zofim.org.il
  
 


 
אתר דעות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר דעות » ארכיון הכתבות » כתבה: עצרת רבין - מסקנות מהעצרת

תמונת מגזין עצרת רבין - מסקנות מהעצרת פורסם על ידי גלעד הורניק
בתאריך 22/10/2013
בכתבה זו צפו 1294 גולשים
תוצאות סקר "צופים ברשת"
בעד 0 %
נגד 0 %

כשקיבלתי את המסרון (סמס) מתנועת הצופים על העצרת התרגשתי מאוד, סוף-סוף אוכל לממש את הערכים הדמוקרטיים עליהם התחנכתי בתנועה ואוכל לצאת בזעקה ביחד עם חבריי: "לעולם לא עוד!" נבטיח שמקרה כמו שקרה לפני 18 שנה לא יחזור! נצעק אנחנו בני הנוער את זעקתנו שההסתה תיפסק ונגן על הדמוקרטיה לעולם ועד!

ככל שעבר הזמן כך התרגשתי יותר לקראת העצרת, קיבלתי עוד מסרון לקריאה למאבק והייתה פעולה של השכב"ג על רצח רבין שהעבירה המרכזת הבוגרת. ולמרות שהיה לי מבחן למחרת העצרת אמרתי לעצמי שאני חייב לבוא, הגיע הזמן לממש את העקרונות שלנו! את הדברים שעליהם חונכנו!
היו חברים שלי בשכב"ג שלא רצו לבוא בגלל שהם מתנגדים לדרכו של רבין ולפי דעתם העצרת תהיה להנצחת דרכו. ניסיתי לשכנע אותם בכך שאני בטוח שהשנה זה לא יקרה, עובדה שהמשפט שהנחה את העצרת היה: "זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה". בלי שום מילה או אות פוליטית, רק מאבק נקי על הדמוקרטיה! הייתי בטוח שבעצרת ידברו על המאחד של כולנו ולמה הדמוקרטיה חשובה ואיך צריך לעודד אותה.

יצאה שבת, המדריכים נפרדו מהחניכים והתכוננו לצאת לעצרת. עלינו לאוטובוס, המרכזות קראו שמות ויצאנו לתל אביב. הגענו לעצרת והסתכלתי מסביב, התאכזבתי: דגלים של מפלגות פוליטיות היו בכל מקום, בלונים מלאים באמירות פוליטיות מדבקות של מפלגות ופעילי מפלגות, האכזבה שלי הייתה קשה. ביקשתי מחברי שלא נדבר על פוליטיקה הערב כי באנו לדבר על ערכים שחשובים לכל האומה הישראלית וקיבלנו פוליטיקה. אמרתי לעצמי שלפחות נשמע את הדוברים ושכל המפלגות והארגונים זה רק דבר שולי. הקשבתי לדוברים ופשוט נפלו פני, דובר אחר דובר איכזבו אותי קשות. אם באנו לדבר על יציאה כנגד הסתה פשוט הייתה שם הסתה מצד אחד בלבד. הדעה הפוליטית של הדוברים הייתה ברורה מאוד לדעתי.
היו בעלי דעות נגדיות שעלו לדבר אבל הם לא פצו במילה אחת פוליטית ואלה שכן דיברו על הדעה הפוליטית שלהם היו מצד אחד בלבד. הייתה לדעתי בעצרת הסתה כנגד רבנים, הסתה כנגד אמרות ביהדות שאם מי שהחשיב אותן כשליליות היה מחפש קצת יותר היה מגלה את המשמעות האמיתית של אמרה זו ולא מציג אותה כשלילית - והכי גרוע, הייתה שם הסתה כנגד השלטון שנבחר בבחירות דמוקרטיות! מה קיבלנו מעצרת זו!? האין זו הייתה העצרת שהבטיחה מאבק על הדמוקרטיה?! אם תאמר שבמאבק על הדמוקרטיה צריך להשמיע דעות פוליטיות, אז למה לא הושמעו כל הדעות הפוליטיות?! אם תאמר שהמאבק על הדמוקרטיה צריך להיות נקי למה הוא היה מלא בכל כך הרבה אמירות פוליטיות? הרי לא באנו לדבר על מורשת רבין, באנו לדבר על הרצח הנורא ועל אחד הערכים המרכזיים של האומה שלנו- הדמוקרטיה!
דמוקרטיה אינה באה רק מצד אחד של המפה הפוליטית, כי אם כן לא היינו צריכים את הדמוקרטיה כלל! הרעיון המרכזי של הדמוקרטיה הוא נתינת במה לכלל הדעות ובחירת העם, ואם את זה דוברי העצרת לא יכלו לקבל, אינני מבין מה הם ניסו להגיד כאן.

מהעצרת הזו נפגעתי מספר פעמים, פעם ראשונה נפגעתי מכך שאכזבו אותי: רציתי עצרת שיזכרו אותה לדורות, רציתי עצרת שהנוער ישמיע הבטחה שכולו יכיר בה.
שנית התאכזבתי כצופה, תנועת הצופים היא תנועה א-מפלגתית, כלומר שאינה מצדדת בשום עמדה פוליטית ונותנת במה לכלל הדעות בעם, ובעצרת נתנו במה רק לדעה אחת. אוכזבתי מחלק מדוברי העצרת שדיברו נגד אמרות יהודיות שכלל לא ניסו לברר את משמעותן האמיתית. אוכזבתי שדיברו נגד שלטון שנבחר בבחירות דמוקרטיות, זה נכון שמותר להפגין נגד השלטון ומותר לדבר נגדו, לא חייבים להסכים לכל מה שמי שנבחר אומר, אולם מטרת העצרת לא הייתה הפגנה נגד השלטון, מטרת העצרת היא (לפחות כמו שהוגדרה) הגנה על הדמוקרטיה. אוכזבתי מכך שהייתה הסתה פוליטית בעצרת לצד אחד בלבד ושתנועות נוער אחרות בעלות גוון פוליטי אחר לא יכלו להשתתף בה כי דובר שם נגד דברים שחשובים להן.

אולם, יש לי נקודה אופטימית אחת, המגוון שהיה בקהל של העצרת היה גדול, עצם העניין שראיתי כל כך הרבה אנשים המוכנים להיאבק למען הדמוקרטיה מעודד אותי. זה מראה כמה לעם הזה איכפת אחד מהשני, כמה חשוב לכולנו האחר, כמה אנו מאוחדים. כיצד בזמן משבר נוכל לסמוך זה על זה.

כולי תקווה שהמבנה של העצרת ישתנה ושבשנה הבאה כל הנוער יצעק: "זוכרים את הרצח, נאבקים על הדמוקרטיה!" 

גלעד הורניק
שבט הראל
הנהגת שרון דרוםמסכימים עם גלעד?

הגיבו לכתבה זו!


פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים הוספת תגובה


בעד
נגד