zofim.org.il
  
 


 
אתר דעות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר דעות » ארכיון הכתבות » כתבה: אין כמו ישראל בכל העולם?

תמונת מגזין אין כמו ישראל בכל העולם? פורסם על ידי שקד וגל
בתאריך 26/5/2015
בכתבה זו צפו 1607 גולשים

 מאמר דעה - יוקר המחייה בישראל

לפני מספר חודשים, בישראל עלתה סוגיה אשר התסיסה רבים מן האזרחים. מחאת המילקי או מחאת ברלין הייתה מחאת רשת שהחלה בספטמבר 2014 בפייסבוק ועוררה רעש תקשורתי גדול, אך לא הצליחה להניע מחאה חברתית בהיקף רחב‏. נושאי המחאה העיקריים היו יוקר המחיה בישראל ומחירי המזון ברשתות השיווק, אך הדיונים במהלכה נגעו גם בנושאים נוספים כמו הלגיטימיות של ירידה מארץ ישראל, וצמצום אי-שוויון כלכלי.

האם מחאה זו הייתה מוצדקת וכן גם השלכותיה כגון ירידה מהארץ וצמצום פערים כלכליים?

אנו מתנגדות באופן מוחלט למחאה זו מפאת מספר סיבות. ראשית, הפתרון לבעיית יוקר המחייה הוא לא לרדת מהארץ. במשך שנים רבות, אבות אבותינו נלחמו על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. רוב תושבי המדינה חיים בארץ גם בשל סיבות אלו. למרות שהמצב הנוכחי בארץ מבחינה חברתית-כלכלית לא הכי טוב (בלשון המעטה, לעומת שאר המדינות העולם) וכולנו מסכימים כי יש לטפל בסוגיה. ההחלטה לרדת מהארץ לא תפתור את הבעיה אלא רק תעמיק את הקרע בעם ובסופו של דבר תוביל לאי קיום מדינה יהודית. אך אם כל תושבי המדינה, הן המעמד הגבוה והן המעמד הנמוך, יירתמו למען הטיפול בבעיה ושינוייה, יחד נצליח להוביל שינוי ומהפך אשר ישפר את המצב וייצור תחושת סיפוק ושייכות בקרב האזרחים. אחד מן העקרונות הדמוקרטיים הוא עקרון שלטון העם. אסור לנו לשכוח שבמדינתנו העם הוא השליט, הריבון אשר יש לו השפעה רבה על כל מה שהולך במדינה. אם ננצל את הכוח שיש לנו כמו שצריך, נוכל להשפיע ולשנות.

עם זאת, בתקופה האחרונה צצו מספר משברים כלכליים בממשלה וחילוקי דעות בין חברי הכנסת השונים, מה שהוביל לפירוק הממשלה ובחירות מחודשות. משום כך, בתהליך הבחירות כל מפלגה שמה דגש רב על המצע הכלכלי-חברתי שלה, משום שזהו נוסא שחשוב לרבים מקרב העם. באמצעות שיטת הבחירות היחסית-ארצית-רשימתית, כל אדם יכול לבחור במפלגה המתאימה לדעותיו ועקרונותיו ולהגדיל את מספר המנדטים שלה כך שתהיה לה יותר השפעה בממשלה. במדינה דמוקרטית יש פלורליזם פוליטי, ועל כן הדעות חלוקות. בסך הכל, כל מפלגה תורמת לעם בדרכה שלה ומטרתה לשפר את המצב הקיים. על הזכאים לזכות הבחירה להשפיע ולהצביע מכיוון שהשינוי בממשלה הוא הכרחי והוא זה שיכול לשפר את המצב. ע"פ כתבתו של אוריאל לין מאתר "גלובס", כדי לטפל בבעיית יוקר המחייה, יש להחליף את הממשלה, להקים ועדות חדשות, ליצור חוקים חדשים, וליצור מעורבות יתר בכוחות השוק וליישם מהלכי פיקוח מיושנים. ניתן לראות כי גם הוא מסכים שיש מספר דרכים נוספות לשפר את המצב הקיים וכנראה ש"בריחה מהמציאות" לא תוביל אותנו לפתרון.

מנגד, מובילי המחאה ותומכיהן טוענים שמחאה זו היא הכרחית. מחאה היא אחת הדרכים לחופש הביטוי וחופש ההפגנה והמחאה אשר מותירים לאזרחים במדינה להביע את דעותיהם, לומר את מחשבותיהם בכל דרך שבה ירצו, וכן להפגין ולמחות אם הם לא מסכימים ברעיון כלשהו או מתנגדים לו. זו הדרך שבה הם בוחרים לפעול ולקדם את עמדותיהם. הם טוענים כי מצב של אי שוויון חברתי-כלכלי הוא מצב שלא ניתן להמשיך לקיים אותו. במשך מספר קדנציות, המצב רק הולך ומחמיר ועדיין לא נמצא פתרון לבעיה. כל ממשלה מפזרת הבטחות אך לא עומדת מאחוריהן. מובילי המחאה מאסו מהבטחות שווא ולכן החליטו כי הפתרון חייב להיות דרסטי ורציני ע"י ירידה מהארץ והעלאת המודעות בדרכים בלתי פורמליות.

אמנם, ירידה מהארץ נראית כפתרון האולטימטיבי אך לא תמיד "כל הנוצץ זהב הוא". יש לדעת ולהבין כי אולי המצב הכלכלי חברתי ייפתר בעת המעבר לארץ אחרת, אך יש מספר קריטריונים שיש לקחת בחשבון בעת ירידה מהארץ ואי אפשר להתעלם מהם. מבחינה בטחונית, המצב הוא לא בהכרח טוב. יש אנטישמיות בלתי פוסקת בלא מעט יעדים בעולם ובמיוחד באירופה בעשור האחרון, וכן התנכלויות ופוגרומים רבים. בנוסף, מדינת ישראל ב60 שנים האחרונות יצרה לעצמה את דמות ה"צבר" ע"י סיגול מנהגים רב תרבותיים. זה בא לידי ביטוי במספר חוקי דת שונים כמו חוק איסור גידול חזיר, שמירת השבת והכשרות במישור הארצי. דבר זה מוביל לתחושת הזדהות ושייכות בקרב העם היהודי. בארץ יש לנו ייחודיות מהבחינה הזו, והרגשה שבשום מדינה אחרת לא נוכל למצוא אותה. הישיבה בארץ כוללת יותר יתרונות מחסרונות. גם אם המצב הכלכלי-חברתי קשה, רק ארץ ישראל יכולה להקנות לנו תחושת ביטחון, אחדות, שייכות והזדהות.

מתוך הנאמר לעיל, ניתן לראות כי לארץ ישראל אין שום תחליף בעולם. יש בעיות חוזרות ונשנות, אך לכל בעיה יש פתרון. גם כאשר המצב הכלכלי-חברתי בארץ לא נראה מזהיר, ויוקר המחייה רק הולך ומחמיר, יש לזכור כי הפתרון הוא לאו דווקא בריחה מהארץ אלא התמודדות עם המציאות הקיימת והרצון לשנותה.

גל בן ארוש ושקד הילל
שבט ראשונים פ"ת

מאמר זה הוא מאמר דעה
מסכימים עם גל ושקד?

הגיבו לכתבה זו

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה