zofim.org.il
  
 


 
אתר פסח בצופים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר פסח בצופים » ארכיון הכתבות » כתבה: מכת זבל

תמונת מגזין מכת זבל פורסם על ידי השם שמור במערכת
בתאריך 6/6/2011
בכתבה זו צפו 3575 גולשים

אחרי השריפה בכרמל כולנו קיווינו שהוא ישוב להיות ירוק ויפה כמו שהיה. ארבעה חודשים אח"כ והוא אכן פורח – אבל אולי במקום לנטוע עצים נלמד קודם להשאיר אותו נקי?

ביום חמישי שלפני חנוכה התחילו להגיע הדיווחים על שריפה באזור הכרמל. כן כן, אותו הנחל שבו טיילתי פחות משבועיים לפני כן עם חניכים עכשיו עולה באש. לקח כמה שעות עד שהתחילו להתברר ממדי האסון, ומהר מאוד מדינה שלמה נשאבה לתוך ערוצי החדשות ואתרי האינטרנט כדי לשמוע מה קורה ולהתלונן על ההערכות של המדינה למצב כזה. במשך הימים שאחרי זה חזרו ונשמעו כמעט אותם הדיווחים לגבי השריפה הבלתי פוסקת והעזרה ממדינות העולם, וכולם (למעט הסקרנים שבינינו שנסעו כדי לראות את הדברים בעיניהם) ציפו עם המון מתח ובהלה בבתיהם לשמוע את הדיווח האחד והיחיד שיבשר כי הכיבוי נשלם. הכרמל ירוק העד כבר לא היה נראה כל כך ירוק, ואפילו מטיולי חנוכה בדרום דאגנו ליצור קשר עם הבית ולשמוע על ההתקדמות עם כיבוי השריפה, בציפייה לשמוע שהיא נגמרה.
וכל זה- לא סתם בכלל. ישראלים רבים הכירו את הכרמל כמעט כמו את הבית שלהם, מטיילים בנחלים ובמסלולים פעם אחרי פעם ונהנים כל פעם מחדש מהירוק, הפריחה והנופים המרהיבים. אלפי חניכים, תלמידים, קבוצות ומשפחות טיילו בכרמל ללא הפסקה, התעניינו, למדו וצילמו את אחד מבין הרבה האתרים המדהימים שיש לנו בארצנו הקטנה. השריפה הפתאומית, שפרצה למרבה האירוניה רגע לפני חנוכה, העלתה אצל אלפי ישראלים זיכרונות מטיולים מהנים בכרמל- כאלו שהיו רק שבועות או חודשים לפני או אפילו כאלו שהיו עשרות שנים לפני. כולנו התמלאנו דאגה לרכס ההרים שכל כך אהבנו לבקר בו, לחיות, לפרחים ולישובים שסובבים אותו. הרעיון שאולי לא נוכל לקפוץ לאיזה מסלול קצר בבוקר שבת יפה או להוציא לפועל טיול לחניכים בזמן הקרוב הבהיל את כולם, ולא נותר אלא להיאחז בהערכות הגסות של המומחים לגבי הזמן שייקח לכרמל לחדש את עצמו, בטבעיות המופלאה של אימא אדמה.
ובטבע כמו בטבע לא מחכים לאף אחד. היום, כחמישה חודשים אחרי "אסון הכרמל" ההרים מכוסים ירוק ודשא, לא נותנים ל"כרמל ירוק העד" להישכח. מרבדי פריחה אדומים, צהובים, סגולים ולבנים מכסים את צידי שבילי האפר ורוח קרירה ונקייה נושבת דרך עצי אלון חרוכים למחיצה, מלבלבים למחיצה. מדהים לראות כמה מהר הכרמל מחדש את עצמו לצד העצים והשבילים השרופים ומאפשר לנו לפסוע פעם נוספת במסלולים המוכרים וליהנות מאביב פורח במיוחד.
ועם כל זה, דבר אחד לא השתנה בכרמל- אז מסלולים מלאים בזבל, היום מסלולים מלאים בזבל. כמה דאגה הבענו לנוכח השריפה שאיימה להרוס את הכרמל, בסתר ליבנו אולי מפילים את האשמה של ההרס על אותו כוח טבע מאיים במקום לקחת את האחריות לידיים שלנו. אז לאן נעלמה אותה דאגה לכרמל כמה חודשים אחרי השריפה, כשאותות של חזרה למוטב נראות באופק?
כשהסתובבתי בפסח הזה בכרמל, לראשונה אחרי טיול פתיחת שנה בנובמבר השנה, נחרדתי לגלות כמויות של זבל שהשאירו המוני מטיילים במסלולים ובטוח לא היו שם לפני השריפה. שקיות זבל מלאות אך קרועות ומסביבן כלים ושאריות אוכל מפוזרים מסביב לשולחנות פיקניק. אותם שולחנות שמסביבם אמורים לשבת מטיילים וליהנות מארוחה נעימה בסוף מסלול כבר לא מזמינים לשבת מסביבם. ארגזים מלאים בפירות רקובים (!!) עומדים זה לצד זה ליד עץ באמצע הנחל ומפריעים לראות את הדרך היפה והמתחדשת כמו שהיא באמת.
"מכת זבל" היא אכן המכה ה-11 בשנים האחרונות, כפי שכינה אותה המשרד להגנת הסביבה בפסח האחרון. אולם כרגע, למרות הכתבות, הפרסומים והפוסטרים הענקיים של טל פרידמן עם דשא על הראש קורא לכל עם ישראל "לחשוב ירוק&

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. כל כך נכון וכואב.
נכתב על ידי מיכל דויטש גומברוף משבט עידן בתאריך 7/6/2011 בשעה 16:14