zofim.org.il
  
 


 
אתר דעות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר דעות » ארכיון הכתבות » כתבה: הדרך הקלה לחינוך

תמונת מגזין הדרך הקלה לחינוך פורסם על ידי אלעד בן אריה
בתאריך 21/1/2014
בכתבה זו צפו 3350 גולשים

 הדרך הקלה לחינוך

כנראה שנגמרו לנו הרעיונות. בתור מדריכים, בתור מחנכים, בתור בני אדם.

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על ענישה בתור התמודדות עם קשיים והתנהגויות לא מקובלות.

חניך מפריע בפעולה? המדריך יעיף אותו מהפעולה ויקרא גם להורים שלו שיבואו לקחת אותו.

שכב"גיסטים לא מגיעים ליום עבודה? מעולה, הם לא יצאו לטיול הבא!

תפסנו את חברי השכב"ג שותים בשבט? הם מורחקים מעכשיו לחודש!

מי שלא יכתוב ויגיש לי את הפעולה עד מחר- לא מעביר פעולה!

חניכי הקורס מתנהגים בונדליזם? נשלח אותם הביתה!

 אלו רק דוגמות על קצה המזלג של עונשים המקובלים בתנועה שלנו. ישנם מעשים לגיטימיים יותר וישנם פחות. זה לא העניין כאן. העניין הוא שהעונשים האלו, ש"באים לחנך" בדרך כלל גורמים לתוצאה ההפוכה- הנענשים כנראה ימשיכו לעשות כרצונם, אך יפעלו בזהירות כדי שלא יעלו עליהם.

למה הכוונה?

 חבר הצוות שלא הגיש פעולה פעם קודמת ולא העביר פעולה, בפעם הבאה ימציא תירוץ לרשג"ד או ייקח פעולה מאחד החברים שלו (למרות שלדעתי אין רע בלקחת פעולות מאחרים, אבל זה כבר לכתבה אחרת..)

 השכב"גיסטים שנתפסו שותים בשבט (כנראה כי זה מקום נוח בשבילם) בפעם הבאה כנראה ימשיכו לשתות בשבט- כי אין להם מקום אחר, אך הפעם יחשבו איך הם עושים זאת מבלי להיתפס.

 

נסו להיכנס לנעליים של החניך שהפריע בפעולה, כנראה בשביל למשוך תשומת לב, או בגלל שהפעולה הייתה לא מספיק מאתגרת בשבילו. המדריך הוציא אתכם מהפעולה, ואולי אפילו קרא להורים שלכם. מה ההורים שלכם חושבים עכשיו? מה שאר חברי הקבוצה חושבים עליכם עכשיו? מה אתם חושבים על המדריך? בסך הכל באתם להנות איתו ועם החברים שלכם בפעולה, והוא הוציא אתכם ממנה. עונשים לרוב יוצרים אנטגוניזם כלפי המעניש. האם בתור חניך הייתם רוצים לחזור לפעולה הבאה?...

 

אם היה לכם קצת קשה לדמיין את הדוגמה הזו, הנה דוגמה אחרת: דמיינו בתור חברי שכב"ג שעשיתם מעשה שאסור בשבט. המרכז הבוגר החליט להרחיק אתכם משבועיים של ימי פעילות. איך תרגישו? כנראה השפלה, כעס כלפי המרכז.

 למה שיהיו כעסים בין שני צופים? ולא משנה מה הדרגה שלהם. צופים היא תנועה המחנכת לסולידריות. תנועה בה חבריה קוראים אחד לשני "אח" או "אחות" (בחוץ לארץ זה יותר מקובל, וצופים בחו"ל אכן קוראים זה לזה brother  או sister). ואם אתם לא מאמינים, אז מתוך מידות הצופה- "הצופה רע לכל אדם ואח לכל צופה"

 

העונש הוא פתרון מיידי, קל ונוח להפסקה זמנית ונקודתית של ההתנהגות שאנו לא מוכנים לקבל.

עונשים בדרך כלל לא עובדים לטווח הארוך, וההוכחה לכך היא שאנחנו ממשיכים לתת אותם. אם עונשים היו עובדים אתם לא חושבים שכל העסק הזה היה נגמר מתישהו?...

ענישה והרחקה היא הודאה בכישלון של המעניש.

 באדן פאוול כתב-

"Correcting bad habits cannot be done by forbidding or punishment."

המשמעות של הציטוט בתרגום חופשי:

"תיקון התנהגויות רעות לא יכול להעשות ע"י הפחדה או ענישה"
אני מסכים עם המשפט הזה.

כמו שכבר כתבתי, ענישה היא חסרת טעם ברוב המקרים.

אנחנו צריכים למצוא דרכים חדשות ויצירתיות איך להימנע מהתנהגויות לא רצויות, ואיך לטפל בהן.

כמובן שהאידיאל הוא לחנך את החניכים או את השכב"ג להתנהגות טובה. אבל כנראה שאנחנו לא מצליחים לעשות את זה מספיק טוב. לכן, צריך בתור התחלה לחשוב איך אנחנו מעבירים את קו המחשבה שלנו אל השאר בצורה טובה, וגורמים להם גם להיות אכפתיים כלפי העניין.

 למשל- איך אני מעביר לחניכים שלפני שהולכים לשירותים צריך להודיע למדריך, מבלי שאני אצטרך לקבוע עונש על כך, אלא שהחניך יבין שחשוב להגיד למדריך לפני שהוא הולך לשירותים, כדי שלמדריך תהיה שליטה על איפה כל חניך נמצא, ושלא יחשוב שאבד לו חניך.

 ואם כבר חזרנו למקורות עם ציטוט של באדן פאוול, אז עשרת מידות הצופה, שהן מבחינתי הצופיות כולה מתומצתת לעשרה משפטים, בתוספת סיסמת הצופים "היה נכון", כתובות בצורה "עשה", ולא "אל תעשה". למשל כתוב " הצופה דברו אמת" ולא- "אסור לשקר".

 הן כתובות כך משום שהדגשת החיוב עדיפה על פני השלילה. משום שקל להתחבר ולהבין מה אני צריך לעשות. משום שכשלא מתנים אותי או מאיימים עלי בעונש, אני יכול גם לרגע לפתוח את האזניים ולהקשיב למה שאומרים לי, ואולי אפילו לנסות להבין אותם... מי יודע...

 לא גרמתי לכם לצאת מהכתבה עם רעיון. זה חצי בכוונה- כדי שתנסו לחשוב בעצמכם, וחצי מחוסר ברירה- שכן גם לי אין ממש רעיונות איך לפתור את המצב. אבל ברור לי שצריך להיעשות שינוי בתנועה בנוגע לעונשים, לתפיסה שלהם, ולדרכים שבהם מטפלים בתנהגויות לא רצויות.

 

מה דעתכם? יש לכם רעיון?

 

אלעד בן אריה, ש"ש במרכז הארצי לצופיות.

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה