zofim.org.il
  
 


 
שבט רשפים
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט רשפים » ארכיון הכתבות » כתבה: סיכום טיולי פתיחת שנה

תמונת מגזין סיכום טיולי פתיחת שנה פורסם על ידי דני רוזן
בתאריך 31/10/2004
בכתבה זו צפו 2449 גולשים

לכתבה זו מצורף קובץ נלווה

סיכום טיולי פתיחת שנה – שבט רשפים אוקטובר ‏2004

בישיבת הסיכום נכחו הורים מלווים, חלקם ראשי טורים ואחראי ביטחון ומטבח; דני רוזן ראש השבט; שי, מרכז השבט וקרן, מרכזת ההדרכה.
מטרתה של ישיבת הסיכום היא הפקת לקחים, התייחסות לארגון, לעבודת צוות ההדרכה והצוות המסייע והתייחסות למקומם וחלקם של ההורים.
נאמץ את בקשתו של יוס אלדר שהצוות המוביל של השבט יקבל את כל הדברים שנאמרו כהארות ולא כהערות.

טיול כיתות ה'
- הטיול השיג את מטרתו הראשונה והעיקרית – הנאה!
- הארגון המקדים והארגון של הצוות המוביל היה מעולה, ולדוגמה: העמידה בלוחות זמנים שנקבעו; צחצוח מקום הלינה לפני היציאה למסלול, ועוד. אם כי יש להקפיד גם על ניקיון האוטובוסים. לא לשכוח לקחת שקיות הקאה!!!
- ההגעה למקום הלינה הייתה סמוכה מאוד לרדת החשכה, מפאת אילוצי עונת השנה ושעון החורף.
- במקום נערכה פעילות יפה לילדים.
- האבטחה טובה, על פי דרישות הרשויות ויותר מזה. במקום הלינה היו מספיק הורים שומרים נוסף למאבטחים; היה פטרול ותנועה, גם של שומר המקום עצמו. סדרי האבטחה של ההורים במקום הלינה נקבעו על ידי שי ומולאו כראוי.
- ארוחת הערב הייתה טובה מאוד. האוכל היה בשפע, אך היו ילדים שלא אכלו, וזאת כנראה מטעמים שלהם ("לא אוהבים את האוכל") ויש תחושה שהתיבול התאים יותר למבוגרים ופחות לילדים. הטענה ביחס לאיכות המוצרים נדחית, יש לברך על הקיים, שהוא לא רע, ולזכור שמדובר בטיול של תנועת נוער! על כל המשתמע מכך. אולי יש מקום לשתף יותר את הילדים בהכנת האוכל. נוצרה תחושה של בזבוז, וגם זלזול שהתבטא בזריקת אוכל.
- מסלול הטיול נבנה כהלכה לילדים בכיתה ה', היה אתגרי במידה. היה מקום להרחיב בסיור על המצדה, אפילו על חשבון הורדת השכשוך בעינות צוקים, שהסיבוב וההדרכה שם לא תרמו הרבה וההשתכשכות רק הלחיצה. כדאי לתת לילדים להתרשם מהנוף. חלוקת זמן נכונה תאפשר לעמוד על נקודות נוספות כמו גיאוגרפיה, גיאולוגיה, צמחייה וכו'.
-  נושא ארגון התיקים בבוקר לקראת המסלול לקה בחסר. היו ילדים שנותרו רטובים בנסיעה חזרה הביתה.
- סחיבת ג'ריקנים למרות שמקשה היא בין היתר גם חלק מחינוך לשיתוף פעולה.
- נושא ארגון האוכל לקראת המסלול לקה בחסר. לא נקבעו מועדים לאכילה והיו הודעות סותרות של המדריכים. נוצר מצב שהיו חניכים רעבים. כדאי גם שיהיו סנדביצ'ים נוספים באוטובוס, לגיבוי.
- ההדרכה הייתה טובה, למרות שנוצרה הרגשה שהמוכנות של המדריכים לא הייתה מספקת, הרי יחסית להדרכות אחרות הילדים קיבלו הדרכה טובה; כדאי לשים לב: מדריכים צועקים מקבלים חניכים צועקים. יש להקפיד על דוגמה אישית: חאקי; אי אכילה במקום  שאומרים לחניכים שאסור לאכול בו. הרשג"דיות היו צריכות להסתובב יותר בין הקבוצות בפעילות על המצדה. יש להעביר לחניכים פעולת הכנה טובה ומעמיקה יותר לפני הטיול, שיידעו לאן הם נוסעים, באיזה חלק בארץ הם מטיילים וכו'. יש מקום גם לפעולת סיכום הטיול, כדי להטמיע ולגבש את נושאיו.
ככלל, המדריכים דאגו לילדים וטיפלו יפה במתגעגעים ובמתקשים למיניהם.
מחמאות ליעל ברנס על תפקודה וגישתה הנהדרת לילדים, ומחמאות גם למדריכים נוספים.
- הורים מלווים. כללית, תרומת ההורים הייתה טובה, אך חלק מהם הגיעו להיות לעזר לילדיהם בלבד. הדבר צרם מאוד. יש להקפיד בבחירת הורים מלווים ולתת את הדעת גם על מספרם. לפעמים יותר מדיי זה פחות מדיי.
- מאבטחים ונהגים: מאבטחים ניסו להידחף לתור האוכל לפני הילדים. ההורים עיכבו אותם. נהגים התנהגו בגסות עם מדריכים/רשג"דים. על כל הדברים האלה יש לדווח לשי המרכז בזמן אמת, כיוון שהם פתירים!! מצד שני, יש מקום לדאוג לצוות כזה לשתייה וכו'.

כיתות ו' (אין חזרה על נקודות שהועלו)
- טיול מצוין. הנאה רבה גם להורים המלווים וגם לילדים.
- תל ערד כמקום הלינה הוא מקום מדהים. שיתוף הפעולה עם מנהל המקום היה מעולה.
- מסלול נהדר. שילוב טוב בין המצדה לשמורת "נחל דוד". אם כי ההשתכשכות במקום הייתה קצרה מדיי.
- ההדרכה טובה, היה שמח באוטובוסים והייתה התייחסות יפה לילדים מתגעגעים ומתקשים.

כיתות ז'-ח' ( אין חזרה על נקודות שהועלו)
- טיול מהנה מאוד!!
- תפקוד טוב של החלוץ שהגיע למקום הלינה.
- ארוחת הערב הייתה מצוינת, מספקת. הילדים עצמם הכינו אותה למופת. אולי אפשר היה לחסוך מעט בכמויות.
- ההשכמה הייתה בשעה סבירה, אם כי היציאה למסלול התעכבה מעט ויש צורך להביא בחשבון עוד חצי שעה.
- המסלול מעולה. אתגרי מאוד, אך כל הילדים עברו אותו בהצלחה ובגאווה רבה. שמר תפקד נהדר.
יש מקום להדרגתיות בבחירת מסלולים ובפעילויות משכבת גיל לשכבת גיל.
- ההדרכה הייתה טובה, אם כי ההתרשמות היא שעקב הפרעות, המדריכים מתקשים להעביר את כל הדברים שהכינו. יש מקום להרחיב בנושאים כגון גיאוגרפיה, גיאולוגיה, צמחייה וכו'. המדריכים ידעו לתדרך את הילדים לקשור היטב שרוכי נעליים ולהפשיל מכנסיים מתרחבים כדי להימנע מבעייתיות בירידה בסולמות.
טיפול נהדר של המדריכים בילדים מתקשים וכאלה שאינם מרגישים טוב.
יופי של התייחסות לסביבה. מקום חניית הלילה נותר מבריק! כולל המקום שהוקצה כשירותים.
- ההורים היו בדרך כלל שקופים. צוות ההדרכה לא נזקק לעזרתם. הורים צריכים לדעת את מקומם, ולא לקחת על עצמם את תפקידי המדריכים.

סיכום של שי
מבחינת ההדרכה: הצופים זו תנועת נוער. כל מהות המקום הזה היא ניסיון ותהייה. להבדיל ממקומות אחרים, כאן אפשר לטעות בדברים מסוימים וללמוד מהטעויות.
משמעת קשורה לפינוק. הילדים היום מפונקים יותר, חצופים יותר, והדברים מהווים בעיה למדריכים, שגם הם בסופו של דבר ילדים. בעיקרו של דבר, אנחנו מנסים להקנות לילדים עצמאות. לא נורא אם הילד יסבול קצת מקור או יהיה טיפה רעב.
המקום שלנו כמבוגרים להתערב הוא רק בנקודות הקריטיות ובמצבי חירום.
מבחינת ארגון יש מקום לפצל מבחינת סופי השבוע את טיולי ה-ו וז-ח, אך אין אפשרות להוציא את הטיולים הללו בחופשת סוכות, בעיקר בגלל היעדרות של חניכים (נוסעים לחו"ל).
סיכום של קרן
לתחושתם של הרשג"דים היו יותר מדיי הורים מלווים (כיתות ה') והיו הורים שהתערבו שלא במקום. אם אפשר שהורה מלווה ייצא עם קבוצה אחרת, ולא עם הילד שלו, מוטב.
מסלולים: בכיתות ה' - הביקור בעינות צוקים היה פספוס. בכיתות ו' - הביקור בנחל דוד והשילוב עם הטיול במצדה היה מעולה.
הדרכה: לא כולם הספיקו להעביר את המסר של המצדה.
ככלל, גם אם החניכים לא קיבלו את כל מה שאפשר לקבל בטיול כזה, יש לזכור שזו טעימה ראשונה, אלה מדריכים חדשים, ויש פער בין מדריך חדש למדריך שנה שנייה או שלישית. מקבלת את ההצעה לערוך פעולת סיכום טיול לשם הדגשה וחיזוק החומר.
סיכום של דני
מפעל טיול פתיחת שנה הוא בבחינת מצגת על השבט. אני שמח שפורום נכבד של הורים יכול לראות מקרוב באיזו צורה ומידה של רצינות עובד צוות ההדרכה. יחד עם זאת, בטיולים כאלה אין מקום למספר כזה של הורים. אני מבין את חששותיהם של הורים לילדיהם הצעירים, אבל הילדים חזקים מכפי שאנחנו חושבים. בעיקרו של דבר, צוות ההדרכה רוצה להרגיש עצמאי יותר בטיולים, ולכן ראש טור למשל צריך לתדרך צוות בוגר/מסייע ולא את המדריכים/רשג"דים תוך שהוא מקנה להם תחושה שהם לא יותר מחניכים פלוס. מבחינת האוכל, הדרך הנכונה בטיול צופי היא הדרך שבה נעשה הדבר בכיתות ז-ח. קובץ נלווה:  קובץ נלווה  רשמיו של הורה מלווה (23 KB) צפייה בקובץ שמירת הקובץ
הקובץ לא נסרק מפני וירוסים באופן אוטומטי וההורדה הינה על אחריות המשתמש בלבד !
במידה ונתקלתם באתר בקובץ נגוע, אנא הודיעו לנו על כך מיד !

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה