם הכריזמה הזו- ובעצם לא אמרה כלום. הייתי עסוקה בלדבוק בדמות המוחצנת שנקראת מדריך מושלם, ובעצם רק עמדתי חלולה, דיברתי סרק. 

נפל לי האסימון ממש לאחרונה, כשראיתי את הנאום של ח"כ סתיו שפיר לגבי משרד החינוך בעמוד הפייסבוק שלההבחורה הצעירה מדברת פלאות, היא עושה זאת תוך כדי הליכה מצד לצד של הבמה, תוך כדי ניפנוף ומחוות ידיים בהתאם, תוך הרמת הווליום להגברת המתח וההתרגשות.

אבל מעבר ל'כריזמה' הזו שלבשה, יחד עם השמלה השחורה והנאום העמוק, ועליה התאמנה מול המראה (כך לי זה נראה) ניבטת לנו עדיין סתיו שפיר, האמיתית. זו שיש לה ש'ין וצ'די שורקות, שמגמגמת פה ושם מלהט הדיבור והניסיון לעמוד בקצב הריכוז של הקהל, שמתהלכת עם עקמת קטנה בגב ושמחפשת ללא הפסק עיניים להביט ולדבר אליהן.

דווקא כל אלו, הם שקסמו לי כל כך בנאומה. הם שהציגו לי את האשה השקדנית והמופנמת שבית החזה שלה שוקע פנימה ומעליו עוטה שריון כנגד כל ההתנגדויות שעשויות לבוא. לה אני מוכנה להקשיב. בה אני רואה אדם אמיתי, עם פריסה תמציתית של רבדיו, ולא רק תצוגה חיצונית של אותה מסכה סוחפת ומנהיגותית.

מבחינתי? לוותר על מחוות הידיים וההליכה הלוך ושוב. כך אקבל תצפית טובה יותר על האדם העומד בפניי. כך אוכל לבחור נכון אחרי מי ללכת.

 אני הרגשתי לא בנוח בתפקיד המדריכה. בתפקיד המדריכה שהקצו לי מראש כבר מאותה מתודה
בכיתה ו'.

רק עכשיו, אחרי שהפסקתי להדריך, אני מבינה שהדרכה מוצלחת וחודרת כוללת הרבה יותר מדיבור שותף וחיוך בוטח.

 ובקיצור, מה שבסך הכל רציתי להגיד...

שימו סימני שאלה לרוב. שלא נתקע בסוף עם דמויות יפות שמוליכות אותנו שולל בעקבות תצוגה חיצונית.

אפשר לבחור בעיניים עיוורות ורק לפקוח את האזניים ולשמוע באמת מה אומרים לנו, בלי להעמיס חשיבות יתירה על המעטפת שבה מגעים הדברים.

אפשר,

לא חובה

אבל אפשר.

                                              תמונת אילוסטרציה - למצולמים אין קשר לכתבה

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה