zofim.org.il
  
 


 
אתר צופים על מדים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר צופים על מדים » ארכיון הכתבות » כתבה: מודיעין בקורס

תמונת מגזין מודיעין בקורס פורסם על ידי השם שמור במערכת
בתאריך 2/5/2010
בכתבה זו צפו 5642 גולשים

כתבת המשך לכתבה: "בלי סודות".

אז איפה נעצרנו? בהחלטה. את תהליכי המיון והקבלה אני אחסוך מכם, וזאת משתי סיבות. הראשונה היא שהם חשאיים, כדי שיהיה אפשר למיין נכון יותר. השניה היא שאתם יכולים למצוא אותם, כמעט לפרטי פרטים, ברחבי האינטרנט. כל מה שאני רוצה להגיד בנושא הזה הוא שחשוב מאוד בשלבי הראיונות להיות אמיתי וכן. מי שלא, עלול למצוא את עצמו במקום שלא מתאים לו, וגם הוא וגם המערכת תפסיד.
לכן, ברשותכם, נדלג אל יום הגיוס ונמשיך ממנו. התגייסתי בחורף, עד כמה שבישראל אפשר שיהיה חורף. ביום הגיוס שלי הציפורים צייצו והשמש זרחה, ואם אני זוכר נכון היה שרבי. אחרי הכל, ישראל. מאוד התרגשתי. בלי ציניות. גם היום אני חושב שניתנה לנו, כאזרחי המדינה, זכות לא מבוטלת – הזכות להגן על עצמנו בצורה אקטיבית. כל פעם שהתבעסתי לאורך השירות הצבאי שלי – ואל דאגה, נגיע לפחות לפעם אחת כזו היום – הזכרתי לעצמי את זה. לא לכל אדם, לא לכל עם, לא לכל בן אנוש יש את הזכות להגן על עצמו.
טירונות. סוג של שוק (בחולם ובשורוק). טירונות 02 שהייתה בזיקים, בט"ר (בסיס טירונים) כלל צה"לי שנמצא היום על גבול עזה. הדרך לשם הייתה ארוכה מאוד, ואני זוכר את אי היעילות הצה"לית הראשונה שפגשתי בה. הגענו בערך ב-10:00 לבקו"ם (בסיס קליטה ומיון, המקום אליו מתנקזים כל המתגייסים החדשים) בתל השומר. ב-13:00 בערך עברנו כבר את רוב שלבי המיון, ורק באזור 16:00 האוטובוס יצא, מלא ב-50 טירונים חדשים, לזיקים. עוד תופעה צבאית שנתקלתי בה הייתה חרושת השמועות. בצה"ל יש 3 בט"רים כלל צה"ליים – זיקים (גבול עזה), ניצנים (מזרחית לאשדוד, בערך) ודותן (מחנה 80 – ליד פרדס חנה). אנחנו, כמובן, קיווינו להגיע לדותן, מכיוון שזה הכי במרכז הארץ, הנסיעות הכי קצרות, אפשר לצאת שעה יותר מאוחר וכו'. במשך 3 שעות שמענו שאנחנו הולכים לכל אחד מהבסיסים. לכולם. היו שמועות אפילו שנצא הביתה. זה באמת מדהים.
טירונות 02 (המספר מציין את דרגת הרובאות של חייל, סוג של ציון למקצועיות) היא משהו מאוד מיוחד. מצד אחד מוכשרים בה אנשים ממקצועות ליבה מאוד "איכותיים" (מודיעין, קשר וכו') ומצד שני מוכשרים בה גם עובדים כלליים (חיילים בבסיס שאחראים לתחזוקה, מטבח, שמירת מתקנים וכו'). אפשר להבין, בעצם, שכל התמהיל האנושי הוא מאוד שונה ממה שהיינו רגילים אליו, כל אחד מאיתנו, בבית. זו אחת הפעמים היחידות שפגשתי את "צה"ל הגדול" כמו שקראו לו אצלנו ביחידה. לרוב היחידות שמשרתים בהן הן מאוד הומוגניות מבחינת איכות האנשים. תמצאו את עצמכם משרתים עם אנשים שבד"כ יש לכם שפה משותפת. בטירונות שלי זה לא היה ככה, והיינו פלוגה שהורכבה מכלל המקצועות, כמו גם מחלקים מנבחרת ישראל הצעירה בכדורגל ושאר מיני ספורטאים מצטיינים. באמא שלי.
הרבה לכתוב על הטירונות קשה לי. לומדים לירות בנשק, שזה די נחמד (הסתבר לי שאני יורה בשמאל, אע"פ שכל חיי ימין זה הצד החזק שלי). לומדים מושגים בסיסיים בחיילות (בחולם), שומרים קצת, ובעיקר לומדים איך עובד הצבא. לומדים שסמל המחלקה (חייל שאינו קצין, אך מפקד יחסית בכיר במחלקה) שלך יכול להיות החבר הכי טוב שלך ולהגן ממשפט אם איבדת כובע, אבל גם שהוא יכול להיות נורא קשוח ולטרטר אותך. בקיצור, מה שאתם חושבים בסרטים האמריקאיים, רק פחות 3 רמות, בכל זאת, ישראל. בסה"כ זה זמן די נחמד, תקופת מעבר לפני החלק הקשה הראשון שיש בצבא, מבחינתי לפחות.
כדי לסיים את החלק שאני מדבר על טירונות, אני רק אגיד שגם אם מעפן (ובלילות הקרים והגשם שהגיע היה מעפן לעיתים), זה בסוף נגמר וזו תקופה קצרה מאוד בתוך השירות הכולל.

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה