zofim.org.il
  
 


 
אתר צופים על מדים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » אתר צופים על מדים » ארכיון הכתבות » כתבה: מעניבה לכומתה

תמונת מגזין מעניבה לכומתה פורסם על ידי רוני פילו
בתאריך 4/4/2010
בכתבה זו צפו 8788 גולשים

מי שיקליד במנועי החיפוש את הערך "פרופיל צבאי", יופתע לגלות לא מעט קישורים המנחים כיצד להוריד פרופיל ואיך להתחמק משירות מילואים. על פי נתונים שהתפרסמו לפני שנה, 34% מבני הנוער היהודים ויתרו על שירות צבאי, והתחזית לשנים הבאות צופה כי 47% מהצעירים לא יתגייסו לצה"ל או לשירות לאומי.

על רקע הנתונים המדאיגים, אפשר להביט בגאווה על בוגרי החאקי שעוברים למדי הזית. %96.8 מבוגרי הצופים מתגייסים לצה"ל, ואחוז בוגרי התנועה בתפקידי לחימה, פיקוד וקצונה גבוה בהרבה מהאחוז בקרב כלל האוכלוסייה. "דווקא בעידן זה, בו מקומו של הפרט מגיע לפעמים לפני הקולקטיב, בוגרי תנועת הצופים עושים את אשר עשו תמיד: מובילים את החברה הישראלית אל עבר האידיאל, ומצביעים ברגליים תוך התנדבות לתפקידים המשמעותיים ביותר בצבא", מציין סא"ל (במיל.) רותם יואלי, מזכ"ל הצופים. "תנועת הצופים, המחנכת על ערכי הדמוקרטיה, ההתנדבות והעשייה החברתית, ידעה תמיד לכוון את בוגריה אל המקומות בהם ישפיעו בדרך הטובה ביותר".
 
גם את ג', בוגר צופים שמסיים בעוד שבועיים את מסלול ההכשרה ויהפוך רשמית ללוחם שייטת, אחוז המתגייסים הגבוה בקרב בוגרי התנועה לא מפתיע. "ככה זה בצופים", הוא אומר, "החינוך לערכים תמיד מלווה כל פעילות, כל מפגש, כל טיול".
 
כבר מגיל צעיר, מספר ג', ידע שהוא רוצה להתגייס לשירות קרבי. "גם במשפחה וגם בצופים הייתה רוח תרומה", הוא אומר. "המסר היה ברור: מי שיכול לתת, נותן. בלי חוכמות. ככה לימדו אותי המדריכים בצופים ועל זה דיברנו בשיחות עם החבר'ה. בימי שישי היו מגיעים לשבט בוגרים שהתגייסו ליחידות מובחרות. הם היו מספרים חוויות ואנחנו היינו מקשיבים בדריכות".
 
למה דווקא שייטת?
"זה מתחיל מאהבה גדולה לים, שאותה קיבלתי מהמשפחה שלי. כולם אצלנו מאוד קרובים לים, אוהבים לצלול ולשוט, ואפילו שמות האחים במשפחה קשורים לים. בנוסף, השירות בשייטת מאתגר מבחינה מקצועית. מבחינתי, זה שילוב מוצלח בין קרביות, תרומה למדינה וקרבה לים".
 
ספר על השלבים בדרך לתפקיד.
"יום הסיירות משמש למיון למספר יחידות מובחרות. כבר בסוף אותו יום קשה, מודיעים מי עבר ומי לא. לגיבוש שייטת עוברים רק מספר קטן של משתתפים, ואני זוכר את עצמי יושב עם פרפרים בבטן ומחכה שיקריאו את שמי. אחרי שלושה חודשים הגעתי לגיבוש. ארבעה ימים אינטנסיביים וקשים מאוד, גם פיזית וגם נפשית. המסעות היו מאוד קשים, ולא מעט נשברו. גם הלחץ הנפשי היה גדול, כי כל הזמן מסתכלים עליך, בוחנים אותך ואתה צריך להוכיח את עצמך תמידית".
החודשים עברו, שנת הלימודים עמוסת הבגרויות הסתיימה, ויום הגיוס של ג' הגיע. "חיכיתי לזה כל־כך הרבה זמן", הוא מספר. "גם שאר החבר'ה שלי מהצופים, שבאו איתי ליום סיירות, התקבלו ליחידות מובחרות אחרות בצה"ל".
 
בעוד שבועיים אתה הופך רשמית ללוחם שיייטת. איך אתה מסכם את התקופה?
"זו תקופה מרתקת ומאתגרת שבה למדתי הרבה על עצמי ועל היכולות שלי. הציפיות של הסגל לפעמים מלחיצות, אבל הרצון להצליח ולשאוף למצוינות בא מבפנים, מעצמך. אם יש משהו שבשייטת מדגישים כל הזמן זה הנושא של דבקות במשימה. לא משנה מה התנאים וכמה קשה, אם קיבלתי על עצמי משימה — אני אבצע אותה".
 
בתחילת נובמבר השתתף גל עם הצוות שלו בלכידת ספינת הנשק שנתפסה בדרכה מאיראן לסוריה. "בזכות המבצע נתפסו כמויות גדולות של כלי נשק", הוא משחזר. "להיות חלק מהמבצע הזה זה להרגיש שהשתתפת ב

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה