zofim.org.il
  
 


 
אתר דעות
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר דעות » ארכיון הכתבות » כתבה: אז אנחנו לא מפלגתיים, נכון?

תמונת מגזין אז אנחנו לא מפלגתיים, נכון? פורסם על ידי תמר קדם
בתאריך 14/10/2013
בכתבה זו צפו 1714 גולשים

 אז אנחנו לא מפלגתיים, נכון?

בכל שנה מתקיים דיון ציבורי ער סביב סוגיה כלשהי, ובכל שנה התנועה שלנו נמדדת - בנכונותה להביע עמדה, או בכלל לעסוק בסוגיה הבוערת שמעניינת את כל המדינה, וגם את החניכים שלנו.

אל תדאגו, בלי מפלגתיות.

המחאה של קיץ 2011 מאחורינו, ושם לקח לנו לא מעט זמן להצטרף לכל העם שנמאס לו להיות פראייר, נמאס לו להיות אדיש . לקח לנו זמן להצטרף לכל העם שהחליט שהוא מספיק פיקח ומספיק מודע כדי להסתכל מסביבו, להשמיע את קולו, ולדרוש את המגיע לו מנבחריו.

בעוד כשבוע (22/10/2013) יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות.

נכון, זה באמת לא הזמן המתאים - כולם בטח כבר פתחו את השנה, רצים מהשבט אל בתי הספר,לגייס חניכים חדשים, ולשמר את הותקים, לשכנע את ההורים להוציא לטיול פתיחת שנה, לעודד את השכבה הבוגרת להרים טקס מרשים. וכל זה קורה כשמעלינו 'מרחף' מפקד תנועות הנוער והציפיות מאיתנו גבוהות. או החגים. או חנוכה שכבר בפתח, שמביא לנו את חנוכה דרום ואת החנוכיאדות. ובגרויות חורף, כמובן.

באמת תאריך לא נוח לקיים בו בחירות. לא מתאים ללו"ז הצופי.

במהלך עבודתי כמרכזת שבט פתחתי שנה ארבע פעמים, ואני יודעת שתהליך פתיחת שנה, על הפעילויות הרבות שהוא מזמן, הוא חשוב מאוד, וקשה. אי אפשר לעשות חינוך כשהילדים לא מגיעים, וחשוב להוציא טיול, ולהרים טקס.

אבל מה יותר חשוב ודחוף וראוי מלדבר על הבחירות המקומיות?

הרי בשבטים אנחנו מדברים על קהילה (חיפוש, העמקה, הפקה), בשנת ח', ובישיבות שכב״ג, ובעצם כמעט בכל גיל, אנחנו מדברים על החברה הישראלית, על דמוקרטיה ועל הזכות והחובה להשפיע.

אל תדאגו, הבטחנו א-מפלגתיות . הבחירות המקומיות הן הדבר שמרכז את כל אלה- אין ימין או שמאל, יש קהילה, ואיך שאנחנו כתנועה בוחרים (או בוחרים שלא) לעצב אותה: החינוך בעיר, או בישוב שלנו, התחבורה הציבורית, הדיור, ההשכלה, התעסוקה, התרבות ותרבות הבילוי. איך אנחנו יכולים לחשוב אפילו לא להתייחס לבחירות בתוך השבט? חברי השכבה הבוגרת שלנו ראויים לכך שנעזור להם בגיבוש הדעה, ושביחד נוודא שהם הולכים לממש את זכות ההצבעה שלהם בקלפי.

מי מהשבטים עוד לא העביר פעילות על חשיבות הבחירה? מי טרם הזמין את נציגי המפלגות לדבר עם השכבה הבוגרת? מי יכל לשכוח לקרוא להורים ולחניכים לצאת להצביע על במת טקס פתיחת השנה? מי עוד לא יצא לרחובות ועודד אנשים לבחור? או לפחות הוציא פלאייר שמדבר על חשיבות הבחירה להורי השבט?

אנחנו תנועת נוער, משמע, אנחנו קיימים כדי להניע תהליכים בחברה שלנו. מי שייצמד לכך שאנחנו א-מפלגתיים כדי לתרץ עמידה מנגד גם למול ההתרחשות החשובה הזאת, יחטא לעקרונות הבסיסיים ביותר של התנועה. עלינו לעשות כל שביכולתנו כדי להפוך את הישובים שלנו, את מקומות מגורינו, למקום טוב יותר, ערכי יותר, חינוכי יותר. הבחירות המקומיות הן פלטפורמה מצוינת כדי לקדם את ערכי התנועה, ולממש את מהותה.

 בעיר שריכזתי בה,אשדוד, אחוזי הבחירה נמוכים מאוד: רק 55% מצביעים מנצלים את זכות הבחירה שלהם. רבים מהאנשים שפגשתי בחודשים האחרונים, אמרו שאין טעם להצביע.

 אין לי ספק שתנועת הצופים יודעת להגיד שהנתון הזה הוא רע, ושהגישה הזו לא בריאה לקהילה. הרי ברור שהמועצה המקומית וחבריה משפיעים מאוד על החיים של כולנו, בכל תחומי החיים שלנו, שכבר מניתי למעלה.

 עלינו לעזור לחניכים בשבטים ,לבני משפחותיהם ולכלל התושבים בישובים השונים, לחפש ולמצוא את האנשים שהם בוטחים בהם שישימו אותם, את התושבים, במרכז. עלינו לסייע להם להפוך מפאסיבים לאקטיבים, ממתבדלים לדעתנים, מאנשים שמתלוננים לאנשים שמשפיעים ומשנים מציאות.

אז ברור שיש טעם להצביע! . עכשיו נותר לנו לעורר בקרב החניכים שבוגרים דיים את המודעות לזכותם, שיצאו ויחפשו את מי שייצג אותם במועצה המקומית - יצביעו לו ויקדמו אותו. את הצעירים יותר יש לשלוח גם כן, זו תהיה מתודה מצוינת לבאות. כל אלה אין לשלוח הביתה בלי פתק, ובלי אמונה מפעמת בלב, שביכולתם להשפיע באמת. אם נעשה את זה נכון, הם יפיצו את הבשורה הלאה בביתם ובקהילה.

 בואו לא נפספס את ההזדמנות החשובה הזו.

ב22/10/13 – כולנו יכולים להשפיע!

 

תמר קדם

בוגרת תנועת הצופים.

 

אסף רוט  (בוגר שבט דותן) ואני בנינו פעולה שתוכל לשמש אתכם בהעברת תוכן לשכבות הבוגרות, וגם יכולה לשמש את הש"ש בהעברת התכנים בבתי הספר, או אפילו את חברי השכבה הבוגרת שיבחרו להעביר את הפעילות בכיתה שלהם בעזרת המחנכים או המורים לאזרחות.

ניתן להעביר את הפעולה כפי שהיא , או לחלק אותה למספר חלקים לעבות אותה ולהפוך אותה למערך שלם.

 להורדת הפעולה לחצו כאן

להורדת נספחים לפעולה לחצו כאן

 


 

 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה