zofim.org.il
  
 


 
דף הבית » כתבה: נעים בחוץ

תמונה קטנה נעים בחוץ פורסם על ידי עדי מזרחי
בתאריך 20/9/2011
בכתבה זו צפו 10423 גולשים

ניר דורון משבט אביב הפך בשנה האחרונה לחלק בלתי נפרד משבט "איתן", של ילדי העובדים הזרים. עבורו, ועבור רבים אחרים, הדרכת חוץ היא דרך חיים. ראיון עם ערכים

את מרבית חייו הצופיים העביר ניר דורון בשבט אביב, בהנהגת תל־אביב יפו. פעולות, טיולים, מחנות, התנדבות. אבל דווקא השנה האחרונה, מחוץ לשבט שבו גדל, הייתה המשמעותית ביותר מבחינתו. ניר משמש כמדריך חוץ בשבט איתן, שמורכב מילדי שכונת שפירא בתל־אביב, ובהם דור שני למהגרי עבודה מכל רחבי העולם. "אני לא מתחרט לרגע שזה מה שבחרתי לעשות השנה", הוא אומר על השבט החדש שהפך לביתו.

הדרכת חוץ קיימת בדרך כלל בשבטים חדשים, בעיקר בפריפריה. המדריכים משבטים ותיקים יותר מצטרפים כדי לתת לשבט הצעיר יותר דחיפה, וכדי לטפח ולגדל דור חדש של חניכים מתוך השבט שיוכלו להדריך בו בעתיד. ניר, שישיסט משבט אביב, ידע כבר מהרגע הראשון שזה מה שהוא רוצה לעשות. "אני זוכר שבחמישית היתה לנו פעולת הכנה לבחירת התפקידים לשנה הנוכחית, ואחת מחברות השכב"ג סיפרה לנו מהי הדרכת חוץ מניסיונה האישי", הוא משחזר. "היא התרגשה והעיניים שלה נצצו. הבנתי שאני רוצה לחוות את אותן תחושות".

בתחילה הרגיש ניר כאורח בשבט "איתן", אבל מהר מאוד הפך השבט החדש לביתו השני. "ככל שהזמן חלף הקשרים בינינו התהדקו, וכעת אני מרגיש חלק מהשכב"ג, ואני גאה בזה".

ההתרגשות נובעת אולי גם מהייחוד של שבט איתן?

"בלי שום ספק. שבט איתן הוא שבט מאוד מיוחד, של ילדים שלומדים יום־יום על בשרם את השיעורים החשובים באמת בחיים".

אז מה בעצם כוללת העבודה כמדריך חוץ? "אנחנו מקבלים על עצמנו את האחריות להיות שכב"גיסטים מן המניין. במפעלים במהלך השנה, לדוגמא, אנחנו כצוות חוץ לוקחים חלק זהה ומרימים את המפעלים יחדיו עם החניכים. דבר שחשוב לי לציין הוא עבודתם הנעלה של חברי שנת השירות שמתנדבים בשבט איתן. אני חווה המון עם החניכים, ובאביב אני חוזר לשבט שבו גדלתי ומתקבל בברכה".

עד כמה אתה מרגיש שההשפעה שלך בשבט איתן גדולה?

אני מרגיש את ההשפעה, ואת החשיבות של ההדרכה בשבט, עד שיתפתח בו צוות הדרכה מקומי משמעותי.  מהרגע הראשון בשבט הרגשתי שותפות, רצון הדדי מצד כולם לסייע לשבט.

איך לדעתך השפיעה עליך הדרכת החוץ?

"אמנם לא יצא לי להתנסות בהדרכת פנים, או כמו שרבים יקראו לזה 'הדרכה רגילה', אך אני יכול לומר לכם שבהדרכת חוץ אתה מקבל הרבה יותר ממה שאתה נותן. הדרכת חוץ היא דבר מדהים שכל חבר בתנועת הצופים צריך לחוות באיזשהו שלב, כמובן אם זה מתאפשר מבחינת השבט שלו".

אנחנו הולכים וקרבים לסיום השנה, שאיתה תגיע גם הפרידה הסופית מהשמיניסטים של השבט. עבור צוותי החוץ, מדובר בפרידה כפולה – גם מהשבט שהפך לחלק בלתי נפרד מחייהם במהלך השנה. "אני לא רוצה לעזוב את שבט איתן", אומר ניר בצער. "ואין לי ספק שזה לא הולך להיות קל. התחברתי לכל כך הרבה אנשים שם ואני באמת מרגיש כבר חלק מהשבט. הפרידה היא בהחלט החלק הקשה בהדרכת חוץ – יותר מההסעות, יותר מהזמן הרב שיש להקדיש לכך, יותר מהעובדה שאני שייך לשני שבטים".

אז מה אתה ממליץ למי שמתלבט האם לצאת להדרכת חוץ?

"אני שלם עם ההחלטה שלי להדריך בשבט חוץ. הרווחתי מזה הרבה יותר ממה שנתתי, ערכים וחברים שאני אקח איתי לכל אורך הדרך, גם כשאסיים את תפקידי. אני ממליץ מכל הלב".

פרסם כתבה »


תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה