zofim.org.il
  
 


 
הנהגת צבר צפון אמריקה
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת צבר צפון אמריקה » ארכיון הכתבות » כתבה: עם אחד, לב אחד

תמונת מגזין עם אחד, לב אחד פורסם על ידי דקלה סופר
בתאריך 19/7/2011
בכתבה זו צפו 3920 גולשים

תנועת הצופים בלוס אנג'לס הפכה לשחקן המרכזי בפעילות המקומית למען ישראל. שבטים נפתחים, חניכים מצטרפים, צבע החאקי נמצא בכל מקום ואיתו המון פעילויות קהילתיות. מופע "עם אחד" בבוורלי הילס חתם שנת פעילות אינטנסיבית והעניק אופטימיות להמשך הדרך.

תנועת הצופים כובשת בסערה את לוס אנג'לס. אפשר היה להיווכח בכך באירוע מחווה ראשון בו נהנו המשתתפים להצדיע יחד עם חניכי, מדריכי והורי התנועה למדינת ישראל ולבני הנוער שלה. הערב, בשיתוף עם ארגון המנהיגות הישראלי, הבית הישראלי ומת"י, התקיים בטמפל עימנואל בבוורלי הילס.

אורחת הכבוד של הערב, אורית מופז, היא חברת הועד של תנועת הצופים בישראל ועומדת בראש תוכנית הצופים שב"א. שב"א היא למעשה מסגרת צופית ייחודית המשלבת כ- 2000 בני העדה האתיופית בפעילות צופית. מטרת הפעילות הינה שילוב בני העדה בחברה הישראלית תוך שימור המסורת האתיופית. בנוסף, הגברת מופז מובילה את פעילות תנועת הצופים בקרב נוער בסיכון בישראל.

הערב נפתח בקטעי קריאה מרגשים והמחזה של התנהלות הפעולות על ידי חניכים ומדריכים של שבטי הצופים המקומיים. בהמשך נשמעו דברים מפי יהודית גליל-מצר, קונסולית התרבות והתקשורת, והוענקו מגני הוקרה ליקי דיין, הקונסול הכללי, אשר נבצר ממנו להיות נוכח עקב נסיעה דחופה לישראל אך הוחלף על ידי רעיתו, ד"ר גלית דיין, ואלי טנא, נשיא משותף של אירגון המנהיגות הישראלי (ILC), על תרומתם ופועלם לחיזוק הקשר של בני הנוער והקהילה האמריקאית-ישראלית המקומית עם ישראל.

בהמשך הוקרן סירטון מרגש במיוחד שמתאר את תהליך הקליטה בארץ של חברי גרעין "צבר" ושליחי שנת שירות ואת חשיבות התוכנית לקיומה השברירי של ישראל. בסירטון, שמעון פרס, נשיא מדינת ישראל, מקדם בברכה ובאופן אישי את מתנדבי גרעין צבר ושליחי שנת שירות ומפליא כהרגלו בדבריו הרהוטים על קדושת הפרוייקט והכרחיות המשכיותו. קשה היה שלא להזיל דמעה או שתיים כשחברי המשלחת של גרעין צבר ושנת שירות, שהם למעשה יהודים-אמריקאיים-ישראלים בוגרי תיכון מכל רחבי ארצות הברית, נפרדים מחבריהם ומשפחתם. ללא ספק, חדוות השליחות והאהבה לישראל ניכרו היטב בפניהם של המתנדבים הצעירים והצליחו לחדור ללב הקהל.

בני הנוער הפעילים בשבטי הצופים בלוס אנג'לסשבט חן בוואלי, שבט הראל בעיר ושבט תפוז באורנג' קאונטי, היוו חלק הארי בקהל הנוכחים ודוגמה חיה לתמיכה וההתחזקות של הפעילות הישראלית באזור. הגידול המשמעותי במספרי החניכים ובנפח הפעילות בשלושת השבטים הוא ההוכחה הברורה שיש לנו נוער מקומי משובח ונפלא, ושפעילות הצופים חשובה והכרחית להמשך קיומה של הקהילה הישראלית המקומית.

מתנדבים לצה"ל ולשנת שירות

חשוב לציין שפעילות הצופים לא שמה לה למטרה לגייס נוער לצה"ל או לשנת שירות בארץ אלא לחזק את הקשר של הנוער המקומי עם ישראל; אבל האהבה ותחושת הנאמנות למדינה היא חלק בלתי נפרד מהפעולות ואנו גאים לספר שבשנה זו מספר המתנדבים משבטי הצופים לשירות בישראל גדול מתמידחמישה מבוגרי שבט חן מתגייסים לצה"ל במסגרת גרעין צבר ובוגר אחד לשנת שירות, שלוש בוגרות שבט תפוז ובוגרת שבט הראל מגיעות גם הן לשנת שירות והתנדבות בישראל.

בשנה האחרונה, תנועת הצופים בלוס אנג'לס הפכה לשחקן המרכזי בפעילות המקומית למען ישראל. שבטים נפתחים, חניכים מצטרפים, צבע החאקי נמצא בכל מקום ואיתו המון פעילויות קהילתיות. תנועת הצופים בלוס אנג'לס הינה חלק מעמותת ידידי הצופים של תנועת הצופים בישראל. העמותה מפעילה באזורנו מספר תוכניות ובשנים האחרונות קשה להתעלם מגדילתה המאסיבית.

יוזם ומפיק הערב, יהודה סטון, הוא שליח הצופים הבכיר במערב ארה"ב ומנהל המרחב בעמותת ידידי הצופים. לדבריו, בשלוש השנים האחרונות העמותה גדלה באופן משמעותי באזור. תוכנית גרעין צבר שמספקת תמיכה לחיילים בודדים לפני, במהלך ואחרי השרות גדלה ביותר מ-300% בשלוש שנים; תוכנית שנת שרות שבה בני נוער מדרום קליפורניה מגיעים לישראל לשנת התנדבות הכפילה את עצמה; ותוכנית חץ וקשת שמספקת תוכנית קיץ לישראל יחד עם יהודים מכל רחבי העולם (אשר שליש מהמשתתפים הם למעשה ישראלים) גדלה ב- 150%.

באירוע נפרדנו גם משליחי הצופים בחוף המערבי: אביב סעד, מרכז שבט חן בוואלי; דנה אלקיס, מרכזת שבט הראל בעיר; ויעל בלייברג מרכזת שבט תפוז באורנג' קאונטי. השליחים חוזרים לביתם בישראל לאחר פעילות מקודשת ומבורכת בשבטים השונים ויוחלפו במהלך הקיץ בדור חדש של שליחים חדורי מוטיבציה ואהבת הארץ. השליחים הם למעשה נקודת החיבור הישירה והאמיתית ביותר של הנוער המקומי עם ההוויה הישראלית העכשווית.

את הערב המרגש חתמה משלחת קראוון הידידות, שהם למעשה בני נוער שליחים מישראל וחברי תנועת הצופים, שמגיעים לסיור הופעות בן שלושה חודשים על מנת להפיץ תרבות ישראלית בקרב הקהילות השונות ומופיעים במחנות קיץ יהודיים, בתי ספר, בתי כנסת ומרכזי תרבות ברחבי ארצות הברית.

אוכלים, שותים ונושמים ישראל

"קרוואן הידידות הוא הקרוואן הרביעי שמגיע למחוזותינו והוא נפתח במיוחד לאזור המערבי", מסביר יהודה סטון בגאווה לא מוסתרת. "החבר'ה האלה הם שגרירי ההסברה הטובים ביותר למדינת ישראל ומופיעים ומחנכים לאהבת ישראל במשך שלושה חודשים בקיץ; וכאמור זכינו כולנו לחוות אותם בהופעה שלהם כאן הערב. וכמובן, גולת הכותרת שלנו הם שבטי הצופים, הנהגת צבר. בשנה שעברה נפתח שבט הראל בעיר שהצטרף לשבט חן בוואלי ולשבט תפוז באורנג' קאונטי. השנה כבר פתחנו שבטים נוספים בסן דייגו, בסיאטל ובטקסס. באזור שלנו מספרי החניכים למעלה מהכפילו את עצמם ושבטי הצופים שלנו נמצאים בכל מקום בקהילה”.

על ההחלטה להפיק את האירוע סיפר יהודה, כי בחודש מאי שבטי הצופים במרחב קיימו פעילות סביב חגי ישראל וימי הזכרון בהשתתפות שלמעלה מ-5000 איש באירועים השונים. "אנחנו אוכלים, שותים ונושמים ישראל בכל דבר שאנחנו עושים, היה לנו חשוב עם סיום שנת הלימודים של בני הנוער ולפני היציאה לחופש הגדול לקיים אירוע גדול למען ישראל שלא תלוי בחג כזה או אחר אלא רק בחשיבות שאנו רואים בקשר למדינת ישראל ובתמיכה ובמחויבות שאנו חבים כלפיה. ישראל היא החוט המקשר בין העם היהודי באשר הוא, זוהי מדינת היהודים היחידה בעולם, וזו המחויבות שלנו לשמור על קיומה ובטחונה”.

מדוע קראתם לאירוע "עם אחד"?

"משני טעמים עיקריים: האחד, שלמעשה כל תוכנית העמותה שלנו הן בסימן עם אחד וביצירת הגשר החי בין הקהילות היהודיות ברחבי העולם. והשני הוא שלאירוע הזה היו שותפים כל עם ישראל. ארגונים כגון אירגון המנהיגות הישראלי ה- ILC, שמלווים אותנו כל השנה, הקונסוליה שהצטרפה, מת"י, בית ספר סיני עקיבא, בית ספר השל, הבית הישראלי ועוד רבים וטובים.

"היה לנו טווח גילאים שבין 10 שבועות לגיל 87, נשים וגברים, משפחות ישראליות ומשפחות אמריקאיות, ילדים מבתי ספר יהודיים וכאלו מבתי ספר ציבוריים, משפחות מהוואלי ומשפחות מהעיר. המשותף לכולם הייתה אהבת ישראל. הרגשנו בערב שאנחנו מדברים על המשותף - על הנוער. על הביטחון והעתיד של כולנו”.

למה את מתכוון כשאתה אומר ביטחון?

"אנו שומעים לא פעם על הירידה ברצון לשרת בצה"ל, על מחויבות הולכת ופוחתת למדינה. אנחנו שעוסקים בחיזוק הזהות היהודית-ישראלית, שמחנכים לאהבת ישראל, שפועלים שכל ילד באשר הוא ימצא את מקומו בחברה, אנחנו אלו שדואגים לביטחון מדינה. ללא החינוך הזה לא יהיה מי שיגן על מדינת ישראל בעתיד.

"בתנועת הצופים אנחנו משלבים ילדים עם צרכים מיוחדים, אנחנו פועלים שילדים בסיכון ישתלבו בחברה, עומדים בחזית קליטת העלייה ועם יד על הלב אני מאמין שזה משמעותי יותר לילד הנורמטיבי שבסביבה הטבעית שלו, הצופים, מוצא מקום גם לאוכלוסיות נזקקות. החינוך הזה נטמע בילד כך שכשיגיע לעמדות ההשפעה במדינה הוא כבר לא ישכח את זה. הסיסמא שלנו היא ששום ילד לא נשאר מאחור והיא שתלווה את בוגרי הצופים כי זוהי דרך חיים וכך מבטיחים את עתיד העם היהודי”.

ביקשתי מיהודה משפט לסיום ובלי להסס הוא אמר: “יותר צופים יותר טוב – בשבילנו, בשביל הקהילה ובשביל מדינת ישראל". 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה