zofim.org.il
  
 


 
אתר דעות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר דעות » ארכיון הכתבות » כתבה: חוויותי כלהט''ב בתנועת הצופים

תמונת מגזין חוויותי כלהט''ב בתנועת הצופים פורסם על ידי איג''י
בתאריך 9/6/2014
בכתבה זו צפו 2384 גולשים

שמי עדו אילון ואני בוגר שבט "איתן" הנהגת שרון-דרום.

את חוויתי כבי-סקסואל בתנועת הצופים התחלתי פחות או יותר ביציאה שלי מהארון. היה איתי מישהו בשכבה שגם היה בארון באותו הזמן וגרם לי לבוא ל"איגי" ביחד עם חבר שלא היה בתנועה. לאחר כמה זמן שנפגשנו גם בצופים וגם ב"איגי" המדריכה שלנו מהצופים שאלה את השכבה אם יש מישהו חיצוני שאנחנו מכירים ורוצים שיבוא לאחת הפעולות ויעביר הרצאה על כל עולם תוכן שמעניין אותנו.

 מייד חשבתי על המדריכים שלנו מ"איגי", חשבתי על כמה טוב זה יכול לעשות לחברות וחברים שלי בשבט לפגוש מדריכים מ"איגי", במיוחד אלו שמשתייכים לקהילה הגאה ולעבור פעולה שעוסקת בתכנים על מין, מגדר ונטייה מינית.

 אחרי התייעצות עם המדריכים מ"איגי", שיתפנו את המדריכה שלנו בצופים ויצאנו מולה מ"הארון"- ולאחר תיאומים טכניים נקבע מועד לפעולה המשותפת.

 לקח קצת זמן עד שהבנתי שהפעולה הזו יכולה להוות נקודה משמעותית עבורי: אני יכול לצאת בה מהארון בפני השכבה שלי! משהו שתכננתי לעשות בכל מקרה בקרוב בדרכים כאלה או אחרות.

החבר שלי לשכבה היה במקום אחר באותם ימים. במשך תקופה ניהלנו שיחות  ארוכות לתוך הלילה, בהם ניסיתי להסביר לו את החשיבות שאנשים סביבנו יידע. את המשמעות שיהיה ראשג"ד בי-סקסואל ומדריך הומו בשבט מוצהרים ויוכלו לפנות אלינו.

בסופו של דבר החלטנו לצאת מה"ארון" ביחד בסוף אותה פעולה.

 כשהפעולה המדוברת הגיעה לא יכולנו לחשוב על שום דבר אחר חוץ מהיציאה המשותפת שלנו מהארון, ידענו את כל ההשלכות של הצעד הזה על החיים שלנו ופחדנו מהן כמו שלא פחדנו משום דבר אחר בחיינו.

 בסוף הפעולה אני הראשון שדיברתי. שתפנו אותם מה הניע אותנו להביא אותם לפעילות, היה להם מקום לשאול שאלות ולהתעניין. קשה להסביר במילים את ההתרגשות והקרבה שהייתה באותם רגעים.

 כחבר שכב"ג בשבט, ראש גדוד ולאחר מכן מרכז הדרכה בחרתי להכניס את התכנים האלה ללב התכנים והפעילות בשבט. תליתי כתבות בנושא בחדר שכב"ג, עודדתי את המדריכים והמדריכות בשבט לכתוב פעולות בנושא- דרך סרטונים ופרטי מידע שחשפתי מולם.

גם ברמת ההנהגה שתפתי בתכנים האלה בקורס ההנהגתי וחשפתי את העולם הזה מול חניכים וחניכות נוספים.

 

מקום התנועה ביחס ללהט"ב היום:

העובדה שיכולתי לצאת מהארון ולשתף בתכנים האלה היא סימן חשוב עבור בני ובנות נוער רבים. המרחב בצופים יכול להיות מקום מאפשר ומקבל, ועובדה שהמרחב הזה אפשר לי להיות מי שאני.

אני זוכר את מכתב הגינוי של התנועה כלפי תנועת הצופים העולמית שהכריזה כי מדריכים מהקהילה הלהט"בית לא יוכלו להדריך אצלם.

זה היה אחד מהרגעים ששמחתי שאני חלק מהתנועה שיצאה באמירה ברורה בנושא, היה לי מרגש להיות חלק בשיחות ובדיונים סביב זה בשבט שלי.

 חברי וחברות השכב"ג חייבים להבין את גודל האחריות שאנחנו מחזיקים בידיים כשאנחנו מחנכים כל כך הרבה בני נוער וילדים. אם מחקרים מדברים על עשרה אחוזים מהאוכלוסייה ההטרו-נורמטיבית יכולים שלא למצוא את עצמם מתאימים לתכתיבים החברתיים בנושאי מגדר וזהות מינית, זה אומר שלא מעט מהחניכים והחניכות שלנו עדיין בארון.

 עצוב היה לי לראות בשנים האחרונות בטקס לציון הרצח הנורא ב"בר-נוער" נוכחות רחבה של תנועות הנוער בישראל ולהבחין בעובדה שהתנועה בה גדלתי לא נוכחת שם. זה גורם לי לתהות האם התנועה בה גדלתי לא מבינה את חשיבות הנוכחות באירוע מסוג כזה?

גם באירוע השנתי שלנו השנה למאבק בהומופוביה יחד עם תנועות הנעור היה קשה שלא להבחין בחוסר של החאקי באירוע...

 למרות ההחלטה במועצת התנועה לקחת חלק במאבק הלהט"ב לשוויון, אם לומר את האמת אני עדיין לא מרגיש שנעשתה בחירה אמיצה של התנועה להתעסק ולהעמיק בתכנים האלה ולשים אותם על סדר היום החינוכי.

יותר מזה, לא ראיתי נוכחות משמעותית בשום אירוע שקשור לקהילה הגאה.

האם תנועת הצופים לא רוצה להביע סולידריות עם המאבק הגאה? בחניכים ובחניכות שלה אשר משתייכות לקהילה הגאה?

 כולנו יחד חייבים לעודד את הנוער שלנו לשנות את המציאות ואת החברה הישראלית, אנחנו צריכים בתור תנועה להבהיר את עמדותינו החינוכיות כלפי מה שאנחנו מאמינים שנכון ולעודד את חניכינו לעצב ולהכריע על עתידה של החברה הישראלית.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

כל שאלה אפשר לבדוק באתר www.igy.org.il או בעמוד הפייסבוק של איגי- ארגון הנוער הגאה. לשאלות יש להתקשר: נעה 054-9732056, 03-6200429

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה