zofim.org.il
  
 


 
אתר פסח בצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר פסח בצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: לא רק לדבר

תמונת מגזין לא רק לדבר פורסם על ידי נטע טירקל
בתאריך 25/3/2012
בכתבה זו צפו 3805 גולשים

סיימתם לאכול חטיף באמצע מסלול- כמה מכם באמת ישמרו את העטיפה בתיק עד שיגיעו לפח זבל? נפל לכם זבל מהתיק על הרצפה ועף טיפה אחורה- כמה מכם באמת יחזרו להרים את זה? חבר שלך זרק נייר על האדמה בטיול, תעיר לו? נגיד והערת והוא לא הרים, תרים בעצמך?
אתם הולכים בטיול והאזור מזוהם בצורה מבחילה, שקיות וניירות בכל חור- לכמה מכם זה מפריע? כמה מכם ילכו וירימו את זה למרות שלא אתם לכלכתם? כמה מכם ייקחו חברים לנקות איתם?

כמעט כולנו מדברים הרבה על שמירה על איכות הסביבה וכמה זה חשוב. לרובנו גם מפריע להסתובב ברחוב או במסלול בשבילי הארץ ולראות פסולת פזורה בכל מקום. לפחות חצי מאיתנו נוהגים לשים לב למעשיהם ומשתדלים לשמור לא ללכלך את הסביבה. אך מה?! פחות מעשירית מאיתנו לא נוהגת לעשות את המעבר-רבים נוהגים רק לדבר!

ות'אמת שעד לפני בערך שנה אני גם הייתי כזאת. אין ספק שאיכות הסביבה זה אחד הנושאים החשובים לי! אין ספק שלעולם לא אזרוק דבר פסולת על הרצפה ואם ייפול לי במקרה תמיד אלך ארים וישר אזרוק לפח. ועם החשיבות שלי לנושא גם דאגתי להפיץ את זה.
לפני שנתיים כשהייתי בכיתה י' הדרכתי ו' בנות. את טיול פסח שלי בחרתי לשים בדגש איכות הסביבה. דבר זה התבטא בנושאים של מה הטבע בשבילנו, כמה שימושי טוב ומהותי. ובשלב השני מה המצב כיום, כיצד אנו שומרים עליו ומחזירים לו וכיצד ניתן לשנות זאת למה שלדעתנו צריך לקרות. אבל שוב, זה הרבה בגדר דיבורים, מסר, לגרום להבנה אך הדברים האלה נכנסים ויוצאים.

בכיתה י"א הדרכתי ט' ואחת החניכות שלי גרמה לי לתפיסת הסתכלות לגמרי שונה בנושא! היא הראתה לי את המעבר- טיפה בדיבורים אבל בעיקר במעשים!
מתחילת השנה שמתי לב שיש לה פוביה קטנה לנושא איכות הסביבה טיפה יותר מכולנו. היא נהגה תמיד לדאוג שאחרי פעולות אנחנו משאירים את השטח נקי ולדאוג שאם חבר שלה לגדוד זורק זבל כלשהו לרצפה היא תעיר לו לזרוק לפח ואם לא יעשה זאת היא תמיד תעשה זאת בעצמה. כשדיברנו על עשייה קהילתית היא הציעה לשים את זה על דגש איכות הסביבה- הקמת פחים (צופיים כמובן) ברחבי המושב ופחי מיחזור וביצוע ימי ניקיונות שבטיים וכלל מושביים במושב. ובנוסף להעלות מודעות. אך המקום שבו היא הפתיעה אותי באמת היה הטיול פתיחה! הלכנו במסלול ובאמת שנגעלתי וכאב לי על כל עטיפה, כוס פלסטיק, נייר הזרוקים לאורך המסלול אך אני לא עשיתי דבר. עשיתי בסיס- דאגתי לזבל של עצמי ודאגתי שהחניכים שלי ינקו אחריהם אם היה צורך. אבל כשהלכתי עם החניכה הזאת לאורך המסלול לא יכולתי שלא להתפעם מהמסירות שלה לנושא. היא אספה כל פיסה קטנטנה בדרך, לא משנה אם אנחנו האחראים לה או אם רבים לפנינו. היא הייתה מתאמצת להגיע עד הכוכים הקטנים- העיקר להשאיר את הסביבה נקייה! ואין ספק שאני מאז חושבת פעמיים כשאני רואה לכלוך בדרך.

אנחנו הרבה פעמים לא מבינים איזה כוח עצום יש לנו בידיים בתור תנועה וגם בתור יחידים. כל אדם, גם לבדו, בעשיית מעשה יכול להפוך לאנשים אחרים הרבה בתפיסה. אז תחשבו יותר מה אתם רוצים, לאן אתם שואפים וכיצד להשיג זאת. גם אם זו משימה עולמית הבן אדם הקטן והפשוט יכול להשפיע ולשנות משהו.
ומדריכים יקרים, יש לכם המון כוח בידיים. נצלו אותו בחוכמה. טיולי פסח קרבים ובאים. אף אחד מאיתנו לא נהנה לטייל בזוהמה. תתחילו את השינוי אצלכ

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה