zofim.org.il
  
 


 
הנהגת החוף
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » הנהגת החוף » ארכיון הכתבות » כתבה: טיול חנוכה 2008

תמונת מגזין טיול חנוכה 2008 פורסם על ידי צוות הנהגה
בתאריך 4/11/2008
בכתבה זו צפו 2248 גולשים

 

חברי שכבה בוגרת יקרים,
 
טיול חנוכה בפתח (רק עוד חודש וחצי מהיום) ויחד עם ההכנות הרגילות של תכנון מסלולים, ארוחות ופעילויות, אנו רוצים לשים דגש מיוחד על פעילות חברתית.
ברור לנו שמצב שבו כל חברי השכבה הבוגרת של ההנהגה מתאספים יחד לפעילות משותפת של 4 ימים יכול להוליד הרבה טוב, ואת הטוב אנו רוצים להפנות לנקודות בהן אור הזרקורים לא תמיד מאיר.
כמה מאיתנו פעלו למען שחרורו של גלעד שליט, הרימו קמפיין למען איכות הסביבה, או ניסו לגשר על הפער ההולך וגדל בין עניים ועשירים בחברה?
התשובה לשאלות הללו היא שרובנו ניסינו במישרין או בעקיפין, אבל לרוב פעלנו "על הדרך" ו"תוך כדי" פעילות אחרת. כמעט ולא יצא לנו לבחור נושא, ללמוד ולהתעמק בו ולאחר מכן לפעול בהקשרו. לעומת כל אלה, בטיולי חנוכה טמונה האפשרות לעשות דברים אחרת. ברור שנצא אל המדבר, ברור שניסע לעצרת וברור שנשמור על אופי הטיול המיוחד הזה, אולם עם זאת, ברור לנו שאסור לצאת לטיול כל כך משמעותי ללא התייחסות ראוייה למתרחש יום- יום סביבנו.
וזה בדיוק המקום שבו אתם נכנסים לתמונה. אם תדפדפו למטה בדף הבית השבטי שלכם, תגלו שפרסמנו סקר שבו אנו שואלים אותכם, חברי השכבה הבוגרת במה אתם רוצים לעסוק.
צימצמנו את הרשימה הארוכה מאוד של עשייה חברתית ל 6 אופציות ואתם מתבקשים להכריע ביניהן.
הנושא שיבחר על ידכם יהפוך לעיסוק המרכזי שלנו בטיול, ואנחנו מתוכננים ללמוד ולפעול בהקשרו במהלך הטיול ולאחריו, כחלק ממהכנה ל"שבוע מעורבות חברתית" שיערך באמצע חודש ינואר וכולנו ניקח בו חלק.
הערה אחרונה: הציניקנים מבינכם שקוראים את הכתבה בוודאי אומרים לעצמכם: "בשביל מה זה טוב, הרי אף אחד מאיתנו לא ישנה את העולם", והתשובה היא שנכון, אף אחד מאיתנו לא ישנה את העולם, אבל ברגע שנצא לרגע מהקונכייה המוגנת שלנו אל מחוזות פחות מוכרים ונראה דברים חדשים או נלמד נתונים שלא הכרנו, נוכל גם להבין באיזה מקומות יש לנו את היכולת להשפיע.           לא להציל. לסייע, לעזור, לתמוך, או כל מילה מקבילה אחרת שמשמעותה התעסקות באחר ובשונה, ולא רק בעצמנו.
 
הנושאים לבחירה:
גלעד שליט: כמה פעמים שמענו את השם הזה? ומישהו בכלל זוכר כמה זמן הוא בשבי? (נכון להיום, 04/11/08, 836 יום, שמהווים קצת יותר משנתיים ושלושה חודשים) והאם אנו מסכימים עם מצב שבו חייל נשלח ע"י המדינה להגן על גבולותיה, נחטף, ונמצא בשבי כל כך הרבה זמן כאשר מועד שחרורו לא נראה כמתקרב? אם התשובה לשאלת הנ"ל היא לא, ניתן ואף רצוי לעשות מעשה. ההיסטוריה המצערת שלנו מלמדת שלחץ ציבורי משמש זרז מופלא למהלכים פוליטים.
עוני: רבנו מגיעים הביתה כל ערב ומחכה לנו ארוחה חמה על השולחן. כאשר נקרעות לנו הנעליים (או שסתם ראינו זוג יותר יפה) אנחנו לא מהססים וקונים לעצמנו זוג חדש. נכון שרובנו לא יכולים להרשות לעצמנו לקנות את בית חלומתנו מחר או לצאת לטיול מסביב לעולם, אבל באופן כללי אנחנו חיים טוב. לא שיש בעיה עם זה שאנחנו חיים טוב, אבל כ"כ הרבה אנשים סביבנו, בכל הגילאים, מכל המגזרים חיים במצב מתמיד של עוני- ללא ארוחה חמה, ללא נעליים חדשות ובטח שבלי חופשות בחו"ל. ראוי שאנו נלמד את הנושא מקרוב, ונשפיע ברמה המקומית שלנו.
איכות הסביבה: כולנו נתקלנו בעבר בכל מיני נבואות זעם של מומחה כזה או אחר שסיפר לנו דרך הטלוויזיה על התחממות גלובלית, המסת קרחונים או חור באוזן, וסיים בהערכה פסימית שנשארו לנו בערך 30 שנה על הכוכב הזה עד לכלייה של המין האנושי. מישהו אי פעם התייחס לזה ברצינות? התשובה היא שכנראה שלא- אף אחד לא התחיל במסע פרידה מכל היקרים לו, אבל בואו נהייה כנים עם עצמנו, כמה אנחנו באמת יודעים על איכות הסביבה?לכמה מאיתנו יש פחי מיחזור בבית? והאם מישהו מודע לממדי הנזק והבזבוז שיוצר מחנה קיץ אחד שלנו?. הדגש המרכזי בנושא זה הוא המחסור העצום בידע. ברגע שנדע יותר, נבין את ממדי הנזק שאנו גורמים, וכפועל יוצא את הדרכים בהם אנו יכולים לשפר את המצב.
פרייפריה- מרכז: נושא רחב מאוד, אשר בניגוד לעיסוק בעוני, אינו חוצה מגזרים ואוכלוסייות בצורה כה מובהקת. טיול חנוכה הקרוב יסתיים בעצרת תנועתית אשר תיערך ככול הנראה בעיירת הפיתוח דימונה. כמה מאיתנו ביקרו בעבר בדימונה? (שלא במסגרת הצופים?) גם לשאלה זו התשובה היא שרובנו מעולם לא היינו שם. הפער בין אלה הנמצאים במרכז לבין אלה הנמצאים בשוליים הולך ומעמיק, ומתחת לאף שלנו נוצר מודל של חברה מעמדית אשר לאורך ההיסטוריה הוכיחה את עצמה כלא יעילה. והאמת היא ששוב, אנו לא באמת יוצאים מהסביבה המוגנות שלנו ובוחנים מה קורה במחוזות אחרים, וכיצד ניתן לגשר על הפער.
נוער בסיכון: בדומה להקדמה הקצרה על העוני, גם כאן שווה להקדים הקדמה דומה, אולם ההבדל המשמעותי הוא לא בכמה כסף יש לי, אלא בכמה תמיכה ואהבה יש סביבי. תנועת הצופים (ובין היתר גם הנהגת החוף) חרטה על דגלה את ערך שוויון ההזדמנויות כנושא מרכזי, אולם עד כמה אנחנו באמת מאפשרים לכל ילד ונער להגיע אלינו? האם יכול להיות שהסטיגמה הרווחת במקומות מסויימים לפיה אנחנו תנועה אליטיסטית ולא חברתית מבוססת על שמץ של אמת? הרי ברור שנער מנותק שאינו מתגורר עם הוריו אלא ברחוב, אשר נפלט מכל מסגרת חינוכית, בדר"כ מכור לחומר כזה או אחר ונאלץ לעבור על החוק ע"מ להתקיים לא באמת יגיע אלינו. ולאלה שאומרים שכל הנושא רחוק מאיתנו ולא באמת רלוונטי, כותב שורות אלה יענה שכשהוא היה מדריך בכיתה י' היה לו חניך בכיתה ו' ש-4 שנים אחר כך הגיע לרחוב כאשר כל המאפיינים הכתובים כאן חלים לגביו. ועכשיו נשאל שוב, האם אנחנו באמת מגיעים לכולם? האם אנחנו באמת מעניקים הזדמנות שווה?
שמירה על החוק: מישהו עקב אחר החדשות בימים האחרונים? שמע מה קורה בחברון? שלא ישתמע מכאן שאנחנו בוחרים צד פוליטי, אבל נראה לנו ברור כשמש שמשהו קצת השתבש שם. יום פרסום כתבה זו הוא ה 04/11/08, ובעוד כמה שעות ניפגש כולנו בכיכר לציון 13 שנה לרצח רבין. וכאן הזמן לשאול, האם אנחנו חיים במדינת חוק? או שעדיף (ואולי גם יותר קשה) לשאול האם אנו חיים במדינת ערכים? המציאות מזמנת לנו מפגש יומיומי עם חולות רבות- החל מהנהג שלא עצר לנו במעבר חצייה, דרך הבחור שלא קם לזקנה באוטובוס, וכלה בנשיא מדינה שמוגש נגדו כתב אישום, וחברי ממשלה רבים בסיטואציה דומה. האם לנו, כתנועת נוער, אשר מחנכת לערכי מוסר כלל אנושיים אין מה להגיד על מה שקורה בחצר האחורית שלנו? וגם כאן חשוב להגיד את הדברים הבאים- אף אחד מאיתנו (כנראה) לא ינקה את המערכת הפוליטית בשנים הקרובות. אבל כולנו יכולים וצריכים להשפיע על הסביבה הקרובה שלנו.
 
כל שנותר לכם לעשות הוא להיכנס לסיקור ולהצביע. לאחר קבלת תוצאות הסקר נבנה תוכנית פעולה לטיולים ונעלה אותה כאן.
 
בברכת טיול מוצלח,
צוות הנהגה.
 
 
 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 1 תגובות | הוספת תגובה


1. גלעד שליט
נכתב על ידי רותם שיין משבט דן בתאריך 15/11/2008 בשעה 9:46